DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » baalbek şehri
Genel 2011
baalbekj

baalbek şehri

Haber Tarihi: 11 Kasım, 2011,Cuma | | Kategorisi: Genel

Ünlü Baalbek-Baelbek  şehri çeşitli uygarlıkların istilasına uğramış ve pek çok kez el değiştirmiş. Şehir, Romalılar özellikle de Antonius zamanında çok gelişmiş. Ardından savaşlar yıkımlarla dolu asırlar geçirmiş.

Baalbek (Arapça: بعلبك) Lübnan’ın Bekaa Vadisi’nde kalan bir şehridir. Selahattin Eyyubi bu şehirde doğmuştur. Ayrıca bu şehir 1984 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Baalbek Lübnan’ın başkenti Beyrut’un 86 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Fenikeliler tarafından kurulmuştur. Baal tanrısına tapanların merkezi ve Beka eyaletinin en büyük Fenike şehriydi.

Baalbek daha sonraları Yunanlıların işgaline uğradı. Yunanlılar buraya Heliopolis (Güneş Şehir) adını verdiler. Yunanlılardan sonra şehir Romalıların eline geçti.

ve Antonius zamanında çok gelişti. Sonraki asırlarda Baalbek pek çok el değiştirdi ve savaşlar yüzünden harap oldu. Bizans imparatoru Teodosius şehri ele geçirdiğinde Jüpiter tapınağının büyük bir kısmını yıkarak kilise haline getirmiştir.

Baalbek’i yağmalayan ve en fazla tahrip edenler Haçlılar olmuştur. 14. yüzyılda Haçlılar burasını kale haline getirmişlerdir. Timur Ortadoğu seferinde bu kaleye de hücum etti ve ele geçirdi. Bölge Osmanlı hakimiyetine geçtiği zamanlarda Baalbek kendi haline terkedilmiş ve yarı yarıya toprağa gömülmüş bulunuyordu.

1899’da Türkler Almanlara burada kazı yapma izni verdiler. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra LübnanFransızların eline geçmiş ve buradaki kazılara da Fransızlar devam etmişlerdir. Daha sonra Lübnanlılar bütün kalıntıları ortaya çıkarmışlardır.

Günümüzde Baalbek’te harabe halinde üç adet tapınak vardır. Bunlar Jüpiter Baküs ve Venüs tapınaklarıdır. Bunlardan en büyüğü Jüpiter tapınağıdır. M.S. 3. yüzyılda yapılan büyük bir giriş kapısı vardı. Kapıdan girilince önce ön avluya sonra da büyük avluya ulaşılıyordu. Büyük avlunun eni 1045 metre genişliği ise 117 metredir. Avludan sonra geniş bir kapıdan girilen tapınağın 84 granit sütunu vardı. Bugün bunlardan sadece 6 tanesi ayaktadır. Diğerlerinin bir kısmı kırılmış bir kısmı da başka yerlere götürülmüştür.

Baküs tapınağı daha iyi korunmuştur. Bu tapınağın her biri 18 metre yükseklikte 46 sütunu hala ayaktadır. Giriş kapısının yüksekliği 12 metre genişliği ise 7 metredir.Venüs tapınağı da onarılmış durumdadır.

Bölgeye 1517’de Osmanlıların gelmesiyle tapınaklar Osmanlı İmparatorluğu kontrolüne girer ancak Baalbek 1759 yılında büyük bir deprem geçirir ve tapınakların büyük bölümü yıkılır. Uzunca bir süre burası askerlerin kontrolünde bir bölge olduğu için turistlerin pek yolu düşmez. Bölgede hüküm süren kaos nedeniyle Osmalı’da bölgeye ancak 1840 yılında hakim olabilmiş ve bu yıllardan sonra bölgeye turistler gelmeye başlamışlar. Son olarak 2006 yılında İsrail’in Baalbek kentini bombalaması sonucunda oluşan titreşimlerden zarar gören bu tapınakların restorasyonu için Unesco yardım teklifinde bulundu. Jupiter Tapınağına 1 km lik bir mesafede El Celil Filistin Mülteci Kampı yer alıyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>