DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Dinler » Hristiyanlıkta Önemli İnsanlar
Dinler 2015
Hristiyanlık için  önemli insanlar

Hristiyanlıkta Önemli İnsanlar

Haber Tarihi: 25 Şubat, 2015,Çarşamba | | Kategorisi: Dinler

VAFTİZCİ(HZ.) YAHYA

M.S.27 yıllarında Şeria nehrinde İsa peygamberi vaftiz(suyu yolu ile günahlardan arınma) etmesiyle mesihlik yolunda en büyük etkiyi bırakan kişi olarak çıkıyor karşımıza. Bir yahudi olan Zekeriya’nın oğludur. Müslümanlar, Sabiiler (Mandenistler) ve Bahailer tarafından peygamber olarak kabul edilsede; Hristiyanlarca “elçi, öncü, müjdeci” olarak görülür ve aziz alarak kabul edilir. Tarihcilere göre Yahya ile karşılasan İsa’nın hayatı, ögreti ve fikirleri tamamen değişerek bir idol’e dönüşür.

HAVARİ YEHUDA(İŞKARİYOT)

İsa peygamber’in 12 öğrencisinden biri olan ve”katil (30 gümüş dinar’a İsa’yı ele vererek ölümüne sebep olduğu için) veya “şeytanın yardımcısı”olarak anılan havaridir. Son yıllarda keşfi yapılan ve “Yehuda İncili” olarak anılan (M.S 220-330 yazıldığı sanılan orjinalinde 62 sayfası olan fakat günümüzde 26 sayfadan bölümleri olan) kitap’ta Yehuda’nın bakış açısıyla İsa’nın başından geçenler anlatılmaktadır. Özet olarak; İsa, kendisinden önce gelen mesihlerin yahudi halkı esaretten kurtarmak için acı çekerek kurban edildikleri bilmekteydi. Bunun üzerine “son yemek”te Yehuda’nın kulağına “üzerine düşeni yap” diye fısıldar.Yehuda öğretmeni tarafından kendine verilen görevi yerine getirir fakat çevre baskısına dayanamayarak kendini asar. Görülen o ki; Yehuda, İsa’nın mesihlik kariyerinde önemli bir rol almıştır.

MAGDALALI (MECDELLİ) MERYEM (MARİA, MARY)

İsa’nın ögrencisi ve havarisi olmamasına rağmen ona inanan ve yardımını esirgemeyen azize’dir.Uzun yıllar katolik kilisesince “fahişe” imajı verilmiş olmasına rağmen, İsa’nın meshilik yolundaki kilit isimlerden biridir. Şöyle ki; Romalılarca çarmıh’a gerilerek öldürülen İsa,yı bir magara mezarına koyan Aramatlı Yusuf,yahudi din adamlarının baskısı üzerine magaranın girişini büyük ve ağır bir taşla kapatırır.

Daha sonra romalılarca mağara çevresine nöbetciler yerleştirilir. İceri girmek ve dışarı çıkmak mümkün değildir. İsa’nın ölümünün ikinci gününde naaşı yıkamak için gelen Meryem ve yanındakiler mağaranın açık olduğunu ve cesedin olmadığını görerek şok olurlar. Meryem’i önemli kılan olaylar zinciri bundan sonra başlar. İsa’nin ögrencileri ve annesine olayı haber vermek için yola çıkan Meryem’in karşısına İsa çıkar.Meryem’e “göğe yükseldiğini ve babasının yanında olduğunu”söyler.

AZİZ PAVLUS (SAUL)

İsa mesih’in öğretilerinin bir din olma yolunda en önemli rol oynayan kişidir. Ögrencileri ve takipçileri arasında yahudi olmayan ve sonradan havari olarak görülen tek kişidir. M.S 5 yılında Tarsus’da Roma vatandaşı olarak doğan Pavlus’un hayatı M.S.34-36 yılları arasında Kudüs’teyken meydana gelen bir olayla tamamen değişir. Burada İsa öğretilerinin ilk şehidi olan Stefan’ın taşlanarak öldürülmesine tanık olur ve bu onu derinden etkiler.M.S 36-37 yıllarında Filistin’deki İsa yanlısı yahudileri Kudüs’e götürmek için görevlendirilir.

Şam yolunda İsa mesih kendisine görünerek “neden beni takip etmiyorsun?” demesi, Pavlus’un hayatındaki dönüm noktası olur. Bu olaylardan sonra İsa öğretileri Pavlus tarafından yeni bir din şeklini almaya başladı. Şöyle ki; Şam’dan Kudüs’e Kifas’la tanışmaya gider ve orada Kıbrıs’lı Barnabas aracılığıyla İsa’nın kardeşi Yakub ve diğer havariler ile tanışır. Burada kafasındaki “Hristiyanlık” dini projesi şekillenmeye başlar. Bu din sadece yahudilere ait olmamalıydı ve toplumun her kesimini kapsamalıydı.Bu nedenle Barnabas’ı yanına alarak Antakya’ya gelir ve ilk kiliseyi burada kurarlar. Artık İsa öğretileri bir dindir ve kilisesi vardır. Bundan sonraki dönemlerde Pavlus yeni dinin yayılması için 15.000 km yakın yolculuk yapar ve kiliseler kurar.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>