DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Gündem » Dünya Ülkeleri Hakkında Bilinmeyen 100 Gerçek
Gündem 2013
gerçekler

Dünya Ülkeleri Hakkında Bilinmeyen 100 Gerçek

Haber Tarihi: 19 Haziran, 2013,Çarşamba | | Kategorisi: Gündem

Dünya Ülkeleri Hakkında  Bilinmeyen 100 Gerçek-Raflarda henüz yerini alan The Economist’s Pocket World in Figures 2010 isimli kitap, dünya ülkelerinin bilinmeyen 100 gerçeğini ortaya koyuyor.

Fransızların en uykucu millet olduğunu kaçınız biliyor? Ya da Brezilyalıların her yıl 2,164 bin ton kahve ürettiğini? Hadi bunlardan bana ne diyorsunuz, peki madem, Yunanistan’ın en fazla sigara içen ülke olduğundan haberiniz var mı?

Piyasaya henüz çıkan The Economist’s Pocket World in Figures 2010, ülkelerin bilinmeyen özelliklerini gözler önüne seriyor.
Kitaptan seçtiklerimizi sizlerle paylaşalım dedik. Dünyanın pek çok ülkesinin bilinmeyen özelliğinden bir derleme. Aralarında Türkiye de var, elbette…

Afganistan’daki erkekler 43.4 yaşına kadar yaşamayı umut ediyor ki bu oran, dünyadaki en az oran olarak biliniyor. Zimbabwe’deki kadınlar içinse 43.6 yıl yaşamak yeterli.

Ölüm oranlarının en fazla olduğu ülke Afganistan. Aynı zamanda en çok çocuk ölümlerinin yaşandığı ülke de yine Afganistan.

Japon kadınlarsa Zimbabwe’dekilere oranla iki kat daha fazla yaşama isteğiyle dolu. (86.2 yıl)

Venezuelalılar en biracı ülke sıfatını kazanıyor. Kişi başına yılda yaklaşık 83 litre bira tüketiliyor

Yeşilaycı olmayan bir başka ülke de Yunanistan. Yunanlılar, en fazla sigara içen millet. Kişi başı günlük sigara tüketimi 8 adet

Türkler, zamanlarını yemek yemekle geçiren ülkeler sıralamasında rakipsiz ara bir numara! Türk insanı, gününün 162 dakikasını yeme içmeyle geçiriyor.

Brezilyalılar her yıl 2,164 bin ton kahve yetiştiriyor. (Dünyada en fazla kahve yetiştirenler de onlar.) Amerikalılarsa en fazla kahve içen ulus unvanını hak kazanmış.

Çin yılda 1,166 bin ton çay üretiyor. En fazla çay tüketen ülke de yine Çinliler. (828 bin ton.) Amerika Birleşik Devletleri, çay konusunda altıncı sırada, 131 bin ton tüketiyorlar.

İş sahasında en fazla çalışanı olan yer Cayman Adaları. Adanın yüzde 67.7’si çalışıyor. (Darısı Türkiye’ye!)

Kanada’da her 100 insana 94.3 bilgisayar düşüyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nin her 100 vatandaşının 176.5 cep telefonu var.

İzlanda en fazla gazete satılan ülke. Nüfusun 1000’de 821’i gazete okuyor

Küba, eğitime en fazla para harcayan ülke. ( Darısı Türkiye’ye!)

Mali’deki erkeklerin sadece 26.2’si okur En iyi 15 üniversite ya İngiltere’de ya da ABD’de. Bunlar arasında Cambridge, Oxford, College London, Imperial College London Üniversiteleri var.

Çin, 1.3 milyar insanıyla en fazla nüfusa sahip olan ülke. Hindistan’ın da Çin’den pek geri kalır yani yok. 1.1 milyarlık nüfusuyla hemen Çin’in ardından geliyor.

ABD, en büyük ekonomiye sahip. Japonya ikinci sırada.

Çin, en fazla altın üreten ülke. Yılda 270 ton!

Human Development Index’e göre İzlanda, yaşam kalitesi en yüksek olan ülke.

Katar’daki sürücülerin çoğu dikkatsiz ve kazaya çok meyilli. Yol kazalarında, 100 bin insandan 9 bin 989’u yaralanıyor, 33’ü ölümle sonlanıyor.

İşkence ve ölüm belgeleri

ABD ordusunun Irak’ta tuttuğu raporlardan oluşan 400 bin gizli belge yayımlandı. Belgeler, Iraklı tutuklulara elektrikli matkapla işkence yapıldığını ve ölen sivil sayısının bilinenden 15 bin daha fazla olduğunu ortaya çıkardı .

