DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kişiler » El Bağdadi ve Işid Örgütü Hakkında Bilinmeyenler
Kişiler 2014
el-bagdadi-kimdir

El Bağdadi ve Işid Örgütü Hakkında Bilinmeyenler

Haber Tarihi: 13 Haziran, 2014,Cuma | | Kategorisi: Kişiler

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) Örgütü‘nün lideri Ebu Bekir El Bağdadi Bağdat İslam Üniversitesi’nde doktora yapan ve geçmişte Dr. İbrahim Avad diye tanınan vaiz, şeriat, fıkıh, İslam tarihi ve şiir uzmanı olarak da biliniyor. Irak doğumlu olan IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi katı yöntemleriyle tanınan örgütün lideri olan Ebubekir El Bağdadi, davasındaki tavizsizliği kadar gizli taraflarıyla da dikkat çekiyor.

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) Örgütü’nün lideri  Ebu Bekir El Bağdadi

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) Örgütü’nün lideri Ebu Bekir El Bağdadi

Amerika Birleşik Devletleri, El Bağdadi’nin yakalanmasına vesile olacak bilgi aktaranlara 10 milyon dolarlık ödül vaat ediyor. Ancak Suriye’nin doğusundan Irak’ın batısına kadar geniş bir bölgeyi kontrol eden örgütün liderinin nerede olduğu şu ana bilinmiyor.

El Bağdadi’nin yükselişi, Irak’taki El Kaide’nin liderleri öldürüldükten sonra başladığını söyleyebiliriz. Liderler öldürüldükten sonra örgütün başına geçti. O dönem örgüt çok zayıf durumdaydı Suriye’de 2011’de isyan başlayınca örgüt yeniden dirilmesine zemin hazırlanmış oldu. Aynı zamanda ABD ordusunun 2011 sonunda Irak’tan çekilmesiyle oluşan boşluk da ona ve örgütüne yaradı. 2011’de 800 olan militan sayısı, 2012’de 2 bin 500’e, 2013’te 10 bine ulaştı.

Bağdadi’nin en kritik kararı , 21 Temmuz 2013’te Irak’ın en iyi korunan hapishanesi olan Ebu Garib’e yüzlerce militanla saldırmak oldu. ABD’nin 2011 öncesinde hapsettiği, aralarında bomba yapımcılarının da bulunduğu 500 kadar El Kaideci böylece serbest kaldı ve hemen hepsi Bağdadi ile birlikte Suriye’ye aktı.

Özellikle Suriye’deki iç karışıklığı fırsat bilerek Şam topraklarına adım atan IŞİD, orada Rakka başta olmak üzere birçok kenti ‘kolay’ bir şekilde ele geçirmeyi başardı ve Esed yönetimine petrol satacak seviyeye geldi. IŞİD’ın minimum seviyede güç kullanarak Şam topraklarında ilerleyebilmesi ise akıllarda soru işaretleri bırakmaktadır.

IŞİD örgütü küresel cihad hareketine mensup olduğunu iddia etse de yönetim konseyinde bulunan 13 kişinin tamamı Iraklılardan oluşuyor. Çünkü Bağdadi, Iraklılardan başkasına güvenmediği için kimseyi üst kadroda istemiyor. Bu Iraklılardan 3 tanesinin Saddam dönemi Irak ordusu komutanları olduğu biliniyor.

IŞİD örgütü konseyi Irak ordusunda eski bir albay olan Hacı Bekir lakaplı kişi tarafından yönetiliyor. Hacı Bekir, IŞİD örgütünün liderlerinden ve 2010 yılında öldürülen Ebu Ömer el-Bağdadi zamanında IŞİD’e katılmış bir isimdir. Bun şahıs Irak ordusu hakkında sahip olduğu askeri detaylar nedeniyle ona danışmanlık yapmış birisidir.

Ebubekir el-Bağdadi, Ebu Ömer el-Bağdadi zamanında Felluce’de savaşan ama IŞİD’in yönetim konseyinde bile olmayan “sıradan” bir örgüt mensubuydu. Ama Ebu Ömer’in ve yardımcısının öldürülmesinden sonra Hacı Bekir, örgütün yeni emiri olması için Ebu Bekir el-Bağdadi’yi desteklemiştir.

Örgüt, her ne kadar yapı olarak Ebu Ömer el-Bağdadi zamanındakinden farklı bir yapılanmaya gitmiş ve alt kadrolardaki savaşçılarla kurulan ilişkiler bakımından değişim göstermişse de finansal kaynak noktasındaki sıkıntıyı giderme noktasında Ebu Ömer’in kurduğu sistemi devam ettiriyor ve kendilerine tabi olmayanların mallarına (Sünni olsalar bile) el koyma yolunu tercih ediyordu. Kendince vergi toplayıp, otoyollar üzerinde haraç kesiyordu.

IŞİD örgütündeki arkadaşlarına göre Bağdadi, az konuşan birisidir. Hava saldırısı sırasında bile “sakin ve ikna edici bir sesi” olduğu söyleniyor. Herkesin para ile satın alınabileceğini düşündüğünden kimseye güvenmiyor. Hatta örgütteki ilk yıllarında hep maske takarak yüzünü en yakınlarından bile gizlemiştir. Batılı uzmanlar, El Kaide içinde mezhep savaşını körükleyenlerin en başında gelen bir lider olarak sivrilen Bağdadi’yi, tanıyanlar örgütün yaramaz ve kötü çocuğu” diye anlatıyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>