DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Angut Ne Demek
Araştırma 2014
angut_thm

Angut Ne Demek

Haber Tarihi: 08 Haziran, 2014,Pazar | | Kategorisi: Araştırma

ANGUT nedir? ne demektir. Aslında bu ifade haksız şekilde olumsuz bir hal almış bir ifadedir. Bu kelimeyi duyan kendisine hakaret olarak algılar. Ama bu kelime aslında hiç hakaret değil biraz araştırma yapıldığında neredeyse iltifat olması gereken bir kelimedir.Angut aslında ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde evcilleştirilebilen bir yaban kuşudur. Türkçede mecazi olarak ”kaba saba, ahmak” anlamında da kullanılan angut sözcüğüyle adlandırılan bu kuş türü, adeta eşe sadakatin de simgesi.

Göl, bataklık ve akarsularda yaşayan ve yaklaşık 8-10 yıl ömrü olan angut kuşu ördek-kaz karışımı bir perde ayaklı su kuşudur. Bu kuş türü eşi öldükten sonra başka eş kabul etmeden tek başına ömrünün sonuna kadar yaşar. Sadakatin, angut kuşunu diğer hayvanlardan ayıran önemli bir özelliktir. Kelaynakların da angutlar gibi tek eşlidir.

Angut musun? Angutluk yapma! şeklinde çok duyduğumuz bu ifade; salaklık yapınca, bön bön bakma, geri zekalımısın? anlamalarına gelir. Angut’un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir ton “Angut!” var (insanların ima ettiği tabirle) ülkemizde.

Doğada Angut Kuşları

Doğada Angut Kuşları

Angut kuşu’nun eşi öldüğü zaman, yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse bile gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun baş ucunda bekler. İşte bu canlının yaptığı en büyük”Angut”luk budur.  Bu sadakat sevgi şimdiki zamanda angutluk olarak tabir edilebilir(?)

Angut kuşu çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşunu ürkütmek isteseniz bile oradan kaçmaz. Hani derler ya “Angut gibi bakmasana ” ifadesi de buradan geliyor. Angut kuşu, eşi öldükten sonra başka bir kuş ile çiftleşmeden hayatının sonuna kadar yas tutar.

Şimdi birisine ANGUT derken birazcık düşünelim ne dersiniz? Veya birisi size ANGUT derse sinirlenmeyelim bence…

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. aleyna diyor ki:

  bgndm bayldm sizi tnımıym ama angut oldugnuz ksn

 2. aleyna diyor ki:

  bgndm alllah alllah !!!!!!!

Yorum Durumu: 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>