Amerikan ordusunun Afganistan Savaşı sırasında tuttuğu gizli raporları ifşa ederek tüm dünya kamouyunu şoke eden internet sitesi Wikileaks, bu kez Irak Savaşı’yla ilgili yaklaşık 400 bin gizli belge yayımladı. Belgeler, Irak’taki sivil ölü sayısının bilinenden 15 bin daha fazla olduğunu, tutukluların ağır işkenceye maruz kaldığını ve ABD’nin işkenceyi görmezden geldiğini gösteriyor.

Wikileaks’in internet sitesi ile Amerikan New York Times, İngiliz Guardian, Fransız Le Monde gazeteleri, El Cezire TV ve Alman Der Spiegel dergisinde yayımlanan 391 bin 831 belge, 1 Ocak 2004-31 Aralık 2009 tarihleri arasında yaşanan “önemli olayları” kapsıyor. Amerikan ordusunun karşı karşıya kaldığı gelmiş geçmiş en büyük sızdırma vakası olan belgelerde şu noktalar dikkat çekiyor:

TUTUKLULARA İŞKENCE

– Iraklı yetkililer tutuklulara elektrik verdi, elektrikli matkapla işkence yaptı ve hatta infaz etti. ABD askerleri yapılan işkencelerden haberdardı ancak soruşturma açmadı.
– Iraklılar tarafından gözaltına alınan bir kişinin parmaklarının kesildiği ve ardından bu kişinin asitle yakıldığı iddia edildi.
– Irak askerleri Telafer kentinde bir tutukluyu sokak ortasında infaz etti. İnfazın videosu Amerikan ordusuna ulaştı ancak ABD’liler olayla ilgili girişimde bulunmadı.-

GİZLİ EMİR “FRAGO 242”
– ABD liderliğindeki yabancı güçler, “Frago 242” adı verilen bir emre göre, koalisyon üyelerini doğrudan ilgilendirmediği sürece hukuk ihlallerini soruşturmuyordu. 2004’te yayımlanan emrin ardından Amerikan askerleri, Iraklıların işkence ve adam öldürme eylemlerini “soruşturmaya gerek yok” diyerek görmezden geldi.

SİVİL ÖLÜMLERİ

– ABD ordusunun aksi yönde iddialarına rağmen, Irak’taki ölümler konusunda resmi istatistikler tutuldu. 2004-2009 arasında 109 bin kişi öldü ve 176 bin kişi yaralandı. Bu süre zarfında 66 bin 81 sivil, 23 bin 984 “düşman” kategorisine koyulan kişi, 15 bin 196 Irak güvenlik gücü asker ve polisi ve 3 bin 771 yabancı güç askeri hayatını kaybetti. Irak’taki ölümleri kayıt altına alan sivil kuruluş Iraq Body Count, önceden bilinmeyen yaklaşık 15 bin sivil ölümünün ortaya çıktığını açıkladı.
– 2007 yılı Temmuz ayında meydana gelen bir olayda yarısı sivil olan 26 Iraklı bir helikopterden açılan ateşle öldürüldü.
– Şubat 2007 yılında bir Apache helikopteri, başkent Bağdat’taki bir askeri üsse havan topu saldırısı düzenlediğinden şüphelenilen ancak teslim olmaya çalışan iki kişiye ateş açtı.
– Amerikan ordusu 2004 yılında Felluce’ye düzenlediği iki büyük operasyon sırasında yaşanan sivil ölümlerini kayıt altına almadı.

İRAN VE SURİYE FAKTÖRÜ

– Bazı isyancılar İran Devrim Muhafızları tarafından eğitildi ve silahlandırıldı. 4 Amerikan askerini kaçıran ve başlarını kesen Ezher El Duleymi’nin İran tarafından eğitildiği tespit edildi.
– İran-Irak sınırında yakalanarak Tahran’daki Evin Cezaevi’ne konulan 3 Amerikalı dağcının, yakalandıkları sırada sınırın Irak tarafında olduğu belirtildi. İran, dağcıları, kendi sınırına girdikleri için tutukladığını iddia ediyor.
– Iraklı isyancıların Suriye’ye rahatlıkla kaçtığı belirtildi. Örneğin, Iraklı sınır muhafızlarıyla çatışan kaçakçılar Suriye sınırını geçtikten sonra Suriyeli muhafızlar tarafından korundu.

