DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Geleceğin Televizyonu
Genel 2009
tv3

Geleceğin Televizyonu

Haber Tarihi: 18 Nisan, 2009,Cumartesi | | Kategorisi: Genel

Üç boyutlu televizyon geliyor.Oturma odanızın ortasında futbol maçı izlemeye hazırlanın: 3D TV geliyor.

Üç boyutlu televizyonlardaki devrim televizyon izleme şeklimizi 10 yıl içinde tamamen değiştirecek. Artık duvarlardaki televizyon yerine oturma odanızın ortasındaki sehpa üzerinde izleyeceksiniz.

İngiliz araştırmacılar, 2-3 yıl içinde gerçekleşecek yenilikle izleyicilerin özel gözlük olmaksızın izleyebilecekleri 3 boyutlu televizyonları ve 10 yıl içinde de Star Wars filmlerindeki gibi holografik görüntüleri çok seveceklerini söylüyorlar.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, Aberdeen Üniversitesi 3 boyutlu televizyon sistemlerinde 4 yıldır yürüttükleri çalışmayı tamamladı. De Montford Üniversitesi’nden bilgisayar teknolojisi bölümünde görevli Dr. Phil Surman ise sözde autostereoscopic (3D olarak yapılan yayınları müşterilerine gözlüksüz olarak izletmek için kullanılan teknoloji) televizyonlar üzerinde çalışıyor. Geleneksel 3 boyutlu resimler farklı açılardan iki görüntünün görüntülenmesiydi. Burada gözlükler derinlik etkisi oluşturmada beyine yardımcı oluyordu. Surman’ın takımı ise izleyicinin baş hareketini takip eden özel optikler kullanıyorlar. Bundan dolayı, soldaki görüntü sol gözünüze giderken, sağdaki görüntü de sağ gözünüzü yönlendiriyor. Surman, bir sonraki aşamanın düz ekran gibi kompakt şeklindeki teknolojiye ulaşmak olduğunu belirtti.

Araştırmada yer alan Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Onural, evlerde holografik televizyona kavuşmadan önce üstesinden gelinmesi gereken birçok zorlu iş olduğunu söyledi. Ancak, bunun tamamen farklı bir izleme deneyimi getireceğini ve televizyonun uzun süre düz ekran olmayacağını söyleyen Onural, “Yeni televizyonlar oturma odalarının ortasındaki sehpa gibi olacak” dedi.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>