DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kültür » Eskimolar Hakkında Bilgiler
Kültür 2014
eskimo2

Eskimolar Hakkında Bilgiler

Haber Tarihi: 23 Temmuz, 2014,Çarşamba | | Kategorisi: Kültür

Eskimolar Amerika kıtasının kuzey kıyılarında, Grönland’da, Labrador, Hudson Körfezi kıyılarında ve Sibirya’da yaşayan bir halktır. Eskimo ismi, Abnaki yerlilerinden ortaya çıkmıştır. Eskimolar aslında kendilerine, “İniuit” veya “Yuit” demektedirler. Günümüzde yaşayan Eskimolar’ın yaklaşık nüfusu, 50.000 civarıdır. Sibirya’da 2000, Alaska’da 25.000, Mackenzie Nehri ile Kuzey Quuebek arasında 10.000 Eskimo yaşamaktadır. Diğerleri ise muhtelif yerlere dağılmıştır.
eskimo
Eskimoların aslında Amerikalı yerlilere mi, yoksa Moğol ırkına mı daha yakın oldukları tam olarak belli değildir. Moğollara daha yakın oldukları düşünülmektedir. Boyları kısa (1.50-1.60 m); elleri, ayakları çok küçük; gövdeleri, bacaklarına nazaran daha uzundur. Derileri sarıya yakın, açık kahverengi arasındadır. Saçları, siyah; gözleri, siyah,kahverengi ve çekiktir. Sakal ve bıyık hiç çıkmaz veyâhut çok seyrek çıkar. Antarktika’da iki tip Eskimo vardır. Birisi yuvarlak yüzlü, diğeri Moğollar gibi düz yüzlüdür. Fiziki özelliklerine göre, dünyânın en farklı ırkına sahip topluluklardandır. Şişman değildirler. Yüzlerinin genişliği ve kalın elbiseleri şişman gösterir. Son yıllarda diğer ırktan insanlarla bilhassa Kızılderililerle ve beyazlarla kaynaşmışlardır.
eskimo-amerika
Eskiden “kayak” adını verdikleri enteresân ve deriden kaplanmış tek kişilik kayıklarını avlanırken kullanmaktaydılar. Sıçrayan büyük dalgalardan korunmak için üzerlerine su geçirmez bir deri ceket giyerler. Kayık devrilse bile elbiseleri sebebiyle yaralanmadan kurtulabilirler. Kardan kesilmiş İgolalardan başka, bâzı evlerin üstlerini molozlorla örterler. Diğer insanlarla olan ilişkileri sebebiyle, pek nâdir de olsa bâzı yerlerde muntazam evlerde yaşarlar.

Din olarak şamanizm’e inanırlar. Amerika ve Avrupalılar, bazı Eskimoları Hıristiyanlaştırmışlardır. Fok balığı ve bâzı balıkları avlarlar. Av âleti olarak, eskiden kullandıkları en gelişmiş aletleri, zıpkındır. Zıpkının ucu, kemiktendir. Köpeklerin bulunduğu, fok balıklarının nefes almak için kullandıkları deliklerin başında beklerler. Fok çıkar çıkmaz zıpkınlar veyâ bu delikler vâsıtasıyla avlanırlar.
eskimo-evi
Bugün eskimoların bölgelerinde kayak ve kayıklar, yerlerini madenden yapılmış botlara ve motorlu deniz taşıtlarına terk etmiştir. Köpeklerin çektiği kızaklar yerlerini gemilere ve otomobillere bırakmıştır. Petrol bulunması dolayısıyla modern yollar yapılmış ve bir çok ekonomik yenilikler de böylece Eskimolar arasına girmiştir.
eskimolar-hayvanlari
Arktik Okyanus kıyısını Asya’nın kuzey-doğusundan Grönland’a kadar işgâl eden Eskimolar kendilerini çevreleyen topluluklardan çok farklılık gösterirler. Fizik tipleri kadar kutup hayatına uymuş medeniyetlerle de karakterİZE EDİLİRLER. Irk ve etnik, burada gerçekten birlikte görülmektedir.

Eskimoların boyları doğudan batıya doğru kısalmakta ve 1m. 58 ile 1m. 64 arası değişmektedir. Ortanın altındadırlar. Vücut, tıknaz ve kuvvetli bir yapıdadır . Kollar ve bacaklar, nispeten kısadır. Eller ve ayaklar, küçüktür. Deri rengi, sarımtırak esmerdir ve Mongol lekesi (Doğumda vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan koyu leke, Mongol ırklarında genellikle görünür) çocuklarda genelde bulunur.
eskimo-kadini
Baş karakteristik bir yapıya sahiptir. Uzun ve çok yüksektir. Yüz, kitlevidir; önden bakıldığında beş köşeli bir şekil gösterir. Bu, çenelerin çok geniş olması ve elmacık kemiklerinin gelişmiş olmasından ileri gelmektedir. Mongollarda olduğu gibi elmacık kemikleri bunlarda da ileri doğru çıkıntı yapmaktadır. Burun orta derecede geniş ve oldukça tümsektir. Mongol pilisi (üst göz kapağından alt göz kapağına kadar uzanan perdemsi uzantı), bunlarda çoğunlukla görülür. Saçlar, siyah ve serttir. Gözler, kahve rengidir. Eskiden fizyolojik bakımdan 0 kan grubunun Eskimolarda diğer kan gruplarından daha yüksek bir nispette bulunduğu, hatta saf ırktan kişiler arasında yalnız 0 kan gurubunun var olduğu zannediliyordu. Sonradan yapılan araştırmalar, bu fikri doğrulamamıştır. Melezleşmemiş kabilelerde A grubunun sayısı, hemen hemen 0 kan gurubu kadar çok bulunmaktadır.
eskimolar-yasam
Eskimoların bugün yaşadıkları alan çok geniş bir bölgeye yayılmaktadır. Kuzey Amerika’nın bütün kuzey kıyısı, Arktik adalar grubu ve Groenland buraya dahil olup Batı’da Sibirya’da sonlanmaktadır. Bu alanın uzunluğu, 9. 000 km’dir; fakat hayat şartlarının sertliği nedeniyle nüfus yoğunluğu, çok azdır. 1934’te Eskimolar, takriben 40.000 kişi kadardı. Bunun 18.000’i Groenland, 16.000’i Alaska’da yaşıyordu Bunların arasında kalan diğer bölgelerde bu miktar, ancak 5.000’i bulmaktadır. Asya Eskimolarının sayısı ise, ancak 1000 kadardır.
eskimolar
Eskimo ırkının fiziki karakterleri, bunları açık olarak sarı ırka daha yakındır. Onlardan yalnızca başlarının dolikosefal (uzun) oluşları ve burunlarının daha tümsek oluşlarıyla ayrılırlar. Bu iki karakterin bir dereceye kadar Orta-Asya Mongol ırkında görünür Hiç kuşkusuz Eskimo’ların Amerika’ya gelişleri, Asya’dan gelen ve Amerika yerlilerini meydana getiren başlıca göç dalgalarından (Amerika yerlilerinin fizik tipi bugün birçok Çukçi ve Kamçadallarda bulunmaktadır) daha sonraki bir dalgaya karşılık gelmektedir Doğu ve Batı Eskimo’ları arasındaki fark, ırkın spesializasyonunun (başın daha fazla uzaması, burnun daralması, boyun kısalması gibi) kaynak yerinden, yani Asya’dan, uzaklaştığı oranda arttığı gözlenmektedir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>