DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Çözülemeyen El Yazmaları
Araştırma 2016
Çözülemeyen El Yazmaları

Çözülemeyen El Yazmaları

Haber Tarihi: 16 Ocak, 2016,Cumartesi | | Kategorisi: Araştırma, Gizem&Sır

Uzun zamandandır dille yazıldığı anlaşılamamış, şifreleri ve neden yazıldığı çözülemeyen bir çok el yazması günümüze ulaşmıştır. İşte bu el yazmalarından bir kaçı:

1.Rohonc Kitabı

Rohonc Kitabı

Rohonc Kitabı


Tarihin en tuhaf metinlerinden biri olan Rohonc, el yazması bir kitaptır. Ancak kim tarafından yazıldığı ve ne anlattığı hakkında hiç birşey bilinmiyor. 1900’lü yıllarda bir arkeolog tarafından üniversiteye bağışlanan bu eser dil bilimciler tarafından incelenmiş ve 190’dan fazla harften oluşması sebebiyle dünya dışı ilan edilmiştir.

2. Codex Seraphinianus

Codex Seraphinianus

Codex Seraphinianus


Günümüze kadar çözülememiş bir dil ile yazılan bu kitap gerçek dışı resimlerle süslenmiş bir anotomi kitabı gibi güzüküyor.Tamamı el yazması olan kitap bilim adamlarınca bir fantezi ürünü olarak anılsada pek çok dil bilimci bunun resimlerle şifrelenmiş bir yazı olduğunu öne sürüyor.

3. Smithfield – Gregory Metinleri

Smithfield – Gregory Metinleri

Smithfield – Gregory Metinleri


Bu külliyatın gizemleri içeriğinden çok görsellerinde yer alıyor. Papa Gregory isminde bir dini lider tarafından yazılan bu kitapta İsa, Meryem ve Aziz resimlerinin yer alması gerekirken, kurt idam eden kazlar, tek boynuzlu at ve kafa kesen tavşanlar gibi tuhaf figürler yer alıyor. Hristiyan alemi tarafından özenle incelenen kitabın sırrı hala çözülemedi.

4. Ripley Kitabı

 Ripley Kitabı

Ripley Kitabı


Isaac Newton’un dahi bir bilim adamı olmasına rağmen simya ve doğaüstü güçlerle olan ilgisi genel olarak bilinen birşeydir. Newton’un yakından takip ettiği ünlü simyacı George Ripley’e ait olan bu yazmalar şifreli ve belirsiz bir dil kullanılarak yazılmıştır. Ripley ölümsüzlüğün sırrının bu kitapta saklı olduğunu söylüyor. Tuhaf çizimlerle dolu olan kitap gizemini hala koruyor.

5. Zodyak Katilinin Mektupları

Zodyak Katilinin Mektupları

Zodyak Katilinin Mektupları


1960 yılında başladığı cinayetlere on sene boyunca devam eden ve 30’dan fazla kişi öldüren Zodyak, her cinayetinden sonra gazeteye şifreli mektuplar gönderiyordu. Yıllar sonra mektuplardan sadece bir tanesi çözülebildi. Mektupta cinayeti işleyişi, öldürdüğü kişi ve kendi hakkında bilgiler veriyordu. Katilin kimliği günümüzde hala gizemini koruyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>