DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Gizem&Sır » Gizemli Taş Yapı
Gizem&Sır 2016
Galilee Gölü, Taberiye Gölü, Celile Denizi, Celile Gölü ya da Kinneret Gölünün altındaki garip yapı.

Gizemli Taş Yapı

Haber Tarihi: 02 Ocak, 2016,Cumartesi | | Kategorisi: Gizem&Sır

Arkeologlar, İsrail’de Galilee Gölü’nün altında gizemli taş yapı bulunduğu ve yapının yaklaşık 60 bin ton ağırlığında olduğu tahmin ettiklerini söylediler. Bulunan bu gizemli yapı, konik şeklinde, “yontulmamış bazalt kaldırım taşları ve bloklardan” oluştuğu fakat bu döküntü halindeki taş blokların ne amaçla yapıldığı hala gizemini koruyor. Bir takım araştırmacılar bu yapının höyük veya mezar olabileceğini söylüyor.

Galilee Gölü, Taberiye Gölü, Celile Denizi, Celile Gölü altındaki sır yapı.

Galilee Gölü, Taberiye Gölü, Celile Denizi, Celile Gölü altındaki sır yapı.

Dev bir höyük görüntüsü veren yapı bu devasa yapı 1 metrelik bazalt bloklardan oluşuyor. Bloklarda kesme veya yontma izi bulunmuyor. Döküntü halindeki taş bloklar belirli bir yapı planına ilişkin izler de taşımıyor.
Arkeologlar, yapının kesinlikle insanlar tarafından yapıldığını belirtirken, gölün suyla dolmasının ardından su altında kaldığını aktarıyorlar. Yapının şekli ve bileşimini doğal bir yapı olmadığını gösteriyor ve bu nedenle höyük olarak adlandırılıyor.

Arkeologlar, yapının kesinlikle insanlar tarafından yapıldığını belirtirken, gölün suyla dolmasının ardından su altında kaldığını aktarıyorlar. Yapının şekli ve bileşimini doğal bir yapı olmadığını gösteriyor ve bu nedenle höyük olarak adlandırılıyor.

Galilee Gölü’nün çevresinde başka megalik, bir anıt veya yapı oluşturmak için kullanılan büyük taşların olduğu yerler bulunduğuna dikkat çekerek, yapının da benzer özelliğe sahip olduğu belirtiliyor. Gölün çevresinde, 19 kilometre uzaklıktaki, kuzey batıda Khirbe Betehia isimli yerde 4 bin yıldan eski olduğu tahmin edilen yapılar var.

Araştırma ekibi, gölün altındaki yapının oluşturulması için karmaşık ve gelişmiş inşaat tekniğine ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Ekonomik gücü olan, iyi organize olmuş bir toplumun ancak böyle yapılar oluşturacağını aktarıyorlar. Sualtı arkeologları yakında yapının amacını ve özelliklerini ortaya çıkarmak için kapsamlı çalışmalar başlatacak.

GALILEE GÖLÜ

Galilee Gölü, Taberiye Gölü, Celile Denizi, Celile Gölü ya da Kinneret Gölü (İbranice) İsrail'de bulunan bir göldür.

Galilee Gölü, Taberiye Gölü, Celile Denizi, Celile Gölü ya da Kinneret Gölü (İbranice) İsrail’de bulunan bir göldür.

Galilee Gölü, Taberiye Gölü, Celile Denizi, Celile Gölü ya da Kinneret Gölü (İbranice) İsrail’de bulunan bir göldür. Lübnan’dan gelen Litani Nehri tarafından beslenmektedir. İsrail’in su ihtiyacı büyük oranda bu gölden karşılanmaktadır. Yaklaşık 53 km kıyıya sahip ve karşılıklı uzak noktalarından 21 km/13 km genişlikteki İsrail’in en büyük tatlı su gölü. Gölün toplam yüzölçümü 166 km²’dir ve en derin yeri aşağı yukarı 43 m.’dir [1] Haritalarda deniz seviyesinden 209 metre aşağıda gösterilen gölün yüzeyi, Lut Gölünden sonra dünyanın en alçak 2. noktası ve aynı zamanda dünya üzerinde en derinde bulunan tatlı su gölüdür.

KELİME KÖKENİ
Taberiye ismi, orijinal olarak Arapça’da Ses bağlantısına git Buhayret Taberiyye olarak geçer. Anlamı, Tiberya Gölü’dür. Gölün bu ismi, hemen kıyısındaki Tiberya şehrinden ötürüdür.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>