DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Bilişim » Gyrocopter ile Uçuş
Bilişim 2014
gyrocopter2

Gyrocopter ile Uçuş

Haber Tarihi: 09 Haziran, 2014,Pazartesi | | Kategorisi: Bilişim

Uçuşun en özgür şekli Gyrocopter: son zamanların en moda hava araçlarından Gyrocopterin maximum kalkış kapasitesi 450 kg civarıdır. Araç döner kanatlı hava aracıdır. ana güç, kabinin arkasındaki motordan geliyor. Bu farklı tasarımın en büyük özelliği çok kısa iniş-kalkış mesafesine sahip olmasıdır. Motor ve pervanenin itme gücü ile ileri sürüklenen gövde ve ona bağlı rotorun (Gyrocopterde kaldırma kuvvetini oluşturan döner kanat) altından geçen hava akımı kendi kendine dönmeyi sağlayarak kaldırma kuvvetini oluşturur. Yakıt ikmali yapmadan 4.5 saat dolayısıyla 315 mil mesafe uçabilmektedir.

UÇUŞUN EN ÖZGÜR HALİ GYROCOPTER

UÇUŞUN EN ÖZGÜR HALİ GYROCOPTER

Gyrocopteri Uçurmak için Ultralight Pilot Lisansı gerekir ve tip bölümünde gyrocopter veya cayro veya jiroskop yazar.Türkiye’de henüz eğitimini veren bir okul kurulma aşamasında. Baştan eğitim alacaklar için Litvanya’da veya Almanya’daki okullara gidebilmektedir.

Gyrocopteri pilotu olmak için msrafın En büyük gider benzindir.Saatte yaklaşık 16 lt yakıt yakmaktadır.Bunun dışında motorun belirli saatlerde değişmesi gereken parçalarının giderleri olabilir.Bir otomobilin periyodik bakımında parçalarının değişmesi gibi düşünülebilir.Teknik giderler dışında yıllık uçuşa elverişlilik giderleri sigorta masrafları için 2-3 bin TL yi bulabilmektedir.

Aracın birçok hava aracına kadar üstünlüğü ve tercih sebeplerinden biri de meteorolojik limitleridir.Kitapçığında operasyon rüzgar limiti 40 knot,yan rüzgar limiti 15 knot olarak verilmektedir.Neredeyse fırtına düzeyinde rüzgarlarda ve türbülanslı havalarda uçabilecek sayılı hava araçlarındandır.

GYROCOPTER

GYROCOPTER

Aslında tüm hava araçlarının motorsuz uçma yeteneği daha doğrusu süzülme yeteneği vardır.Gyrocopterde motorun susması halinde ileri gidiş azalarak öncelikle çöküş başlayacağından rotor dönmeye devam eder ve yaklaşma yapıp palyeye geçebilir. Motorsuz iniş konusunda en emniyetli hava aracı olduğu söylenebilir, zira zaten motoru çeviren bir motor gücü olmadığı için bu hareket devam edecektir.

Sabit kanatlı hava araçlarının minimum uçuş süratleri altına düşmeleri halinde kanat uçamaz ve bu durumdan çıkmak için dalışa geçer veya stol olabilir(uçağın havada tutunamaması)Gyrocopterde kaldırma kuvvetini oluşturan döner kanat yani rotor pallleri otorotasyonla hep döndüğü için sıfır ileri gidiş hzında bile stol olmaz.

Başka hava araçlarından farklı olarak rotor dönüşü sırasında çevredeki nesne ve canlılara çok dikkat gösterilmelidir.Kalkış ,iniş ve rule manevraları sırasında çok dikkat edilmelidir bunun dışında kurallara uyulduğu sürece son derece emniyetli bir hava aracıdır.

gyrocopter havadan fotoğraf ve video çekimi için ,seyrüsefer veya belirli bir bölgeyi kontrol ve denetleme için kullanılabilir.Sürat aralığının çok geniş olması bu konulardaki marifetini arttırır.Turistik gezi yapmak ve çift kumanda ile eğitim yapmak ta mümkün olabilir. İspanya’da , Almanya’da polis teşkilatı tarafından kullanılmaktadır.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>