DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Charlie Hebdo dergisi hakkında bilinmeyenler
Araştırma 2015
Charlie Hebdo mizah dergisi

Charlie Hebdo dergisi hakkında bilinmeyenler

Haber Tarihi: 17 Ocak, 2015,Cumartesi | | Kategorisi: Araştırma, Kültür

Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıdan sonra herkes bu dergiyi merak etmeye başladı. “Hebdo” Fransızca “haftalık” demek olan “hebdomadaire” kelimesinin kısaltılmışıdır. “Charlie” de başka bir mizah dergisi Hara-Kiri’nin (bu derginin bir önceki versiyonu) batmasına sebep olan ve ölümü ile alay ettikleri eski cumhurbaşkanı de Gaulle’ün ilk ismi “Charles”ın İngilizce versiyonudur. Hara-Kiri’nin yayıncıları yeni dergiye “Charlie” adını her ne kadar Amerikan çizgi romanı “Peanuts”un kahramanı Charlie Brown’dan ilham alarak verdiklerini söylemiş iseler de, Fransızlar bu ismin Charles de Gaulle’ün hatırasından da olsa intikam almak maksadı ile konduğunu bilmektedirler. Bu dergi hakkında bilinmeyen husuları sizler için derledik

Charlie Hebdo  eleştiri ve mizah dergisi

Charlie Hebdo eleştiri ve mizah dergisi

*Musevileri ve Hristiyanları da eleştirmiştir.
*İsrail’in karşısında Filistinli çocukların yanında yer almıştır.
*Leman dergisiyle ortak sayı çıkarmışlardır.
*Van depriminde Türkiye’ye yardımlarda bulunmuştur.
*Charlie Hebdo saldırıyla ilgili açıklama yapan Papa Francis, Charlie Hebdo dergisine en büyük eleştiriyi yapmış ve dergiye “İnsanların inançlarıyla dalga geçemezsiniz” demiştir.
*Daily News’de yer alan haberde Charlie Hebdo dergisi hakkında çarpcıcı açıklamalar yapmıştır.Papa ziyaretlerinde kendisine eşlik eden Alberto Gasparri üzerinden bir örnek verdi ve “Eğer iyi arkadaşım Dr. Gasparri anneme küfrederse bir yumruk yemeyi bekleyebilir. Bu çok normaldir. Kimseyi provoke edemezsiniz. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz. Kimsenin inançlarını dalga konusu yapamazsınız.” demiştir.
*Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 12 kişinin yaşamını yitirdiği Charlie Hebdo katliamına ilişkin olarak, “Kimsenin bizim dinimizi istismar etmek suretiyle yapmış olduğu terör eylemini Müslümanlara fatura etmeye hakkı yok. Bunu çok iyi bilmeleri gerek” demiştir.
* Mizah dergisi Charlie Hebdo’nun kurucularından Henri Roussel, derginin ofisine düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Genel Yayın Yönetmeni Stephane Charbonnier’yi sorumsuzlukla suçlamıştır.
*Charlie Hebdo katliamından sonra Cumhuriyet Gazetesi, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo karikatürlerine sayfasında yer vermiştir. Charlie Hebdo karikatürlerinin yayımlanması protesto edilmiş ve bu nedenle gazete çevresinde önlem alınmıştır.
*Charlie Hebdo saldırısından sonra derginin ilk baskısı 4 milyona yakın yapılmış ve 16 dilde piyasaya çıkmıştır.
*Charlie Hebdo saldırısında saldırıyı yapan teröristler bir müslümanıda öldürmüşlerdir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>