DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kültür » Afganistan’ın Yakın Tarihi
Kültür 2014
afgan

Afganistan’ın Yakın Tarihi

Haber Tarihi: 22 Haziran, 2014,Pazar | | Kategorisi: Kültür

Afganistan”ın yakın tarihi; Afganistan”daki Marksist hükümet, Amerika tarafından desteklenen Mücahitlerle başa çıkamayacağını anlayınca Sovyetleri yardıma çağırdığında sene 1979″du. Sovyet lider Brejnev; Afganistan”ı işgal ettiğinde kendisine açıkça arka çıkan tek ülke vardı; Hindistan. Buna karşılık Mücahitler; Amerika, İngiltere ve onların yarı sömürgesi durumunda bulunan Sudi Arabistan, Mısır ve Pakistan tarafından desteklenmekteydi.

Peki Sovyetler neden Afganistan”ı işgal etti. En az bunun kadar önemli diğer bir soru da Amerika ve yandaşları neden Mücahitlere destek verdi: İran”da Batı taraftarı Şah rejimi yeni yıkılmıştı. Bu da Sovyetler”e; Basra Körfezine, Orta Doğu petrollerine ve Hind Okyanusuna yani sıcak denizlere inme imkanını kazandırmıştı. Tabi bu durum, Batı Asya ve Orta Doğunun stratejik yapısında değişme ihtimalini ortaya çıkardığı için; başta Amerika olmak üzere hem Batı”da ve hem de Orta Doğunun muhafazakar petrol üreticisi ülkelerinde tehdit olarak algılandı. Afgan Başbakan Nur Muhammed Taraki”nin 1978″de, Sovyet Rusya ile 20 yıl süreli bir “Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Antlaşması” imzalaması, Amerika”nın harekete geçmesine neden olmuştur. Amerika bölgeye tek bir asker göndermeden Sovyetlerin önünü nasıl keseceğini biliyordu; İslamiyetin, halkın inancında çok derin bir şekilde yer etmiş olması ve bunun da sosyal ve kültürel hayatı etkilemesinden faydalanıp, feodal bir kabile hayatını devam ettiren Afganistan”ı Mücahitler aracılığıyla Sovyet Rusya ile savaştırmak. Bu nedenledir ki kendisi işe bulaşmayıp, kabile şeklinde yaşayan Afganlılara sanki kendisinin “Paralı” askerleriymiş gibi silah desteği sağlayarak işi çözümleme yoluna gitti.

Amerika; Cünbiş-i Milli lideri Özbek kökenli General Dostum”a, Hizb-i İslam Cephesi lideri Peştun kökenli Gülbettin Hikmetyar”a (Bu kişinin dizi dibinde resim çektiren kişiyi bilmem tanırmısınız? İsminin baş harfleri Recep Tayyip Erdoğan – TOGEÇ notudur-), Cemiyet-i İslami lideri Tacik kökenli Rabbani”ye, Hizb-i Vahdet lideri Hazara kökenli Abdül el Mezari”ye, İttihat-i İslami lideri gene Peştun kökenli Resul Sayyaf”a ve birkaç küçük feodal kabile liderlerine yaptığı silah ve para desteği ile Mücahitlerin Sovyet Rusya”yı yenmesini ve 1989 yılında Gorbaçov”un emriyle Afganistan işgalini bitirmesini sağladı. Yönetimi ele geçiren Amerikan destekli Mücahitler; ülkenin adını da değiştirmişti: Afganistan İslam Cumhuriyeti.

Sonrasında olan gelişmelerse tipik feodal kabile kültüründen “Ulus” ve “Millet” kültürüne geçememenin neticesinde gerçekleşti: Ortak düşman yok edilinceye kadar birlik içinde cihat yapan Mücahitler “İktidar” kavgasına düştü ve Amerika”nın verdiği silahları birbirlerini yok etmekte kullanmaya başladı. Afgan halkı savaşın bittiğini, artık evlerinde güvenle yaşayacaklarını düşünürken “Sen Peştunsun, sen Özbeksin, sen Taciksin” gibi düşman olarak görülmeye ve sokak ortasında öldürülmeye başlandı. Neticede savaş sonunda kazanan Amerika oldu. Sovyetlerin petrol bölgesine inmesini engelleyip Orta Doğunun bugünkü konumunda kalmasını sağladı. Kaybedense; Mücahitler kazandığı, ülke işgalden kurtulduğu halde öldürülmeye devam eden Afgan Halkıydı.

