DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Gizem&Sır » Göbeklitepe Tarihi Tekrar Yazdırıyor
Gizem&Sır 2015
Göbeklitepe UNESCO tarafından 15.04.2011 tarihinde Dünya Mirasları'na aday gösterilmiştir.

Göbeklitepe Tarihi Tekrar Yazdırıyor

Haber Tarihi: 23 Şubat, 2015,Pazartesi | | Kategorisi: Gizem&Sır, Kültür

Urfa’nın Örencik köyü civarında bulunan Göbeklitepe yapıları gizemini koruyor. 1995 yılında keşfedilen bu yerin kazıları 2007 yılında başladı ve günümüzden tam 11.600 yıllık ören yeri olduğu anlaşıldı. Bu dünyada bugüne kadar bulunan en eski yapılar olduğu anlamına gelmektedir.

Göbeklitepe ya da Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km. kuzeydoğusundadır.

Göbeklitepe ya da Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km. kuzeydoğusundadır.


Göbekli Tepe, çevredeki oldukça gelişmiş ve derinlik kazanmış bir inanç sistemine sahip olan avcı – toplayıcı gruplar açısından önemli bir kült merkezidir. Bölgenin en erken kullanımının Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ’ın (PPN, Pre-Pottery Neolithic) A evresine (MÖ. 9.600 – 7.300), yani günümüzden en azından 11.600 yıl öncesine dayandığı ileri sürülmektedir.Bununla birlikte Göbekli Tepe’deki en eski faaliyetleri tarihlendirme olanağı şimdilik yoktur, fakat bu anıtsal yapılara bakıldığında Paleolitik Çağ’a kadar uzanan, birkaç binyıl daha eskiye kadar giden bir tarihçesi olduğu düşünülmektedir.
Göbeklitepe ya da Göbekli Tepe, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur

Göbeklitepe ya da Göbekli Tepe, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur


Göbekli Tepe’nin bir kült merkezi olarak kullanımının MÖ 8 bin dolaylarına kadar devam ettiği, ve bu tarihlerden sonra terk edildiği, başka ya da benzer amaçlarla kullanılmadığı anlaşılmaktadır. Kazılarda ortaya çıkarılan anıtsal mimari, Göbekli Tepe’yi eşsiz ve özel yapmaktadır. Bu bağlamda UNESCO tarafından 15.04.2011 tarihinde Dünya Mirasları’na aday gösterilmiştir.
Göbeklitepe ya da Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin Örencik Köyü yakınlarında yer almaktadır.

Göbeklitepe ya da Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin Örencik Köyü yakınlarında yer almaktadır.


İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak, yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı bir arkeolojik çalışma 1995 yılından beri Urfa Göbeklitepe’de devam ediyor. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Göbeklitepe İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eskidir.
Göbeklitepe dünyanın bilinen en eski yapılarından biridir.

Göbeklitepe dünyanın bilinen en eski yapılarından biridir.


300×300 metrelik tepede yapılan kazılarda çıkan buluntularda herkes dini bir yapı olduğu hakkında hem fikir. İnsanlık tarihi hakkında yazan bilim adamları; önce avcı ve toplayıcılıktan tarıma geçildiği, sonra köylerden kentler oluştuğu ve toprağa bağlı yerleşim ile birlikte, ortak ahlaki kurallar çerçevesinde toprak ana kültü oluştuğunu böylece tanrıçalar sonra ataerkil yapı ile baba tanrıların hakimiyetinden bahsettiler ise de şimdilerde bu düşüncelerin tamamen tarihe tam uymadığı anlaşıldı.
Göbeklitepe ya da Göbekli Tepenin bulunduğu bölge

Göbeklitepe ya da Göbekli Tepenin bulunduğu bölge


Tarımın henüz keşfedilmediği 11.600 yıl önce, bir kaç göçebe topluluk, Göbeklitepe’de bir araya geldiler ve en az yirmi adet birbirinin benzeri dikdörtgen, spiral, oval veya daire şeklinde yapılar yaptılar. Hemen hepsinde 10-12 arasında T şeklinde dikili taşın ortasında merkezde hepsinden büyük iki taş bulunan yapı yaptılar.

Tepede küçük parçalara ayrılmış insan kemikleri ile geyik, domuz, hayvan kemiklerine rastlandı. Bu canlıların neden parçalandığı merak uyandırmıştır. Yamyamlık için olmadığı anlaşılmıştır. Üzerinde kazınma yada yakı izleri yoktu. O halde geriye tek bir sebep kalmaktadır. Buralar cenaze merasimlerinin yapıldığı “sessizlik kuleleri” olduğu değerlendirilmektedir.

Kazılarda ortaya çıkarılan anıtsal mimari, Göbekli Tepe'yi eşsiz ve özel yapmaktadır

Kazılarda ortaya çıkarılan anıtsal mimari, Göbekli Tepe’yi eşsiz ve özel yapmaktadır


Günümüzden 11.600 yıl önce çevrede yaşayan 50-100 kişilik avcı-toplayıcı kabileler, ölen ataları için bu tepede buluştukları ve her kabilenin kendi totemi için (arslan, tilki, yaban domuzu, geyik vs) ayrı bir yapı yaptılar. Yapıların ortak özelliği olarak yılan ve akbaba figürlerin seçilmesinin nedeni, ölülerin toprağı kirletmeden, bu hayvanlar ile cesetlerin doğa ile bütünleştirme istenmesidir.

Bu anlayışla ilgili olarak; İran’da bulunan Zerdüştlük inancına göre, ölülerin kutsal saydıkları toprağı kirletmemek için çevredeki akbabaların yemesi için ölülerinin bırakıldığı, tepede kurulu, daire şeklinde özel yapılardı. Bu yapılar 1940’lara kadar kullanıldı ve sonra yasaklandı. Aynı inanca 2003 yılında Hindistan’da rastlandı. Amerika’da yerliler ise aynı şekilde kutsal saydıkları topraklarda sırıklar üzerinde, ağaçtan yataklara ölülerini yatırıyorlar ve doğadaki akbaba veya kartallara ve diğer etçiller, yılanlar bu cesetleri yiyerek tüketirlerdi. Böylece toprağın kirlenmemesine özen gösterilmiştir. Zira insan bedeli kötülük ve kirlilik ile doluydu. Bu türden ölü merasimleri, Şamanist ve düalist dinin öğeleri olduğu gibi, hastalıkların yayılmaması için bir tedbir olarak da yapılırdı.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>