DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Cizre Olayları ve arkasındaki gerçekler
Araştırma 2015
Cizre olayları ve arkasındaki gerçekler

Cizre Olayları ve arkasındaki gerçekler

Haber Tarihi: 18 Ocak, 2015,Pazar | | Kategorisi: Araştırma

CİZRE’de meydana gelen olaylar bir türlü durdulamıyor. Cizre’deki ölümler arttıkça olaylar daha da karmaşık bir hale bürünüyor. En son bir gencin;Nihat Kazanhan otopsi raporunda bir av tüfeği ile vurulduğu ve o tüfek Kobani olayları sırasında yağmalanan bir işyerinin av malzemeleri listesinde yer aldığı ifade edildi.

KCK ise Nihat Kazanhan’ın ölümünden AK Parti hükümeti ile Hüda Par partisini sorumlu tutup bir yandan başkaldırı-isyan çığırtkanlıkları yapıyor. Tüm bu olayları bölgeden veya haber kanallarından izledikçe Cizre’de neler oluyor? diye soruyor tüm Türkiye, bu olayların sonu gelmeyecek mi?

Aslında hiç kimse şu an Cizre’de yaşananların sebebini kestiremiyor. Düşünce aydınları tam olarak anlamlandıramıyor. Kamu görevlileri problemin kaynağına tam olarak inemiyor. Ancak hadiseler adım adım kontrolden çıkmaya başladığı söylememek pek mümkün değil.

Cizre’de şu an tam bir kargaşa hakim Kamu düzeni tesis edilebilmiş değil. Cizre’de insanlar tedirgin ve saat beş olmadan evine çekiliyor. İlginç bir tedirginlik var. Akşam üzeri sokaklar biranda boşalıyor.Cizre’de neredeyse her akşam bir gerginlik oluyor. Cizre’nin içinde ve dört etrafında askeri birlikler olduğu söylemek mümkün diğer taraftan Cizre’de askerlerin resmi kıyafetle şehre inmesine izin verilmiyor. Esnaf son olaylardan şikayetçi. Neredeyse hemen her gün kepenkler kapatılıyor.

CİZRE’DE FARKLI BİR SENARYO MU VAR?

Sanki Cizre’de farklı bir senaryo oynanıyor. Cizre, PKK için Kanton pratiğinin test edildiği, HÜDA – PAR için çözüm masasına oturmanın sınandığı bir mücadele alanına dönüşmeye başlamış durumda. Devlet ise şimdilik ise bekle gör pozisyonunda. Cizre’de;

1. Seçimlere kadar adım adım bölgede gerilimin yükseleceği görülüyor.
2. Ekim olayları bölgede milat olmuş.
3. Halk çözüm sürecine büyük destek veriyor. Ancak hükümetin hızlı hareket etmesini istiyor.
4. Cizre’de büyük bir içe kapanma var. Değişmez gündem çözüm süreci
5. Bölgede olağan olmayan olaylar yaşanıyor.
6. Mücadele PKK/HDP-Hükümet arasında gibi görünüyor.

KARANLIK BİR DURUM:

Nihat Kazanhan’ın otopsisi ve başından çıkan mühimmatın balistik incelemesi tamamlandı. Kazanhan’ın başına isabet eden otopside çıkarılan ‘tanımlanamayan mühimmat’ incelenmek üzere Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildi. İncelemenin ardından hazırlanan raporda, Kazanhan’ın kafasından çıkan mühimmatın, roket şeklindeki plastik tapa, 12 numara av fişekleri içerisinde bulunan tapalara ait olup, yivsiz, setsiz av tüfeği ile atılmış olduğu tespit edildi.

Raporda, 6-8 Ekim tarihlerinde Kobani protestosu sırasındaki olaylarda bazı av bayilerinin yağmalandığı ve Emniyet Müdürlükleri ile Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bu tür silah ve malzemelerin bulunmadığı belirtilerek, ‘Bu tür av tüfeklerinin ve malzemelerinin örgüt mensupları ve müzahir kitle tarafından yoğun şekilde kullanıldığı bilindiğinden bahse konu şahsın ölümüne sebep olan nesnenin bu kesimin faaliyetleri esnasında kullanılan bir silahtan kaynaklandığı kesin olarak anlaşılmaktadır. Ayrıca 6- 8 Ekim olaylarında av bayilerinin yağmalandığı kayıtlarımızda mevcut olduğundan bu iş yerlerinden yağmalanan fişeklerin kullanılmış olduğu kuvvetle muhtemeldir’ denildi.

KCK’dan yapılan açıklamada Cizre’de dün akşam 12 yaşındaki bir çocuğun öldürüldüğü ve  sorumlusu olarak Hüda Par ve AK Parti gösterildi.

Cizre Emniyet Müdürü:
Hrant Dink’in öldürüldüğü 2007 yılında Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde amir olan şu anda ise Cizre Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Ercan Demir hakkında, Hrant Dink suikastına ilişkin “kamu görevlilerinin ihmali” olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında yakalama kararı çıkartıldı.

HDP tarafından yapılan açıklamalar:
Öte yandan HDP Başkanı Selahattin Demirtaş, “Cizre’de devlet içinde provokasyon üreten bir ekip olduğunu” ileri
sürerek şu iddialarda bulunuyor;

“Cizre’de devlet içerisine çöreklenmiş bir ekip var. Hükümet de bunun kim olduğunu, ne olduğunu biliyor. Onları koruyor. Onları oradan alsalar, Cizre’de sorun bitecek. Orada devlet içerisine çöreklenmiş, ciddi bir provokasyon üreten ekip var”.

İç işleri bakanı Bakan Efkan Ala tarafından ise;
“Provokasyona çok dikkat edilmeli, hassasiyetle ele alıyoruz. Bugün hayatını kaybeden genç çocuk da bizim çocuğumuz. Provokasyonun çok açık bir şekliyle karşı karşıyayız. Bugün hem Vali’yi hem oradaki yetkilileri aradım. Orada polis hiçbir biçimde silah kullanmamıştır, gaz kullanmamıştır. 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın neden öldüğü soruşturulacak. Bununla ilgili ciddi bir soruşturma başlatacağız. Çok ciddi biçimde meselenin soruşturulması ve kamuoyula paylaşılması lazım, bu da yapılacaktır. Bir takım sitelerde polisin silahıyla ya da gaz bombasının parçasıyla öldüğü söyleniyor, bu kesinlikle doğru değil.” ifadelerinde bulunuluyor.

Umarız bu olaylar en kısa zamanda son bulur ve Cizre’deki olayları tırmandıran karanlık güçler bulunarak, kan dökülmesine son verilir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>