Görünürde iktidar Mücahitlerin elindeydi. Tacik lider Rabbani başkanlığında tamamen yobaz mollalarla dolu Yüce Divan oluşturuldu. Ülkeye Şeriat yasalarının hakim olacağı ilan edildi. Ne var ki birbirleriyle savaşmaktan özellikle kadınların Şeriat yasalarına uyup uymadıklarını denetleyemiyorlardı. Amerika bir kez daha sahnedeydi. Ülkedeki iç savaş 6 yıldır bitmek bilmiyor, Amerikanın bölgeyle ilgili emperyalist düşüncelerini gerçekleştirmesine engel oluyordu. Oysa Sovyetler dağılmış, zengin yer altı kaynaklarına sahip bağımsızlıklarını ilan etmeye başlayan ülkelerin, Amerikan uydusu olma zamanı gelmişti.

Amerika oyunun ikinci yarısı için düğmeye bastı. Sürekli bir çatışmanın ve iç savaşın yaşandığı 1994 yılında, Taliban ortaya çıktı. Sovyet savaşı sırasında Pakistan”a kaçan, bir çoğu orada doğan Taliban mensuplarının başında, okuma yazma dahi bilmeyen Molla Ömer vardı. Taliban mensuplarının birçoğu Pakistan”da katı bir Şeriat eğitimi aldı. 1996 yılında Kabil”e girinceye kadar köy köy Mücahitlerle savaştılar. Taliban”ın Kabil”e girmesiyle Rabbani şehri terk etti. Bir kez daha Müslüman Müslüman”a öldürülüyordu. Amerika bir yandan tek kurşun atmadan bölgenin kaderiyle oynarken, diğer yandan da silah satışından para kazanıyordu. Ülkenin adı ise gene değiştirildi: Afganistan İslam Emirliği. Şeriat yasaları bu kez iç çatışmalar olmadığından uygulanmaya başlandı. Taliban “Bizim koyduğumuz, sizin uyacağınız Şeriat yasaları” diyerek emirlerini halka duyurdu. Erkekler için;

5 vakit namaz kılınacak, namaz vakti başka işle meşgul olan kırbaçlanacak.

Bütün erkekler çene altından en az bir sıkılı yumruk uzunluğunda sakal bırakacak.

Bütün erkek çocuklar türban takacak, İslami kıyafet giyecek, gömlek yakaları düğümlenecek.

Dans etmek, şarkı söylemek, satranç ve kumar oynamak, uçurtma uçurtmak yasak.

Kitap yazmak, televizyon ve film izlemek, resim yapmak, kuş beslemek yasak.

Hırsızlığın cezası bilekten el kesmek. Müslüman olmayanlar ibadetlerini gizli yapacak, Müslümanı dininden çevirmeye çalışan idam edilecek.

Bunlara ilaveten kadınların uyması gereken yasalar daha sıkı denetime tabi tutuldu:

Evden bir neden olmadan çıkmak yasak. Dışarı çıkmak zorundaysanız yanınızda mahrem bir erkek olmak zorunda. Sokakta yanında erkek olmadan görülen kadın dövülecek.

Ne olursa olsun yüzünü göstermeyeceksin. Burka mecburidir. Kullanmayan kırbaçlanır.

Makyaj, mücevher, çekici, gösterişli giysiler yasak. Oje sürenlerin bir parmağı kesilecek.

Sizinle konuşulmadan konuşmayacaksınız. Ulu orta gülmeyeceksiniz.

Kızların okula gitmesi yasaklanmıştır. Tüm kız okulları kapatılacak.

