DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kişiler » Akşemseddin Hazretleri Kimdir?
Kişiler 2014
aksemseddin-fetih

Akşemseddin Hazretleri Kimdir?

Haber Tarihi: 03 Temmuz, 2014,Perşembe | | Kategorisi: Kişiler

Akşemseddin Hazretleri’rin (1389- 1459) soyu, baba tarafından Hazret-i Ebûbekir’e dayanmaktadır. İlk tahsilini babasından almıştır. Akşemseddin çok zekidir. Hızlı ilerler ve genç yasta müderris olur. Akşemseddin ailesiyle birlikte Samsun’un Kavak bucağına yerleşmiştir. Babasının vefatından sonra Amasya ve Osmancık medreselerinde eğitimini tamamlayan Akşemseddin, Osmancık Medresesine müderris oldu.

Akşemseddin ayrıca, tıbba ve eczacılığa merak sararak tıp ilmini öğrendi. Daha önceden Abdülkâdir Geylânî, İmam-ı Gazali ve Muhammed Celaleddin-i Rumi gibi örneklerinde görüldüğü gibi, ilim tahsili ile tatmin olmayan Akşemseddin, irfan tahsili için müderrisliği ve medreseyi terk etti. Tasavvufa olan ilgisinden dolayı, Akşemseddin önce İran dolaştı fakat umduğunu bulamadığı için tekrardan Anadolu’ya döndü. Anadolu’da Akşemseddin’e Ankara’da bulunan Hacı Bayram Veli’yi tavsiye ederler.

Akşemseddin kararını netleştirmek için istihareye yatar. Zihninde iki isim berraklaşir. Bunlardan bir tanesi Hâlep’te ki Zeynüddin Hafi Hazretleridir. Diğeri Ankara’daki Haci Bayram-i Veli. Aksemseddin yakından baslar. Önce Ankara’ya gider. Ancak Hacı Bayram Hazretlerini kapı kapı teberrû toplarken görür ve hayalleri yıkılır. Nedenini, sormaz bile, oracıktan döner, yürür Hâlep’e.

Ancak yolda gördüğü rüyalarda, nasibinin Hacı Bayram elinden olduğu işaret edilir. Hatta zincirlerle çekilir ki, uyandığında izlerini görür.Şaşkınlık ve pişmanlık içinde Ankara’ya döner. Yüce veliyi orak tırpan çalışırken bulur. Mübârek garibin birine yardım eder ki kan ter içindedir. Akşemseddin bin pişmandır, boyun büker, af diler.

Hacı Bayram Hazretleri bu mütevazi talebesini çok sever, O’na hususi bir ihtimam gösterir. Akşemseddin ayrıca iyi bir hekimdir. Pastör’den asırlar evvel hastalığa sebep olan mikropları ve karantinanın mantığını anlatır. Hatta o yıllarda ”seretan” adıyla bilinen kanseri teşhis eder.

istanbul’un kuşatıldığı günlerde Fatih Anadolu’daki âlimleri ordugâha davet eder. Hepsi mükemmel insanlardır, ancak Akşemseddin’le aralarında anlatılmaz bir muhabbet baslar. Nedendir bilinmez bu akça pakça veliyi görünce içi rahatlar. Tabiri caizse kanı kaynar.

İstanbul gibi bir şehri almak kolay değildir. Dev surlar, haçlı yardımlari, derin hendekler, aşılmaz zincirler, Rum ateşi denen bela ve güçlü düşman. Tam bu kritik günlerde bazi komutanlar (ki bir çogu baba emanetidir) zafere inanmazlar.

Genç sultanı ilk başlarda Bizansla uğraşmak değil yanı başındaki komutan ve danışmanları yorar. Yemeyi içmeyi unutur, kendini sıkıntıdan sıkıntıya sokar, ve hatta genç sultan geceler boyu ağlar ki yastığı hiç kurumaz. Savaş baslayalı 50 gün geçmiştir fakat gözle görülür bir ilerleme yoktur . Rumlar yıkılan surları anında onarmakta her şeye sil baştan tekrar başlanmaktadır ordu yıpranmaya başlamıştır. Fidan gibi yiğitler ardarda toprağa düşmektedir. Sultan Mehmed gün geçtikçe umutsuzluğa sürüklenmekte, fetih konusundaki inancı zayıflamaya başlamıştır. Etrafındaki komuta kademesi gün geçtikçe geri adım atmaya başlamış, sultan mehmedi bu kutsal amaç yolunda yalnız bırakmaya başlamışlardır. Bu durum karşısında zaman zaman kusatmayi kaldirmayi bile düşünmeye başlamıştır.

