DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Bosna Piramidi
Genel 2013
bossn

Bosna Piramidi

Haber Tarihi: 04 Haziran, 2013,Salı | | Kategorisi: Genel

Bosna Piramitleri , veya bulunduğu şehrin adıyla Visoko Piramitleri (iki piramidin mevcut olduğu savından hareketle, biri Bosna Güneş Piramidi -‘Bosanska Piramida Sunca’-, diğeri de Bosna Ay Piramidi -‘Bosanska Piramida Mjeseca’- şeklinde de adlandırılmaktadır) Boşnak arkeolog Semir Osmanagiç tarafından halen üzerinde çalışmalar yürütülen, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna ile Zenica arasında yer alan Visoko kentinin arkasında yükselen hayli düzgün bir piramit şeklindeki tepe ve bu tepeden görülebilen benzer şekilli daha küçük bir yükseltidir.

Semir Osmanagiç, 2005 yılı içinde ‘Güneş Piramidi’ alanında bizzat finanse ettiği kazı çalışmalarına başlamıştır. Tepenin uçlarının kuzey-güney-doğu-batı yönlerine denk geldiğine dikkat çekmekte, ve taş döşenmiş bir giriş holü, altında piramidin yer aldığına inandığı kil katmanları bulduğunu öne sürerek, Visoko Piramitleri’nin Avrupa’nın bilinen ilk piramitleri olduğunu iddia etmektedir. Mevcut bir tepenin şeklinin düzgünleştirilerek piramit şekline sokulmuş, yamaçlarında da basamaklar inşa edilmiş olması da başka bir ihtimaldir. Osmanagiç’e göre, Piramitlerin tarihi, bölgeye M.S. 600 yıllarında gelmeye başlayan Slav kavimlerinden önce Balkanlar´da yerleşik bulunan İlliryalılardan (muhtemelen Arnavutlar ın ataları) da öncesine dayanmaktadır.(http://tr.wikipedia.org/wiki/Bosna_Piramitleri)

avrupanin-ilk-pramidi

Bosna-Hersek’te Saraybosna’nın kuzeybatısındaki Visoko şehrinde bulunan Visocica Tepesi, Ekim 2005′te Boşnak-Amerikalı işadamı/kaşif Semir Osmanagic’in, tepenin aslında geçmişi belki de bundan 12 000 yıl öncesine, son buz çağına da­yanan, insan yapımı dev bir piramit olduğu yönündeki olay yaratan iddiasını ortaya atmasıyla dünya çapında gündeme geldi. Osmanagic, bir zamanlar duvarla çevri­li bir ortaçağ şehrinin bulunduğu yer olan tepenin dört ana yöne bakan, son derece simetrik dört yokuşu, düz bir zirvesi ve bir girişi olduğunu öne sürdü.
bosnia366

Bölgedeki kazılar sırasında Osmanagic ekibiyle bir­likte, piramidin dış yüzeyinden geldiğini düşündüğü bü­yük taş kesitleri, kazı ekibinin yapının havalandırma bacası olduğunu tahmin ettiği tüneller ve muhtemelen bir zamanlar piramidin eğimli yüklerinin bir parçası olan kesilmiş ve parlatılmış taş parçaları buldu.
bosnia24

Osmanagic, Mısır’daki Büyük Giza Piramidinden üçte bir oranda daha büyük olan bu tepenin insan yapımı olduğundan şüphe duymamaktadır ve Meksika’daki Kolomb keşfi öncesi şehirlerden Teotihuacan’da bulunan Güneş Piramidine olan benzerliği nedeniyle tepeyi Güneş Piramidi olarak adlandırmıştır: Bölgenin uydu fotoğrafla­rı ve termografı yöntemiyle elde edilen görüntülerinde Visoko Vadisi’nde piramide benzer iki tepe daha görülmüştür. Hatta Osmanagic bu bölgede, Bosna Ay Pirami­di, Bosna Ejderha Piramidi, Bosna Aşk Piramidi ve Yeryüzü Tapınağı’nın da içinde bulunduğu eskiçağ yapılarından oluşan bir merkez olduğunu belirtmektedir. Visocica Tepesi’nin bulunduğu bölgedeki şaşırtıcı bulgular sonucunda turizm patlaması yaşanmıştır. Öyle ki, olduğu öne sürülen piramidin hediyelik bibloları bile satılmaktadır. Turistik tesisler ve bir arkeolojik park gibi diğer pazarlama ürünleri de hizmete açılmayı beklemektedir.

bosnia14
1973 Yılında çekilmiş bir fotoğraf

Ne var ki dünyanın farklı bölgelerinden arkeologlar arasında bu keşfin gerçekliği hakkında gittikçe büyü­yen bir tedirginlik söz konusudur. Birçok arkeologa gö­re Osmanagic’in buldukları aslında tepedeki Roma ve Ortaçağ yapılarının kalıntılarıdır. Bölgeyi ziyaret eden Avrupa Arkeologlar Birliği başkam Profesör Anthony Harding, tepenin doğal bir yer şekli olduğunu düşünü­yor. Harding, son buz çağının bitmesine yakın dönem­lerde bölgede gezinen Üst Paleolitik avcı-toplayıcılarının bu büyüklükte bir yapıyı inşa edecek zamanı, kay­nakları ya da istekleri olabileceğine inanmadığını be­lirtmiştir.

Osmanagic’in iddialarından bazıları, tarih öncesi dö­nemin Avrupa’sı hakkında bilgi eksikliği olduğunu açık­ça gösteriyor. Örneğin, Visocica Tepesi’nin “aslında Bos­na’nın kalbinde Avrupa’nın ilk piramidi” olduğu yönün­deki iddiası yanlıştır.

Yunanintan’da Atina’nın güneyba­tısındaki Argolid kentinde bulunan ve en eskileri Hellinikon Piramidi olan en az 16 piramit örneği vardır. Bu piramit MÖ 2720 yılına tarihlensede bazı arkeologlar bu sonuçları tartışmaktadır vo MÖ 4. yüzyıl sonlarının daha akla yatkın bir ihtimal olduğunu düşünmektedir.

bosnia53
Hellinikon Kalıntılarından bir görüntü

Yunan piramitleri görünüş olarak Mısır Giza’dakileri andırır, ancak onlardan daha küçüktür. Osmanagic’in Visocica Tepesi’nin bulunduğu bölgedeki kazıları sürer­ken bütün dünya ondan Bosna’da buz çağına ait piramitler olduğu yönündeki iddiasını destekleyecek inan­dırıcı kanıtlar (tarihi kesin belirlenmiş yapılar ve belge­ler) bulmasını bekliyor. Kazılarda iddiaları doğrulaya­cak yapılar bulunduğunda bunların çok şüphe götür­mez nitelikte olmaları bekleniyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>