DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Sağlık » Corona Virüsü
Sağlık 2014
corona2

Corona Virüsü

Haber Tarihi: 07 Haziran, 2014,Cumartesi | | Kategorisi: Sağlık

Son günlerde gündemde olan Corona Virüsü dünyada 10 yıl önce Asya’da ortaya çıkan SARS hastalığına sebebiyet veren virüsle aynı aileden geliyor ancak tamamen farklı bir virüs olarak değerlendirilen ‘Yeni Corona Virüsü’ne karşı özellikle Suudi arabistan’a umre ve hac ziyareti maksatlı gideceklerin dikkatli olmaları gerekiyor.
corona
Bu corona virüsü aslında soğuk algınlığına sebep olan virüslerle aynı aileden bir virüs. Hastalık, gribi andıran ateşle ve öksürükle başlıyor ancak nefes darlığına ve zatürreeye neden olabiliyor. Hastalık ağır zatüre ve solunum yetmezliği ile beraber böbrek yetmezliği meydana getiriyor. Hastalığın öncelikle Suudi Arabistan ve Ürdün’de ortaya çıktığı ve bu ülkelere seyahat edip, kuş ve kanatlı hayvanlarla teması olan kişilerle yayıldığı tahmin ediliyor.

Hastalığın kişiden kişiye bulaştığına dair bir kanıt yoktu. Suudi Arabistan ve Ürdün dışında Almanya, İngiltere ve Fransa’da da hastalar görüldü. Bu hastalarda Ortadoğu’ya seyahat öyküsü bulunmaktaydı. Bugüne kadar 34 hastaya tanı kondu ve 18’i ölümle sonlandı. Son olarak Fransa’da ülkenin kuzeyindeki Valenciennes’te Dubai’den döndükten sonra hastalanan 65 yaşındaki bir kişide görüldü. Bu hastayla teması olan 120 kişi tarandı. Bunlardan şüpheli bulunan 5 kişiden birinde test pozitif bulundu. Bu durum hastalığın kişiden kişiye bulaşabilme özelliğini göstermesi bakımından kaygı verici’ dedi.

Ülkemizde, Umre ve Hac seyahatleri nedeniyle bu yeni virüs açısından dikkatli olunması gerekiyor. Hac mevsiminde hacılarımız ve hac mevsimi dışında ise umrecilerimiz gerek orada bulundukları sırada veya gerekse ülkemize döndükten sonra 10 gün içinde ağır bir solunum yolu enfeksiyonu tablosuyla hastalandıklarında Yeni Corona Virüs enfeksiyonu akla getirilmelidir.

[author image=”https://lh5.googleusercontent.com/-7iFUnYJZWKQ/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAABU/piXSTH794rM/s120-c/photo.jpg” ]Site Editörümüz *** Cehalet hep aynı şeyi söyler; bilmediği bir şey varsa onun saçma olduğunu söyler-Tolstoy[/author]

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. bioenerji diyor ki:

  Ebole ve Mers virusu şu an daha yaygın. Bu virus unutuldu. Hele ebolanın ölümcül olması ilgiyi kendine daha çok çekmesine neden oluyor.

Yorum Durumu: 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>