DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kişiler » Fethullah Gülen Hakkında Bilinmeyenler
Kişiler 2014
cemaat

Fethullah Gülen Hakkında Bilinmeyenler

Haber Tarihi: 04 Haziran, 2014,Çarşamba | | Kategorisi: Kişiler

Fethullah Gülen Erzurum’un Pasinler ilçesinde 1941’de doğmuş ve şimdiye dek hiç evlenmemiştir. 72 yaşında olan Fethullah Gülen şimdiye kadar neden hiç evlenmediğini “Evlenmeyi ve çocuk yapmayı davama aykırı saydım.” diyerek açıklamaya çalışmıştır. Evlenmeden ve çocuk sahibi olmadan yaşamanın  nasıl bir davaya hizmet ettiğini, bu davanın nasıl bir dava olduğunu da kendisine sormak lazım. Bildiğimiz kadarıyla hiristiyanlık dininde  bu şekilde yaşamayı kendisine yükümlü kılındığı bilinen  rahipler ve rahibeler var.  Birde Amerika da yaşayan bir hoca efendi olarak bilinen bir  yarıvatandaşımızın olduğunu öğrenmiş olduk.
fethullah-gulen
Peygamber efendimiz bile en büyük davası için bile böyle bir fedakarlık yapmamıştı. Hocayı, peygamber efendimizin sünnetinden bile alıkoyduğu bu kadar önemli davanın nasıl bir dava olduğunu, bu davanın hiristiyan dünyasının en büyük liderleriyle ne gibi bir ilgisi olduğunu anlamak pek mümkün değil.(?) Ayrıca bu davayı Amerika gibi Hristiyan bir ülkede bulunarak savunuyor olması kafaları daha çok karıştırdığını düşünmemek  elde değil.(!)

Fethullah Gülen, daha doğru bir ifadeyle Muhammed Fethullah Gülen kimdir?

İmam, vaiz ve yazar. 50’yi aşkın kitabı, çeşitli dergilerde makaleleri ve birçok vaazı yayımlanmıştır. Arapça, Farsça ve Osmanlı Türkçesini bilmektedir. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın kurucuları arasındadır ve vakfın onursal başkanıdır.

1999 yılı Mart ayında yaşanan 28 Şubat süreci’ndeki Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi atmosfer sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Gülen, o tarihten bu yana ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki bir kasabada yaşamaktadır.

Fethullah Gülen, İslam’ın Sünni-Hanefi görüşlerini; Said Nursi’nin ve kitapları Risale-i Nur ışığında günümüze göre tekrar yorumlayan bir din adamıdır.Bu yorum ekseninde oluşan Gülen Hareketi’nin fikrî önderidir.

Eğitim ve dinler arası diyalog konusundaki uygulama ve fikirleri nedeniyle aralarında filozof ve sosyal bilimcilerin de bulunduğu kişiler tarafından çağdaş, din adamları tarafından bir çok eleştiriye maruz kalmış İslam düşüncesine farklı bir yön vermeye çalışan bir düşünce adamıdır. Bu düşünce süreci bu günlerde savunduğu davasının temelini teşkil etmiştir.

28 Şubat süreci devam ederken 1999 yılı Haziran ayında ulusal televizyon kanallarında yayınlanan bazı video görüntüleri Türkiye’deki, laik düzen yerine şeriata dayalı bir İslam devleti kurmak için taraftarlarını teşvik ettiği suçlamalarına neden olmuştur.

Bunun iddialar üzerine, Ağustos 2000 tarihinde aleyhinde dava açılmış, 2006 yılında bu davadan cürüm ve şiddete başvurarak teşekkül oluşturduğuna dair delil olmadığından beraat etmiş, bu karar 2008 yılında Yargıtay Ceza Genel Kurulunca oy birliği ile onanmıştır.

Fethullah Gülen, 2008 yılının Haziran ayında Foreign Policy ve Prospect dergileri tarafından oluşturulan Dünya’nın ilk 100 entelektüeli listesine alınmış ve internet üzerinden gerçekleştirilen ortak anket sonucunda birinciliğe seçilmiştir.

Ayrıca 2013 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak gösterilmiştir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 7 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. Hoca diyor ki:

  Adam hiristiyan bir ülkeye sığınıp müslümanlığı savunduğunu söylüyor. Bir güruhta böyle olduğunu iddia ediyor.yaa bunu bir hiristiyan duysa kıcıyla güler.Amerikan ne islam sever bir ülkeymiş kardeşim.

  • Isim diyor ki:

   Kardes sen muslimanligin yayilmamsini istiyorsan amerikalilari kiclariyla guldurmeye zorlama eyer insanlarin musluman olnasini istemiyorsan bu sayfada senin yorum yazmanin bi anlami yok

 2. Hoca diyor ki:

  Abiler niye adamın günahını alyonuz. Kendi cemaati HİCRET ettiğini söylüyor.Adam peygamber ya(!)
  Fethullah gülen 21. Yüzyılın en büyük dolandırıcı ve sahtekarıdır.ayhan buraya yazdım bilmeyen kalmasın

 3. İsminiz...ece diyor ki:

  Böyle bir insan olamaz ettiği beddualar karşısında hala nadildinci olduğunu savunabiliyor anlamiyorum

 4. İsminiz...ece diyor ki:

  Böyle bir insan olamaz ettiği beddualar karşısında hala nadildinci olduğunu savunabiliyor anlamiyorum

 5. Efe purtaş diyor ki:

  Dolandırıcı şerefsiz nasıl bir insan bu adam … Yaptıgı yanına kar kalmayacak

 6. betül diyor ki:

  vay şerefsiz……..geberesice

Yorum Durumu: 7 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>