DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Albatros-durmadan uçabilen kuş
Genel 2014
albatros-2

Albatros-durmadan uçabilen kuş

Haber Tarihi: 12 Haziran, 2014,Perşembe | | Kategorisi: Genel

Albatroslara uzun menzil uçma konusunda diğer kuşlar su dökemezler. Albatros kuşu dünya üzerindeki en geniş kanatlı kuştur ve sahip olduğu özel kemik sistemi sayesinde saatlerce, günlerce, haftalarca ve mecbur kaldığında aylarca gökyüzünde uçabilmektedir.

Albatros kuşları -gökyüzünün sahipleri

Albatros kuşları -gökyüzünün sahipleri


Albatros kuşunun kanat açıklığı 3,5-4 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bir albatros, yavrusuna tek bir öğün yiyecek getirebilmek için 15 bin kilometreden fazla uçabilir. Doğadaki en uzun kanatlara sahip olan albatroslar, kanat çırpmaksızın yüzlerce kilometre boyunca gökyüzünde süzülerek okyanusları aşar, dünyayı dolaşır. 50 yaşına gelmiş bir albatros en azından 6 milyon kilometre uçmuş olacağını söyleyebiliriz.

Dev kanatlara sahip olan albatros, bu kanatlarının getirdiği bir dez avantaja sahiptir. Kanatlarını açınca ortaya çıkan heybetiyle kargo uçaklarına benzer bir görünüme kavuşan bu kuş, aynı bu uçaklar gibi önce hız kazanmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle diğer cılız kuşların aksine uçabilmek için bir süre yerde koşmak zorunda kalır.

Albatroslar yukarıya doğru yükselen hava akımlarını ve rüzgarı kullanarak, onların yönünde ilerler. Rüzgarın içinden zikzaklar çizerek bir dalganın tepesinden diğerine geçerek hareket ederek, tek bir kanat bile çırpmadan saatlerce su üstünde uçabilirler.

Albatrosların ne kadar güç bir işi başardıklarını anlamak için albatrosu bir insanla kıyasladığımız takdirde; bir insan kollarını havada bir süreliğine açık tutmaya çalıştığında dahi oldukça zorlanır. Belli bir süre sonra kasları acımaya, kopacak gibi olmaya başlar. Oysa albatroslar kanatları açık bir şekilde saatlerce havada kalabilirler.

Albatroslar yaşamının hemen hemen %90’ını denizlerde geçirmektedir. Yalnızca üreme dönemlerinde karalara inmek zorunda kalmaktadırlar. Albatros kuşunun genel olarak Antartika buzullarından başlayıp 60. enleme kadar olan alan içerisinde yaşadığı bilinmektedir. Ancak bazı zamanlarda özellikle de üreme dönemlerinde Ekvatora yakın karalarda görülmeleri mümkündür.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>