Kadınların erkeklerle birlikte çalışması yasak. Zina eden kadın taşlanarak öldürülür.

Kadınlar için ayrı hastane kurulacak.

İlerleyen zamanlarda Taliban tüm ülkede baskı rejmini iyice arttırdı. Müzeleri yerle bir etti. Heykelleri kırdı. Resimleri yaktı. Üniversiteleri kapattı. Kur”an dışında tüm kitaplar imha edildi. Tüm bunlara katlanan Afgan halkı söz konusu sağlık olunca sessizliğini bozmak zorunda kaldı. Kadınlar için yapılan ve hastaneden başka herşeye benzeyen binalarda sezeryan ve ameliyatlar için gereken narkoz dahi yasaklandı. Kadınların akan kanı durduracağı ümidiyle 1996 yılında Kabil”de alkışlarla karşıladığı Taliban; azrailleri olmuştu.

Aynı zamanda Taliban Amerika”ya da başkaldırıyor, onların bölgede at oynatmasına izin vermiyordu. Emperyalist gücün bir kez daha yeni bir oyun sergilemesi ve Taliban”dan kurtulması gerekiyordu. Bölgede demokrasiyi oluşturacak zemin mevcut değildi. İslami fraksiyonları kullanmak başına iş açıyordu. Halk o kadar cahildi ki, Amerika”nın elinde doğrudan müdahalenin dışında bir seçenek kalmamıştı. Bu nedenle bugün artık Amerika”nın önde gelen sosyolog ve siyaset bilimcilerinin de ülkelerinin; bilerek terör saldırısına göz yumduğunu kabul ettiği 11 Eylül senaryosu sahneye kondu. Amerika terör saldırılarını bahane edip Afganistan”ı işgal etti.

Ne yazık ki hala ülkede Amerikan veya NATO askerlerinden ziyade sıradan, masum Müslüman halk Taliban ve El Kaide tarafından öldürülmekte, bunu yaparken de her iki irticai terör örgütü; İslam adına bu yola başvurduğunu söylemekten çekinmemektedir.

Yaşananlardan ders çıkartan bir millet olmadığımız ortada. Ancak gene de kısa Afgan tarihinin bize gösterdiği gerçeklerden yola çıkarak Türkiye analizi yapmakta fayda var: Mücahitler ortak düşman olan Sovyetler karşısında nasıl tek vücut oldularsa, bugün de ortak düşman olarak görülen Atatürk ve onun düşünce sistemi karşısında, Amerika tarafından desteklenen; bölücü-ayrılıkçı güçler ile irticai güçler işbirliği halindedir. Atatürk Türkiye”si yok edildiğinde onlar da tıpkı Mücahitler gibi iktidar savaşına girecek; bundan da en büyük zararı masum halk görecektir. Bugün işbirliği içinde olan Atatürk düşmanları, tek başlarına hareket ettiklerini, bağımsız Kürdistan veya Şeriatla yönetilen Türkiye İslam Cumhuriyetini kuracaklarını düşünselerde işin aslı; herbiri Amerika”nın değirmenine su taşımaktadır. Amerika için Türk ölmüş, Kürt ölmüş fark etmez. Tıpkı Afganistan”da Tacik”in, Özbek”in ölümünün onlar için bir şey ifade etmediği gibi. Aynı zamanda Amerika için irticacı ölmüş, samimi dindar ölmüş farketmez. Tıpkı Irak”ta teröristin veya samimi dindarın ölmesi gibi.