Aksemseddin hazretleri bu kritik zamanda genç sultanın zihninden geçenleri okur. ”Sakin ha!” der, ”Asla vazgeçme!” Zira o, müjdeyi Hizir Aleyhisselam’dan alır. Zaferden zerre kadar şüphesi yoktur. Şehir düşünce, Fatih derin bir nefes alir, büyük güç ve itibar kazanır.

Genç sultan kuşatmanın sürdüğü sıralarda askerleri fetih konusunda daha inançlı hale getirmek maksadıyla sahabelerden Resulullah Hâlid bin Zeyd’in kutlu kabrini bulmayı istemiştir. Bu maksatla hocasından yardım ister.

Aksemseddin Hazretleri kusatmanin sürdügü siralarda türbenin bulundugu noktaya bir nur indigini görür. Fatih’i o mahale götürür. Kisa bir murakabenin ardından iki çınar dalını toprağa diker ve kendinden emin bir ifadeyle. ”Büyük sahabe bunlarin arasinda yatıyor!” der. Ancak etraftan ”ne malum?” diyenler olur. Hatta birileri padişaha akıl öğretirler. ”Bu dalları başka bir yere diktir bakalım” derler, ”ihtiyar molla farkedebilecek mi?” Fatih denileni yapar, hatta ilk isaret edilen yer kaybolmasın diye mührünü gömdürür. Ama Akşemseddin dallara bakmaz bile, ertesi gün milimi milimine ilk gösterdiği noktaya yönelir. Hatta bir ara durur ”Sultanımızın mührü” der, ”Ne arıyor orada?”

Büyük veli bakar, bu mevzu çok tartışılacak, şüpheye mahal bırakmaz. ”Kazın!” buyururlar. Topragın bir kulaç altından yeşil somaki bir tas çıkar. Üstünde kûfi harflerle ”Hâzâ kabri Halid bin Zeyd” yazilidir. Kalabalik bir heyecan kaplar. Derhal türbe ve mescid hazırlıklarına girişirler.

Günler geçer, Fatih, Akşemseddin Hazretleri’ne sıkça gelip gitmeye baslar. Öyle ki devlet işlerini unutur olur. Sarayı, otaği bırakıp döşeği tekkeye sermeye niyetlenir. Nitekim bir gün ”Ne’olur” der, ”Beni de dervişleriniz arasına alın”.

Aksemseddin, Fatih’in manevi babası gibi olan o gül yüzlü muallim birden ciddileşir, hiddetli bir edayla ”Hayır!” der, ”Osmanoğullarının dervişe degil, sultana ihtiyacı var!” Ama Sultan Mehmed’i iyi tanımaktadır. Yine gelecek, ve israr edecektir. Buna fırsat vermez. Bu sebeple uzaklaşır İstanbuldan.

Aksemseddin Hazretleri ile ilgili anlatılan bir menkibeyi size aktaralım. Birgün oglunu (4 yasindaki Hamdi Çelebi) dizine oturtur. Minik yavru bülbül gibi Kur’an okur. Aksemseddin Hazretleri bir ara hanımına döner. ”Biliyor musun?” der, ”Aslında dünyanin mihneti, zahmeti çekilmez ama suncağızın yetim kalmasına dayanamam. Yoksa çoktaaan göçerdim!” Hanımı omuz silker. ”Amaaan efendi” der, ”sen de göçemedin gitti der.” Mübarek “Iyi öyleyse!” deyip kalkar. Göynüklülerini giyer,helallesir ve mescide çekilir. Talebelerine ”okuyun” buyururlar. Bir ara gözleri kapanır, yüzü aydınlanır. Kolları yana düşer ve berrak bir tebessüm oturur dudaklarına. Müridleri eve koşarlar ”Başımız sağolsun.” derler, “Efendimiz ebediyete göçtü!”

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>