DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı
Genel 2009
krt2

Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı

Haber Tarihi: 13 Ekim, 2009,Salı | | Kategorisi: Genel

Türk mimarisine uygun olarak inşa edilecek binanın giriş kapıları Selçuklu ve Osmanlı mimarisine göre yapılacak. Burada Sakarya Meydan Savaşı tablosu, ön maketlerle birlikte 5 bin metrekare alana kurulacak.
Ayrıca, Sakarya Meydan Savaşı sırasında ulaştırma merkezi ve lojistik üs olarak kullanılan Malıköy Tren İstasyonu da onarılarak, aslına uygun donatılacak. İstasyona bir şehit anıtı dikilirken, o dönemde kullanılmış uçakları sembolize eden iki uçak maketi de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca yapılarak istasyonda kurulacak sembolik pistte sergilenecek.

Bu kapsamda ilk olarak TCDD tarafından Atatürk’ün konut ve karargah olarak kullandığı Ankara Garı’ndaki bina bir süre önce “Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk Konutu ve Demiryolu Müzesi” olarak dönüştürülmüştü. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Ankara’dan kalkacak özel buharlı trenlerle, bölgeye turlar düzenlenecek.

22 GÜN 22 GECEDE 5 BİN 713 MEHMETÇİK ŞEHİT OLDU

23 Ağustos’ta başlayan Sakarya Meydan Muharebesi’nde 22 gün 22 gece boyunca varını yoğunu ortaya koyan kahraman Türk ordusu, 100 kilometre genişliğindeki bir cephede düşmanla savaştı.
Ankara’yı işgal etmek isteyen Yunanlılara karşı mücadele veren Mehmetçik’e “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça bırakılamaz” sözüyle güç veren Atatürk, verdiği stratejik emirle, büyük küçük her birliğin durabildiği ilk noktada düşmana karşı cephe kurarak
çarpışmasını emretti. Büyük Önder, askerlerden bulundukları yerde sonuna kadar düşmana karşı koymalarını istedi.

Atatürk’ün bu emriyle düşmana karşı göğsünü siper eden Türk askeri, 22 gün 22 gece süren şiddetli çarpışmalar sonrası elde ettiği zaferi, dünya tarihine altın harflerle yazdırdı. Bu zafer sonrası Yunanlılar geri çekilmek zorunda kalırken, Türk ordusu taarruz konumuna geçti. 19 Eylül 1921 günü toplanan TBMM ise askeri dehasıyla zaferin kazanılmasını sağlayan Mustafa Kemal Paşa’ya “Mareşallik” ve “Gazi”lik unvanı verdi.

Sakarya Meydan Muharebesi sonunda Türk ordusu 5 bin 713 şehit verdi, 18 bin 480 asker yaralandı. Yunan ordusunun zayiatı ise 3 bin 758 ölü, 18 bin 955 yaralı, 354 kayıp olmak üzere toplam 23 bin 7 olarak kayıtlara geçti. Çok fazla subayın şehit olduğu muharebeye “Subay Muharebesi” adı da verildi. Atatürk, bu muharebesini “Sakarya Melhame-i Kübrası” yani “Kan gölü, kan deryası” sözleriyle ifade etti.

Savaş sırasında Türk ordusunun lojistik merkez olarak kullandığı Malıköy Tren İstasyonu’ndaki demiryolu çalışanlarının ise tarihte görülmemiş bir kahramanlık örneği göstererek, Mehmetçik’i cepheye taşımak için mücadele ettikleri ortaya çıktı. Trenleri çalıştıracak yakıtın tükenmesi ile bir an çaresiz kalan demiryolu çalışanlarının, trenlerin ahşap kısımlarını yakıp, yol güzergahındaki ağaçları keserek yakıt olarak kullandıkları bilgisi kayıtlara geçti.

Sakarya Zaferi’ni genç kuşaklara anlatmak amacıyla Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında, Kartaltepe Mevkii’ne yaptırılan ‘Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı’nın açılış törenine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 30 Ağustos itibariyle Genelkurmay Başkanı olacak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, 30 Ağustos itibariyle Kara Kuvvetleri Komutanı olacak Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, 1’inci Ordu Komutanlığı’na atanan Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Koç Holding Yönetim Başkanı Mustafa Koç, üst düzey askeri erkan ve çok sayıda davetli ve vatandaşın katılımıyla açılmıştı.

Dev anıt 8 ayda tamamlandı

ANKARA’nın Polatlı İlçesi’nin Eskişehir yönüne 6’ncı kilometre batısında yer alan ‘Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı’ ünlü heykeltıraş Prof. Dr. Said Rüstem tarafından 8 ayda tamamlandı. Beton üzerine bakır kaplama olarak yapılan heykel yüksekliği 22, kaidesi ise 10 olmak üzere toplam büyüklüğü 32 metreden oluşuyor.
Koç Holding ve TÜPRAŞ sponsorluğuyla yapılan heykelin hemen yanına ise Sakarya Panoramik Müzesi temeli atıldı. Müze tamamlandığında, Sakarya Meydan Muharebesi üç boyutlu sanal ortamda izlenebilecek. Mehmetçik Anıtı, Sakarya Savaşı Zaferi nedeniyle Polatlı’ya yapılan Dua Tepe ve Gazi Tepe anıtlarından sonra üçüncü anıt oldu. E-90 karayolu ile Eskişehir’den Ankara’ya gelenlerin Polatlı sınırına girdiklerinde rahatça görebilecekleri anıtın yanında bir de dev Türk Bayrağı yaptırılacak. Öte yandan hızlı tren yolu güzergahında bulunan anıt, demiryolu ile Ankara’ya yolculuk yapacaklarda rahatça görebilecekler.

Sakarya Meydan Muharebesi

23 AĞUSTOS’ta başlayan Sakarya Meydan Muharebesi’nde 22 gün 22 gece boyunca varını yoğunu ortaya koyan kahraman Türk ordusu, 100 kilometre genişliğindeki bir cephede düşmanla savaştı. Ankara’yı işgal etmek isteyen Yunanlılara karşı mücadele veren Mehmetçik’e ’Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça bırakılamaz’ sözüyle güç veren Atatürk, verdiği stratejik emirle, büyük küçük her birliğin durabildiği ilk noktada düşmana karşı cephe kurarak çarpışmasını emretti. Büyük Önder, askerlerden bulundukları yerde sonuna kadar düşmana karşı koymalarını istedi. Atatürk’ün bu emriyle düşmana karşı göğsünü siper eden Türk askeri, 22 gün 22 gece süren şiddetli çarpışmalar sonrası elde ettiği zaferi, dünya tarihine altın harflerle yazdırdı. Bu zafer sonrası Yunanlılar geri çekilmek zorunda kalırken, Türk ordusu taarruz konumuna geçti. 19 Eylül 1921 günü toplanan TBMM ise askeri dehasıyla zaferin kazanılmasını sağlayan Mustafa Kemal Paşa’ya ‘Mareşallik’ ve ‘Gazilik’ unvanı verdi. Sakarya Meydan Muharebesi sonunda Türk ordusu 5 bin 713 şehit verdi, 18 bin 480 asker yaralandı. Çok fazla subayın şehit olması nedeniyle ’Subay Muharebesi’ adı da verilen Sakarya Meydan Muharebesi’ni Atatürk, ‘Sakarya Melhame-i Kübrası’ yani ‘Kan gölü, kan deryası’ sözleriyle ifade etmişti.

 

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>