Bugün devlete taş attıran, halkı kışkırtan bölücüler ile irticai faaliyetleri için geniş alan bulan gericiler; sahte zafer sarhoşluğu yaşamaktadır. Feodal yapıyı kırıp; “Ulus” olmayı, kabile ve aşiret yaşantısını yıkıp; “Millet” olmayı başaramayan Afgan halkının aksine, bunu başarabilmiş Atatürk Türkiye”si ve onun güçlü ordusu, işbirliği içindeki bölücü ve gerici unsurlara karşı savaşı kaybederse asıl zaferi elde edecek olan; bu iki unsuru bir araya getirip çıkarları doğrultusunda kullanan emperyalizm olacaktır. Bugün Atatürk Türkiye”sine el uzatanlar, yarın Amerika tarafından namuslarına uzatılacak elin farkında değildir. Bugün küstah demeçler veren, haritalar yayınlayan, utanmaz isteklerde bulunan ülkeler ile topraklarımız üzerinde gerici faliyetlerde bulunanlar ve bölücü-ayrılıkçı düşünceleri doğrultusunda çocukların eline taş tutuşturan (ki bugün ellerine taş verilen çocukların yarın ellerine Afrika ülkelerinde örneğini gördüğümüz gibi kalaşnikof verilmeyeceğinin garantisi yoktur) terör örgütleri “Azmış” iseler bunun nedeni; bizi bir arada tutan Atatürk ilke ve devrimlerinden uzaklaşmamızdır. Atatürk”ten ve onun bugün bizi Orta Doğu ülkelerinden farkı ve saygın bir konuma getiren devrimlerinden nefret edenler; tıpkı Irak”ta olduğu gibi ülkemizde de özgürce yaşama ve ibadet etme hakkını tanımayacak olan emperyalist Amerika”ya gönüllü maşalık yapmaktadırlar.

Türkiye Cumhuriyeti”ne karşı yürütülen ayrılıkçı faaliyetler; çocuklarınıza özgür bir gelecek sunmayacak. Aksine bugünkü özgürlüğün arandığı günleri getirecek. Arap cahiliye döneminin ürünü olan yasakları, gelmiş geçmiş en insancıl, kadını en çok yücelten peygamber olan Hz. Muhammed”in emirleriymiş gibi göstermekten çekinmeyen irticacılar; daha iyi bir Müslüman olmanın geleceğini değil; kızının okutulmayıp cahil bırakıldığı, doğumda bile narkozun çok görüldüğü, ona malmış gibi davranıldığı, işgalin gölgesinde kılındığı için farz olmayan Cuma namazlarını getirecektir. Tıpkı Afganistan”da olduğu gibi.

Afganistan’ın yakın tarihi

Afganistan tarih boyu stratejik konumu nedeniyle işgal ve çalkantıların odağında oldu. Ülke yakın tarihinde de hızlı ve sarsıcı değişimlerden geçti.

1919 – Afganistan, ülkeyi hakimiyet alanlarına katmak isteyen İngiliz kuvvetlerine karşı yapılan üçüncü savaşın ardından bağımsızlığını yeniden kazandı.

1926 – Emanullah Han kendisini Afgan Kralı ilan etti. Uygulamaya çalıştığı sosyal reformlar muhfazakar unsurlarda direniş görmesiyle sonuçlandı.

Zahir Şah 40 yıl boyunca Afganistan’ı yönetti

1929 – Emanullah Han reform hareketine tepkiler ardından ülkeyi terketti.

1933 – Zahir Şah kral oldu ve bunu takip eden 40 yıl boyunca Afganistan monarşiyle yönetildi.

1953 – General Muhammed Davud başbakan oldu. Ekonomik ve askeri yardım almak üzere Sovyetler Birliği’ne başvurdu. Bir dizi sosyal reformu uygulamaya soktu. Bunlar arasında kadınların toplum hayatından dışlanması uygulamasının kaldırılması da vardı.

1963 – Muhammed Davud başbakanlıktan istifaya zorlandı.

1964 – Anayasal monarşiye geçildi. Ancak bu durum siyasi kutuplaşma ve iktidar mücadelelerini de beraberinde getirdi.

1973 – Muhammed Davud bir darbeyle iktidarı ele geçirdi ve cumhuriyet ilan etti. SSCB’yi batılı güçler karşısında koz olarak kullanmaya çalıştı. Başvurduğu üsluptan rahatsız olan sol görüşlü kesimleri Davud’a karşı birleştirdi.

