DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Dinazorların Nesli Neden Tükendi?
Araştırma 2009
dinazorların neslinin tükenmesine ne sebep oldu

Dinazorların Nesli Neden Tükendi?

Haber Tarihi: 18 Nisan, 2009,Cumartesi | | Kategorisi: Araştırma

Dinazorların Neslinin tükenerek ortadan kalkmasına yönelik bir çok iddia ortaya atılmaktadır. Bu iddialardan biriside Amerikalı bilim adamlarından geldi. Amerikalı bilim insanlarına göre 65 milyon yıl önce büyük bir göktaşının Dünya’ya çarpması sonucu nesli tükendiği sanılan dinozorlarla ilgili bilinen teorilerin aksine bir iddia ortaya koyuyor.

Bu iddiaya göre göktaşının dünyaya  çarpmasından hemen sonra Dünya’nın atmosferi o kadar sıcaklaştı ki tüm dinozorlar birkaç saat içinde öldüler. Colorada Üniversitesi’deki bilim adamlarının ulaştığı bu sonuçlar, dinozorların neslinin Meksika yakınlarındaki çarpışmanın ardından zaman içerisinde tükendiği yönündeki yaygın inanışla az da olsa çelişiyor. Bu iddiaya/teoriye göre çarpışma etkisiyle atmosfere yayılan tozlar güneşi engelleyerek dünyayı soğuk ve karanlık bir kışa mahkum etti. Zorlu yaşam şartları da dinozorların neslinin tükenmesine yol açtı.

Yeni teori klasik çarpışma sonrası ortaya çıkan  bir ‘nükleer kış’ etkilerini tamamen göz ardı etmiyor, ancak çarpışmanın ardından geçen birkaç saatin dinozorların sonunun gelmesinde en büyük paya sahip olduğunu iddia ediyor. Araştırmayı gerçekleştiren ekip “Nükleer kış etkisinin önemli olduğunu düşünmekle beraber çarpışmanın etkisiyle ortaya çıkan sıcaklık dinozorlarla birlikte dünya üzerindeki bir çok canlıyı anında öldürdüğünü düşünüyor.

Ekibin hesaplarına göre, çarpışmayla birlikte açığa çıkan enerji 100 milyon ton TNT’ye denk geldiği hesaplanıyor. Darbenin etkisiyle ortaya çıkan toz ve yığınlar göğe yükselirken bunların bir kısmı atmosferde bile yanmayı sürdürdüğü sanılıyor. Açığa çıkan bu yoğun enerji dünyayı dev bir fırına çevirdiği düşünülüyor. Araştırmacılara göre çarpışma sırasında denizde ya da yeraltında olmayan tüm organizmalar birkaç dakika ya da saat içinde ölerek ortadan kalktı.

Bu araştırmanın diğer jeologlar tarafından da onaylanması durumunda, çarpışmadan sonra dinozorların ölmesine rağmen neden bazı organizmaların hayatta kalmayı başardığı konusundaki sorulara cevap olması bekleniyor. Bu ekip göktaşının dünyaya çarpması sonucunda tüm canlıların ölmediğini hayatta kalan canlılar arasında  timsah, kaplumbağa hatta kuşların bulunduğunun altını çiziyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 19 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. amk diyor ki:

  süper o.ç

 2. elif beyzanur diyor ki:

  çok güzel bilgiler

 3. esra arslan diyor ki:

  Performans icin girdim neler ögrendim supperrrrrr :))))))

 4. batuhan diyor ki:

  VallaGuzel Ama Bok ole Bılım Adamışş sıkdır o.ç yaa

 5. sercan diyor ki:

  Dinazorların Nesli Neden Tükendi? isimli yazı eylül 2014 tarihinde tekrar düzenlenmiştir.

 6. sanane lan!!! diyor ki:

  iyi bilgiler ;
  ödevime yardımcı oldu…

 7. YALANCILAR diyor ki:

  BUNLARIN HEPSİ YALAN İNANMAYIN DESEPTİKONLAR-OTOBOTLAR GERÇEK BEN 3 OTOBOT GÖRDÜM DESEPTİKONLAR GELDİKLERİNDE DİNAZORLARIN NESLİNİ TÜKETTİLER BUNU BEN SÖYLÜYORUM KİMSEYE KOLAY KOLAY İNANMAYIN.

 8. YALANCILAR onlar diyor ki:

  ABD İnternete düşmesine izin vermedi tek ben biliyorum

 9. Emre diyor ki:

  Bence biraz saçma nesilleri tükendi ama bı gök taşı dünyaya çarptıysa dünyada şekil bozuklukları oluşur ve hem atmosfer tabakası delindiyse nasıl kapandı bazıları ise soğuktan donduklarını söylüyorlar kime inanacağımı şaşırdım

  • eren diyor ki:

   şimdi dunyadakı şekıl bozuklukları zamanla kraterlerin yer değiştirmesi ve rüzgarların topraği hareket etmesi ile kapanmış olabir ve atmofer kendini yeniliyebilen bir tabakadır yani delik biyeri versa orayı zamanla tamamlıyabılır

 10. eren diyor ki:

  Başlıktaki dinazorlar diyo ya yanlıs yazılmıs dinozor olucak a yanlış uyarıyım dedım

 11. şeval diyor ki:

  bilgiler güzel ama ? işaretleri hala kafamda var

 12. şeval diyor ki:

  bilgiler güzel ama ? işaretleri hala kafamda var

 13. sena diyor ki:

  Aslinda cok saçma benim düşüncem söyle bir gök taşı dünyaya çarptıysa neden sadece dinazorlar bundan etkilenmis baska canlilarin nesileri yok olmamis dunyaya bisey olmaz cunki kendini yeniliyen tabakasiyla kendini yeniden yeniler .

 14. ceren diyor ki:

  Çok yardimci oldu tsk :-)

Yorum Durumu: 19 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>