DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Gündem » Gezi Parkı ile İlgili Gerçekler
Gündem 2013
gezi

Gezi Parkı ile İlgili Gerçekler

Haber Tarihi: 19 Haziran, 2013,Çarşamba | | Kategorisi: Gündem

Bazı kesimler buna “Türk baharı” diyerek hükümetin sonunun geldiğini ima etmeye çalıştılar.“Türkiye eskisi gibi olmayacak” “Yeni Türkiye kuruluyor” diyen bir medya kesimi dahil oluştu.

Aslında gezi olaylarına sebebiyet veren ilk gösterilerin niyeti çok basit ve masumdu. Yeşil alanının korunması için başlatılan sivil itaatsizlik eylemi, polisin uyguladığı kaba kuvvet yüzünden tepkiye yol açmış, dünyanın gözünü diktiği bir isyan hareketine dönüşmüştü. Kalabalığın büyümesiyle öfke hedefini, Başbakan Erdoğan’ın şahsında somutlaştırmış, onun taviz vermeyen sözleriyle iyice tırmandı ve olaylar tüm yurda yayılmaya başladı.
gezi-parki-olaylari
Olayların yaklaşık onbeşinci gününden sonra polisin sert müdahalesi sonunda Taksim Meydanı eylemcilerin denetiminden çıktı. Başta taviz vermeyen hükümet, bazı açıklamalar ve temaslarla tansiyonu düşürmeye çalıştı fakat başarılı olamadı. Gezi olayları bir bakıma iktidarın gücünü test etme girişimi oldu ve iktidar hakkında bir takım zaafiyetleri ortaya koydu. Bu zaafiyet bir takım güç odakları tarafından kaşınmaya başlayacağı düşünmemek elde değil.
gezi-olaylari
Elbette Gezi Parkı olayları Türk siyasetinde önemli bir kilometre taşı oldu ve iz bırakacak. Algılar değişti. Halkın evlerinde oturup siyasetçilerin seçimden seçime kendilerine gelmekle yetinmeyeceği açık bir biçimde ortaya kondu. Hükümetler, bundan sonra kamuoyuyla kurduğu yukarıdan lineer ilişkiyi değiştirmek, daha diyaloğa ve müzakere açık bir tavır yürütmek zorunda. Aksi takdirde buna benzer olaylar başka gerekçelerle tekrar edecektir ve bu durum uluslararası alandaki istikrarlı Türkiye algısını daha da zedeleyecektir.
gezi-gercegi
Bu ve buna benzer olayların türkiyeye maliyeti maddi ve manevi olarak çok fazla külfetli. Türkiyede bu olaylardan kazanan bir tarafının olmadığı muhakkak.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>