1978 – General Davud, sol görüşlü Demokratik Halk Partisi tarafından düzenlenen bir darbeyle devrildi ve öldürüldü. Ancak bu süreçte partinin Halk ve Perçem adlı kanatları hizipleşti ve Perçem kesiminden tüm önde gelen liderler sürgün ya da tasfiye edildi.

Aynı dönemde muhafazakar ve İslamcı bazı aşiret liderleri sosyal değişim sürecine karşı kırsal kesimlerde silahlı mücadele başlattılar.

1979 – Kabil’de sol kanat liderleri Hafızullah Emin ve Nur Muhammed Terakki arasındaki iktidar mücadelesini Emin kazandı.

Kırsal kesimlerdeki ayaklanmalar sürdü ve Afgan Ordusu dağılma noktasına geldi. Sovyetler Birliği Emin’in devrilmesi amacıyla askerlerini ülkeye gönderdi ve yakalanan Emin idam edildi.

Sovyet müdahalesi

Afgan tankları

 

1980 – Demokratik Halk partisi’nin perçem kanadından Bebrek Kemal Sovyet askerlerinin de desteğiyle ülke yönetiminin başına getirildi.

Ancak rejim karşıtı direniş de çeşitli mücahit gruplarının Sovyetlere karşı mücadeleye girişmesiyle yoğunlaştı. ABD; Pakistan, Çin, İran ve Suudi Arabistan bu güçlere para ve silah sağladı.

Afgan tankları Afganistan’ı ancak 1989’da terketti

1985 – Mücahitler Pakistan’da bir araya gelerek Sovyet güçlerine karşı ittifak kurdular. Bu tarihe gelindiğinde Afgan halkının yarısı evlerini terketmiş durumdaydı. Bunlardan çoğu da komşu Pakistan ya da İran’a geçti.

Sovyetler Birliği’nin başına geçen Mihail Gorbaçov askerlerini Afganistan’dan çekeceğini duyurdu.

1986 – ABD mücahitlere Stinger füzeleri sağlamaya başladı. Bu şekilde Sovyet helikopterlerini vurma imkanı yakaladılar. Bebrek Kemal’ın yerini Necibullah aldı.

1988 – Afganistan SSCB ABD ve Pakistan barış anlaşmaları imzaladı ve Sovyetler Birliği askerlerini çekmeye başladı.

1989 – Son Sovyet askerleri çekildi. Ancak mücahitlerin Necibullah’ı devirmek üzere harekete geçmesiyle iç savaş sürdü.

1991 – ABD ve SSCB her iki tarafa da askeri yardım yapmamak konusunda anlaştılar.

Mücahitlerin zaferi

Burhaneddin Rabbani

 

1992 – Direnişçilerin çemberi Kabil’e doğru daraldı ve Necibullah devrildi. Rakip mücahit gruplar arasında nüfuz sahibi olma mücadelesi sürdü.

Rabbani hala mücahitler arasında önemli bir iktidar tabanına sahip

1993 – Mücahit grupları Burhaneddin Rabbani ldierliğinde bir hükümet kurulması konusunda uzlaştılar. Tacik olan Rabbani devlet başkanı ilan edildi.

1994 – Hiziplerarası çekişmeler sürdü ve Peştu ağırlıklı Taliban Rabbani hükümeti karşısında ciddi bir rakip olarak ortaya çıktı.

1996 – Taliban Kabil’de denetimi ele geçirdi. Grup İslamın radikla bir uygulamsını hayata geçirerek kadınları çalışmaktan men etti, recm gibi şeriat cezaları uygulanmaya başlandı. Rabbani ise Taliban aleyhtarı Kuzey İttifakı’na katılmak üzere başkentten kaçtı.

Taliban’a baskı artıyor

1997 – Pakistan ve Suudi Arabistan Taliban’ı meşru yönetici olarak tanıdı. Pek çok ülke ise Rabbani’yi devlet başkanı olarak tanımayı sürdürdü. Taliban ülkenin üçte ikisini kontrol eder hale geldi.

1998 – Depremler binlerce kişinin ölümüne yol açtı. ABD Afrika’daki elçiliklerine bombalı saldırı düzenlemekle suçladığı Usame Bin Ladin’e ait olduğu düşünülen üsleri füzelerle vurdu.

