DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kişiler » Ertuğrul Gazi Hakkında Bilinmeyenler
Kişiler 2015
Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Bey.

Ertuğrul Gazi Hakkında Bilinmeyenler

Haber Tarihi: 31 Ocak, 2015,Cumartesi | | Kategorisi: Kişiler

Ertuğrul Gazi Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Bey’in babasıdır.Aslında Ertuğrul Gazi hakkında bilinenler, net olmamakla birlikte, Oğuzların Kayı boyuna mensup olduğu bilinmektedir. Oğuz boyundan olan Kayılar’a mensup olan Ertuğrul Gazi’nin ataları, Anadolu’nun ilk fethi sırasında Sultan Tuğrul Bey ve Alparslan’ın emrinde Anadolu’ya yapılan seferlere katılmışlardı.

Osmanlı’nın kökleri aslında 1299’dan önceye gitmektedir. Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin rolünün çok önemli olduğunu birçok tarihçi kabul ediyor. Osmanlı’nın kuruluşunun ardındaki isim olan ama bugüne kadar ismi çok bilinmeyen Ertuğrul Gazi ya da diğer adı ile Ertuğrul Bey’in hakkında bir çok bilinmeyen bilgi var aslında.

Kayı boyunun lideri Ertuğrul Gazi’nin nerede doğduğu tam olarak bilinmiyor. Ertuğrul Bey’in, ailesi hakkında bilinen en net bilgiler ise:

Oğuzların Bozok Kolu’nun Kayı Boyu’na mensup olduğu biliniyor. Babası Süleyman Şah(bazı kaynaklarda kardeşi olduğu iddia ediliyor), annesi Hayme Ana’dır. Eşi Halime Hatun’dur. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır. Ertuğrul Gazi’nin diğer oğulları Saru Batu Savcı Bey ve Gündüz Bey’dir. Kardeşleri ise Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar’dır.

Ertuğrul Gazi’nin ataları, yaklaşık 50 bin veya 70 bin hane olmak üzere diğer Oğuz boyları ile beraber Moğol istilasının da etkisiyle Buhara ve Semerkant üzerinden Ceyhun nehrini geçerek Horasan Bölgesi’nin Merv / Mohan şehrine yerleşmişlerdir. Zaman içinde buradan da göç eden boylar, Selçuklular ile birlikte Azerbaycan üzerinden Anadolu’ya girerek Doğu Anadolu Bölgesi’ne yerleşmişlerdir. Buradan da zaman ayrılan Kayı Boyu, Bugün Suriye sınırları içinde bulunan Halep’e göç etmişlerdir.

Bir rivayete göre; Kayıhanlıların reisi Gündüzalp (Süleymanşah), Halep’te Caber Kalesi’nin kuzey batısında Fırat Nehri’ni geçerken boğularak vefat etmiştir. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içinde olmamasına rağmen Türkiye toprağı sayılan tek kara parçası, Süleyman Şah’ın türbesinin olduğu bölgedir. Bölgede bir grup TSK personeli ve TSK’ya ait karakol bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayınız.

Süleyman Şah’ın ölümünden sonra boyun içinde ayrılıklar olmaya başlamıştır. Ertuğrul Gazi’nin bazı kardeşleri Orta Asya’ya ve Horasan Bölgesi’ne göç etmiştir. Ertuğrul Bey önderliğinde bir grup ise Anadolu’da kalmış; Selçuklu saflarında, Moğollara karşı savaşmış ve bunun karşılığında ödüllendirilerek Ankara’nın batısındaki Karacadağ bölgesi kışlak-yaylak olarak verilmiştir.

Ömrünün geri kalanını Anadolu’da uç beyi olarak geçiren Ertuğrul Gazi, bu zaman diliminde birçok başarı kazanmış, Anadolu’yu Bizans ve diğer tehlikelere karşı korumuştur. 1281 yılında oğlu Osman Bey’in temellerini atacağı Osmanlı’nın kurulduğu Söğüt’te hayata gözlerini yummuştur. Türbesi bugün hala Söğüt’tedir. Ertuğrul Gazi, Oğlu Osman Bey’e aşıladığı, savaşçı ruh ve bıraktığı mirasla altı yüzyıl ayakta kalacak olan bir devletin temellerini atmış bir Türkmen Beyidir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>