DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Bilişim » Atak Taarruz ve Taktik keşif Helikopteri
Bilişim 2015
Atak taarruz helikopteri

Atak Taarruz ve Taktik keşif Helikopteri

Haber Tarihi: 24 Ocak, 2015,Cumartesi | | Kategorisi: Bilişim, Gündem

T-129 ATAK Helikopteri Türk Silahlı Kuvvetleri için Türkiye’nin coğrafi ve iklim koşullarına göre tasarlanan, TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteridir. T-129 helikopteri aslında AgustaWestland firmasının üretimi olan Agusta A129 Mangusta helikopterinin gövdesinin çeşitli aksamlarının değiştirilmesi ve özgün silah ve yazılım sistemlerinin entegre edilmesiyle meydana gelmiştir. Üretimi tamamlanan ilk helikopter 28 Eylül 2009 tarihinde, İtalya’nın Milano kenti yakınlarındaki AgustaWestland tesislerinde, bir İtalyan ve bir Türk pilot tarafından deneme uçuşuna tabi tutulmuş ve başarıyla uçuşunu tamamlamıştır.

T-129 ATAK Heikopteri

T-129 ATAK Heikopteri

Türkiye Ekim 1995 tarihinde taarruz ve keşif helikopterinin Türkiye’de üretilmesi için ön çalışmalara başlamıştır. Bu proje için Savunma Sanayii Müsteşarlığı 12 yıl süren inceleme ve araştırma sürecinin ardından, 30 Mart 2007 tarihinde İtalyan AgustaWestland’ı ATAK programı ihalesini kazanan firma olarak duyurmuştur.

T-129 ATAK Heikopteri Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girdi.

T-129 ATAK Heikopteri Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girdi.

24 Haziran 2008 tarihinde yürürlüğe giren projede ana yüklenicisi TUSAŞ, alt yükleniciler ise AgustaWestland ve ASELSAN şirketleri oldu. Bu tarihten itibaren projenin süresi 114 ay olarak belirlendi ve bu süre içerisinde 60’ıncı ayda ilk T-129 helikopterinin teslimatının gerçekleştirilmesi planlandı. Yapılan sözleşmeye göre Türkiye, T-129 konfigürasyonunun fikri mülkiyetine ortak olmanın yanı sıra, üçüncü ülkelere doğrudan pazarlama ve satış haklarına sahip oldu.

T-129 ATAK Helikopteri prototip

T-129 ATAK Helikopteri prototip

ATAK YENİ NESİL HELİKOPTERLER ARASI NDA EN EKONOMİK MODEL

Uluslararası Savunma Dergisi Janes’in haberine göre, anlaşma sağlandığı takdirde, Bahreyn ATAK helikopterin ilk yurt dışı kullanıcısı olacak. TAI, geçen yıl Bahreyn’de düzenlenen havacılık ve savunma fuarına T129’u götürerek gösteri uçuşları gerçekleştirmişti. Ana tasarımı İtalyan AgustaWestland şirketi tarafından yapılan helikopterin özgün yazılım ve diğer elektronik sistemleri TAI ile ASELSAN tarafından geliştirildi. Helikopterin en önemli silahları arası nda Roketsan imalatı Cirit ve Mızrak füzeleri bulunuyor. T129 bir çok uz man tarafından yeni ne sil taarruz helikopterleri arası nda ekonomik ve özgün sistemlere sahip model olarak gösteriyor.

T-129 ATAK Helikopteri

T-129 ATAK Helikopteri

AZERBAYCAN VE PAKİSTAN SIRADA

TAI, T129 ATAK’ı pazarlamak üzere bir çok ülke ile görüşmeler yapıyor. Bunlar arası nda Bahreyn’in yanı sıra Pakistan, Azerbaycan ve Ürdün bulunuyor. ATAK, geçen yıl yapılan Güney Kore ihalesine katılmış ve ilk ikiye kalma başarısı göstermişti.

KAYNAKLAR:
http://tr.wikipedia.org/wiki/T-129_ATAK
http://www.haberler.com/bahreyn-t129-atak-helikopteri-almak-icin-turkiye-6899233-haberi/
https://www.tai.com.tr/tr/proje/atak

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. sercan diyor ki:

  Türkiye’nin gururu ATAK helikopteri.

Yorum Durumu: 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>