Taliban uluslararası tepkiye rağmen Buda heykellerini havaya uçurdu

Taliban'ın yıktığı Buda heykelleri

 

1999 – Birleşmiş Milletler Usame Bin Ladin’i yargılanması için teslim etmeye yanaşmayan Afganistan’a mali yaptırım ve hava ambargosu uygulamaya başladı.

2001 Ocak – Birleşmiş Milletler Usame Bin Ladin’in iadesi için Taliban’a ek yaptırımlar getirdi.

2001 Mart – Taliban uluslarararası toplumun muhafaza edilmeleri yolundaki yoğun çabalarına meydan okur bir biçimde Bamiyan Vadisi’ndeki binlerce yıllık dev Buda heykellerini havaya uçurdu.

2001 Nisan – Taliban lideri Molla Ömer’den sonra hareketin ikinci adamı olan Molla Muhammed Rabbani karaciğer kanserinden öldü.

2001 Mayıs – Taliban Müslüman olmayan dini azınlıkların kendilerini tanıtacak simgeleri üzerlerinde taşıması şartını getirdi. Hindu kadınların da Afgan kadınlar gibi tesettüre uyması talimatı verildi.

2001 Eylül – Taliban ve yardım kuruluşları arasında gerginlik. 8 yabancı yardım çalışanı Hıristiyanlık propagası yaptıkları gerekçesiyle yargılanmaya başlandı.

Taliban’a muhalefetin en önde gelen isimlerinden olan ve efsaneleşen mücahit lider Ahmed Şah Mesud gazeteci görünümünde yanına yaklaşan kişilerin bombalı intihar saldırısı sonucu öldü.

Ahmed Şah Mesud öldürülmesinin yıldönümünde anılıyor

Ahmed Şah Mesud

2001 Ekim – 11 Eylül saldırılarından sorumlu tutulan Usame Bin Laden’in teslim edilmemesi üzerine İngiltere ve ABD Afganistan’a hava saldırısına başladı.

2001 Kasım – Taliban mevzilerine karşı saldırıya geçen muhalif kuvvetler Kabil ve diğer kentlere bir kaç günlük yürüyüş mesafesindeki Mezar- Şerif’i aldı.

2001 13 Kasım – Taliban kuvvetleri kenti terketti, boşalan kente Kuzey İttifakı güçleri kolayca girdi.

Yeni yönetime ilk adımlar

2001 5 Aralık – Almanya’nın Bonn kentinde toplanan Afgan gruplar geçici yönetimin kuruluşu konusunda uzlaşmaya vardı.

2001 7 Aralık – Taliban son kalesi olan Kandehar’ı da kaybetti. Taliban lideri Molla Ömer bulunamadı.

2002 Ocak – İlk aşamada 6 ay görev yapması öngörülen Uluslararası Güvenlik Destek Gücü İSAF’ın ilk askerleri ülkeye ulaştı.

Yeni anayasa okunuyor

2002 Nisan – Eski Kral Zahir Şah ülkeye döndü. Zahir Şah tahta geçmek gibi bir talebi olmadığını bildirdi.

Eski kral Zahir Şah ülkeye dönüşünde Karzai’ye destek verdi

2002 Mayıs – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ISAF’ın görev süresini 2002 Aralık ayına uzattı.

İttifak kuvvetleri ülkenin güneydoğusunda Taliban ve El Kaide direnişçilerine karşı operasyonlarını sürdürdü.

2002 Haziran – Afgan aşiret meclisi Loya Jirga Hamid Karzai’yi devlet başkanlığına seçti. Karzai 2004’e dek görev yapacak yeni hükümetin üyelerini belirledi.

2003 Temmuz – Devlet başkan yardımcısı Hacı Abdül Kadir, Kabil’de silahlı kişilerce düzenlenen suikastte öldü.

ABD’nin Uruzgan eyaletine düzenlediği hava saldırısında bir düğüne gitmekte olan 48 sivil öldü.

