DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Amero nedir?
Araştırma 2009
amero para money

Amero nedir?

Haber Tarihi: 27 Ocak, 2009,Salı | | Kategorisi: Araştırma

Kuzey Amerika Birliği (KAB) ile Meksika, Kanada ve ABD’yi biraraya getiren Avrupa Birliği (AB) niteliğinde bir yapılanmaya gidileceği ve bu  birliğin tek bayrağı, tek hukuku, kalkan sınırları, serbest dolaşım hakkı ve en önemlisi tek para birimi olacağı iddia edilmektedir. Spekülatif bir bilgiye göre bu birliğin ortak parasının ABD Doları’yla Avrupa Birliği (AB) Eurosu’ndan devşirilen “Amero” olacağı konuşulmaktadır.

Hatta iddia edilen bir tez var ki komplo sever Türkler için iştah kabartıcı olduğu söylenebilir.  Bu para birliğinden nihai amaç tüm dünyada tek devlet kurmak ve tek para kullanmak  olduğu iddia ediliyor. Bu iddia ile ilgili olarak Amerikan yönetiminin dünyanın en büyük dolar stoğuna sahip Çin’e şimdiden Amero ihraç ettiği söylentileri bile, başta YouTube olmak üzere yüzlerce internet sitesinde boy göstermektedir.

amero nedir

amero nedir

Tüm bu manzara bir kenara, Amero 1999’dan beri de akademik çevrelerin gündeminde. İlk kez Kanada merkezli Fraser Institute tarafından yayınlanan ekonomi profesörü Herbert Grubel imzalı “Amero’nun Gerekliliği” (The Case for Amero) adlı raporla bu para tartışmaya açılmıştır. Bu arada daha önce ABD Darphanesi’ne demir para tasarımı yapan Daniel Carr ise kendi “demir Amero”sunu satışa sunmuştur.

amero para money

amero para money

KAB kamuoyunda pek tanınmayan simalar tarafından gündeme getirildiği için itibar görmemiştir. Ancak CNN’in deneyimli sunucusu ve program yapımcısı Lou Dobbs, 2007 başında yaptığı bir programda KAB’dan bahsedince konu yeni bir boyut kazanmıştır. Ardından Teksas Kongre Temsilcisi Ron Paul’ün 2008 ABD Başkanlık Seçimi aday adayı olarak televizyonda “ABD, Kuzey Amerika Birliği’ne hazırlanıyor ve ben vatansever olarak bu birliğe karşıyım” demesi tartışmayı iyice alevlenmiştir. Konu en son seçim turu esnasında Philadelphia’da gerçekleştirdiği ve CNN’den canlı yayınlanan halk toplantısında Barack Obama’ya soruldu. Obama verdiği cevapta konunun yetkililer tarafından doğrulanmadığını hatırlattı. Nitekim KAB, Beyaz Saray ve diğer ülkelerin hükümetleri tarafından bugüne kadar hep yalanlanmıştır. Şimdilik hayal mahsulü bir şehir efsanesi. Bununla birlikte Kuzey Amerika kıtası bugünlerde bir hayli hareketli olduğu söylenebilir. Bölge Türk kamuoyuna yansımayan yeni bir yapılanma içine girdiği tartışmaları gündeme gelmektedir. Bu yapılanma  Kuzey Amerika Güvenlik ve Zenginlik Ortaklığı – GZO (Security and Prosperity Partnership Of North America – SPP) olarak anılmaktadır.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. sercan diyor ki:

  Amero hakkındaki bu yazı eylül 2014 tarihinde gözden geçirilerek güncellenmiştir.

Yorum Durumu: 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>