DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Amerika Adını Nereden Alınmıştır?
Genel 2010
amrky

Amerika Adını Nereden Alınmıştır?

Haber Tarihi: 11 Nisan, 2010,Pazar | | Kategorisi: Genel

Cabot,küçük gemisi Matthew’le Mayıs 1497’de Labrador’a ulaştı ve Amerika toprağına ayak basan ilk Avrupalı ol­du:Vespucci’den iki yıl erken davranmıştı.

Cabot,Nova Scotia’dan Newfoundland’a kadar Kuzey Amerika kıyı şeridinin haritasını çıkardı.Richard Ameryk yolculuğun baş sponsoru olarak keşiflere kendi adının veril­mesini bekleyecekti.O yıl Bristol yıllığında şöyle bir not var­dır:”…Vaftizci Yahya Günü’nde [24 Haziran] Amerika toprağı,Mathew adlı bir Bristol gemisiyle Bristollü tüccarlar ta­rafından bulundu.” Bu not neler olup bittiğini gayet iyi açıklı­yor.
Bu yıllığın orijinal el yazması mevcut olmamasına rağmen,günümüze ulaşan diğer belgelerde bu metne bir dizi referans vardır.Bu,yeni kıtadan bahsedilirken “Amerika” tabirinin ilk kullanılışıdır.
Waldseemüller’in Dünya Haritası-Waldseemüllerin (1507) haritası
Bu adı kullanan ve günümüze ulaşan en eski harita,Martin Waldseemüller’in 1507 tarihli büyük dünya haritasıdır;ama bu harita sadece Güney Amerika’yı gösteriyordu.Waldse-emüller notlarında” Amerika isminin,Amerigo Vespucci’nin adının Latince versiyonundan türetildiğini varsaydı,çünkü Vespucci 1500-1502 arasında Güney Amerika kıyısını keşfedip buranın haritasını çıkarmıştı.
Bu durum,onun emin olmadığını ve diğer haritalarda (muhtemelen Cabot’nunkinde) görmüş olduğu bir ismin kökenini açıklamaya çalıştığını akla getiriyor,”Amerika” adının bilindiği ve kullanıldığı tek yer Bristol’dü – Fransa’da yaşayan Waldseemüller’nin gitmesi muhtemel olan bir yer değildi.Waldseemüller anlamlı bir biçimde,1513 tarihli dünya harita­sında “Amerika”yı “Terra Incognita [Bilinmeyen Topraklar]” olarak değiştirdi.
Vespucci Kuzey Amerika’ya hiç varamadı
Yapılan ilk ha­ritalar ve ticaret İngilizler tarafından gerçekleştirildi.Yaptığı keşif sırasında “Amerika” adını da kullanmadı.
Bunun için geçerli bir neden daha var.Yeni ülkelere ya da kıtalara hiçbir zaman bir kişinin adı verilmemiştir;buralara daima bu kişinin soyadı verilmiştir (Tazmanya,Van Diemen Toprakları ya da Cook Adalari’nda olduğu gibi).
Eğer İtalyan kaşif buraya bilinçli olarak kendi adını vermiş olsaydı,Amerika’nın adı “Vespucci Toprağı” (ya da Vespuccia) olacaktı.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>