2002 Eylül – Karzai memleketi Kandahar’da düzenlenen bir suikast girişiminden kılpayı kurtuldu.

2002 Aralık – Karzai ile Pakistan ve Türkmenistan liderleri Türkmen gazını Afganistan üzerinden Pakistan’a taşıyacak bir doğal gaz boru hattı inşaatı üzerinde anlaştılar.

Asya Kalkınma Bankası 23 yıllık aradan sonra Afganistan’a yeniden kredi açmaya başladı.

2003 Haziran – Kandahar’da Taliban savaşçıları ile hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 48 kişi öldü.

2003 Ağustos – NATO Kabil ve çevresinde güvenliği sağlamakla yükümlü ISAF’ın komutasını devraldı. Bu örgütün Avrupa dışında yüklendiği ilk operasyondu.

2003 Aralık – Loya Jirga anayasa taslağını görüşmek üzere Kabil’de toplandı.

Yeni anayasa

Afgan parlamentosu

 

2004 Ocak– Loya Jirga adı verilen Büyük Şura başkanlık makamının yetkilerini genişleten yeni anayasayı kabul etti.

2004 Mart – Afganistan’a üç yıl içinde 8 milyar 200 milyon dolar yardım vadedildi.

2004 Eylül – Başkan Karzai’yi taşıyan helikoptere atılan düze hedefini bulmadı; bu 2002’den bu yana Karzai’yi hedef alan en ciddi suikast girişimiydi.

2004 Ekim/Kasım – Başkanlık seçimleri: Hamid Karzai oyların yüzde 55’ini alarak zafere ulaştı. Aralık ayında sıkı güvenlik önlemleri altında yemin etti.

2005 Şubat – Son yılların en sert kışı sonucu yüzlerce kişi yaşamını yitirdi.

2005 Mayıs – ABD gözetim merkezlerinde Amerikan askerlerinin tutsaklara kötü muamelede bulunduğu iddiaları gündeme geldi.

Afgan Meclisi

2005 Eylül – 30 yılı aşkın süredir ilk kez meclis ve vilayet yönetimleri için seçime gidildi.

2005 Aralık– Yeni meclis ilk oturumunu düzenledi.

2006 Şubat – Londra’da toplanan uluslararası bağışçı ülkeler, beş yıl içinde 10 milyar doları aşkın imar yardımı vaadinde bulundu.

İNTİHAR SALDIRILARI

Militanlar taktik değiştirerek Iraklı isyancıları örnek almaya başladı

 • Ocak 2005 Ağustos 2006 arasında 64 intihar eylemi düzenlendi
 • 181 kişi öldü (saldırganlar hariç)
 • 3 Ağustos 2006 – Kandahar’da bir NATO konvoyuna sürülen bomba yüklü araç 21 kişinin ölümüne yol açtı
 • 1 Haziran 2005 – Polis üniformalı intihar eylemcisi Kandahar camisinde 20 kişinin ölümüne yol açtı

2006 Mayıs – Bir Amerikan askeri aracının bir gruba çarpıp ölümlerine neden olması ardından Kabil’de Taliban’ın devrilmesinden bu yana en şiddetli Amerikan aleyhtarı eylemler düzenlendi.

2006 Mayıs – Haziran – Afgan ordusu ve koalisyon askerlerinin güneyde Taliban’a karşı düzenlediği operasyon sırasında onlarca kişi öldü.

NATO komutayı devralıyor

2006 Temmuz – NATO askerleri, ülkenin güneyinde askeri operasyonların komutasını üstlendi. Bunu şiddetli çatışmalar izledi.

2006 Ekim – NATO ülke genelinde komutayı üstlendi.

2007 Mayıs – Taliban’ın en üst düzey askeri komutanı Molla Dadullah, ABD ve Afgan kuvvetleriyle çatışma sırasında öldürüldü.

Afgan ve Pakistan sınırında gerginlik tırmanırken iki ülke askerleri son yılların en şiddetli çatışmasına girdi.