Portre… Kendi doğum gününü gizliyor

“İnternetin özgürlük savaşçısı” ve “en meşhur bilgisayar korsanı” olarak tanımlanan Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange, Amerikan ordusuna ait gizli belgeleri ifşa ediyor ancak kendisi hakkında fazla bilgi vermiyor.
Assange’ın 1971’de Avustralya’da doğduğu bilinse de, tam doğum tarihini gizli tutuyor. Sabit bir evi de olmayan Assange, sürekli bir ülkeden diğerine seyahat ediyor. Assange’ın seyahatlerinin güvenlik kaygısının yanı sıra çocukluktan kalma bir alışkanlıktan da kaynaklandığı belirtiliyor. Assange, gezici bir tiyatro topluluğunu yöneten anne babasıyla birlikte eğitim hayatı boyunca 37 okul ve 6 üniversite değiştirmiş. Assange’ın asi karakterini de, Vietnam Savaşı karşıtı bir gösteride tanışan anne babasından aldığı tahmin ediliyor.

Assange’ın bilgisayar teknolojisine ilgisi ise 16 yaşındayken ortaya çıkmış. Annesinin kendisine aldığı ilk bilgisayarı kullanarak bilgisayar korsanlığı yapmaya başlamış. “Mendax” takma adını kullanan Assange, 18 yaşındayken NASA’nın bilgisayar sistemine sızdığı için tutuklanmış. 30 suçlamadan 24’ünü kabul eden Assange 2 bin 100 dolar para cezasıyla kurtulmuş. Dava sırasında, kız arkadaşı, oğullarını da alarak Assange’ı terk etmiş. Hakkında İsveç’te tecavüz suçlamasıyla açılan soruşturma halen sürerken, Assange bu soruşturmanın kendisini karalamak isteyenlerin işi olduğunu öne sürüyor.
Assange, “Zayıf insanlara yardım edip pislikleri ezmeyi seviyorum” diyor.

‘ABD ordusunun en büyük güvenlik açığı’

Pentagon Basın Sekreteri Geoff Morrell, Irak Savaşı belgelerinin Wikileaks’e sızdırılmış olmasının, Amerikan ordusu tarihindeki en büyük güvenlik açığı olduğunu söyledi. Morrell kimlikleri açıklanan kişilerin hayatlarının da tehlikeye atıldığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Wikileaks’i kınamakla yetindi.
Birleşmiş Milletler işkence raportörü Mangred Nowak ise ABD’yi soruşturma açmaya davet etti.
Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Sorumlusu Malcolm Smart da, “Bu belgeler ABD’li yetkililerin uzun zamandır sistematik olarak devam etmekte olan bu işkenceleri bildiklerini gösteriyor. ABD, Irak’taki yükümlülüklerini yerine getirme konusunda sınıfta kaldı” dedi.

Irak: Şaşırmadık zaten biliyorduk!

Irak hükümeti, “Belgelere şaşırmadık, zaten bunu tüm Iraklılar biliyordu” şeklinde bir açıklama yaptı. Muhalif “Irakiye” grubunun sözcüsü Meysun El Damaluci ise, “Eğer tek bir kişiye tüm güvenlik yetkileri verilirse tutuklulara işkenceler yapılır” diyerek, Başbakan Nuri El-Maliki’yi eleştirdi.

Wikileaks’in sitesine korsanlar saldırdı

Irak Savaşı belgeleri yayımlanmadan kısa süre önce bir Wikileaks çalışanı Twitter’a yazdığı mesajda, “altyapılarına saldırı düzenlendiğini” söyledi. Forbes dergisine konuşan bir calışan da, şifreli mesajlaşma sistemlerine korsan saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Ancak bu saldırıların bertaraf edildiği belirtildi.

15 bin yeni belge yolda

Wikileaks ekibi dün ABD’nin Irak işgali ile ilgili 400 bin kadar belgeyi açıkladıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi ve kısa bir süre sonra da Afganistan Savaşı ile ilgili 15 bin belgeyi daha açıklayacaklarını duyurdu. Sitenin kurucusu Julian Assange basın toplantısında, yayımlanan tüm belgelerin gerçek olduğunu ve Irak’ın “her bir köşesinin nasıl kan gölüne döndüğünü” gözler önüne serdiğini söyledi. Wikileaks, Temmuz ayı başlarında Afganistan savaşı ile ilgili 77 bin belge açıklamıştı.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>