2007 Temmuz– Eski Kral Zahir Şah öldü.

Haşhaş üretimi rekor düzeyde

2007Ağustos – BM afyon üretiminin rekor düzeye yükseldiğini duyurdu.

2007 Kasım – Baglan’da bir meclis heyetine düzenlenen intihar saldırısında 41 kişi öldü.

2007 Aralık– Afgan yetkililerin Taliban ile temas kurmakla suçladığı iki üst düzey AB ve BM elçisi ülkeden sınırdışı edildi.

2008 Nisan– Bükreş’te toplanan NATO liderleri Afganistan’daki barış gücünün başlıca öncelikleri olduğunu teyit ettiler.

2008 Temmuz– Kabil’deki Hindistan elçiliğine düzenlenen bombalı intihar eyleminde 50’den fazla kişi öldü. Afgan hükümeti Pakistan istihbaratını bu ve diğer bazı saldırıların arkasında olmakla suçladı. Pakistan suçlamaları reddetti.

2008 Ağustos – Başkan Karzai Afgan ve ABD askerlerini batıdaki Herat’ta düzenlenen bir hava saldırısında en az 89 sivilin ölümüne yol açmakla suçladı. İki üst düzey askeri yetkili daha sonra görevlerinden alındı.

Asker sayısı tartışmaları

2008 Eylül – ABD Başkanı Bush Afganistan’a 4.500 Amerikan askeri daha sevketti ve kararını ‘sessiz bir yığınak operasyonu’ olarak niteledi.

İntihar saldırıları 2006'da hız kazandı

2008 Ekim – Almanya Afganistan’daki görev süresini 2009’a uzatıp asker sayısını binden 4.500’e çekti.

2008 Kasım – Taliban militanları Karzai’nin müzakere önerisini reddederek yabancı askerler ülkeyi terkedene dek masaya oturmayacaklarını söylediler.

2008 Aralık– Başkan Karzai ve yeni Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari sınır bölgelerindeki militanlarla mücadele için ortak bir strateji geliştirme kararı aldılar.

2009 Ocak – Kırgızistan Afganistan’daki operasyonlar için ikmal üssü olarak kullanılan Manas’ı hizmete kapatmayı kararlaştırdı.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates Kongre’ye Afganistan’ın yeni ABD yönetimi için en büyük sınav olacağını söyledi.

2009 Şubat – ABD’nin 17 bin ek asker sevki kararı ardından 20 kadar NATO ülkesi de askeri ve diğer taahhütlerini artıracaklarını duyurdular.

2009 Mart – Afganistan Seçim Komisyonu Başkan Karzai’nin genel seçimin Nisan’da yapılması çağrısını reddederek, seçim tarihini 20 Ağustos olarak belirledi.

ABD Başkanı Barack Obama gitgide tehlikeli hale geldiğini söylediği durumla mücadele için Afganistan ve Pakistan’a yönelik yeni bir strateji belirledi. Dört bin Amerikan askerinin Afgan asker ve polislerini eğiteceği, sivil kalkınma ihtiyaçları için destek sağlayacağı açıklandı.
kaynak:http://www.bbc.co.uk/turkish/indepth/story/2004/01/040113_afgan_kronoloji.shtml
http://gizemcozucu.wordpress.com/2014/02/27/afganistanin-yakin-tarihi/

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. azalin diyor ki:

  müslümanların yanlışlarını ballandıra ballandıra anlatmışsınız.. rusyanın yaptığı katliamlara bir kelime bile yok.. eğer tc 1 milyon rus askeri tarafından işgal edilse idi sonra abd tarafından işgal edilseydi.. bizde ortaçağda yaşamazmıydık…?
  yunanistan , afganistan , türkiye , iran, ingiltere tarafından petrollerini korumaz için kurulan tampon devletlerdir…

  • Sadi diyor ki:

   Güzel tespit fakat olaylar kronolojik olarak sunuluyor.fakat dediğiz gibi ABD’nin her girdiği yer viran oluyor. Suriye ırak Afganistana dönüyor.

Yorum Durumu: 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>