DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Dinler » HZ. ADEM (S.A.)
Dinler 2013
adem

HZ. ADEM (S.A.)

Haber Tarihi: 09 Ağustos, 2013,Cuma | | Kategorisi: Dinler

Yaratıcımız Yüce Mevlanın,  Hz .Adem efendimizi çamurdan yaratmış olduğu rivayet edilmektedir.  Söz konusu yaratılış esnasında Adem efendimizin “Muhammed aleyhisselamın nuru” alnına kondu ve sonra Muharrem’in onuncu Cuma günü ruh verildi. Her şeyin ismi ve faydası kendisine bildirildi. Boyu ve yaşı kesin olarak bildirilmedi. Allahü tealanın emri ile bütün melekler, Adem’e secde etti, ama iblis (şeytan) kibirlenip, bu emre karşı gelmiş ve secde etmemiştir.
hazreti adem
« Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem’e secde edin , demistik. Iblis haric hepsi secde ettiler. O yüz cevirdi ve büyüklük tasladi, böylece kafirlerden oldu »(Bakara, 34) .

Hz. Adem 40 yasinda Firdevs adindaki Cennet’e götürüldüğü rivayet edilir. Cennet’de yahut daha önce Mekke disinda uyurken, sol kaburga kemiginden Hz. Havva yaratilmıştır. Allahü teala onlari birbirine nikah etti. Yasak edilen agactan unutarak ve Iblis’in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem aleyhisselam yedikleri icin Cennetten cikarildilar. Adem aleyhisselam Hindistan’da Seylan (Ceylon) adasina, Havva ise Cidde’ye indirildi. 200 sene aglayip yalvardiktan sonra , tövbe ve dualari kabul olup, hacca gitmesi emr olundu: «Sonra Rabbi onu seckin kildi; tevbesini kabul etti ve dogru yola yöneltti »(Ta’ha, 122) . Arafat ovasinda Havva ile bulustu. Kabe’yi insaa etti.

Hz. Adem her sene hac yaptığı ifade edilir. Arafat meydaninda veya baska meydanda, kiyamete kadar gelecek çocukları belinden zerreler halinde çıkarıldı. «Ben sizin Rabbiniz degil miyim ?» diye soruldu. Hepsi «Evet » dedi. Sonra hepsi zerreler haline gelip, beline girdiler. Yahud belinden yalniz kendi cocuklari cikti. Sonra Sam’a geldiler. Burada çocukkları oldu. Neslinden 40.000 kisiyi gördü. 1500 yaşında iken çocuklarına peygamber oldu. Cocuklari çeşitli dillerde konuştu. Cebrail aleyhisselam 12 kere geldi. Oruc, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi. Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tip, eczacılık, matematik bilgileri ögretildi. Süryani, Ibrani ve Arabi diller ile kerpic üstüne cok kitap yazildi. Bir rivayete göre 2000 yaşında iken Cuma günü vefat etti. Hz.Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs’de veya Mina da Mescid-i Hif’de veya Arafat’da oldugu rivayetleri vardır.
hareti adem2
Hz İbrahim’e sormuşlar:
– Ey peygamber! Mademki peygambersin söyle bana, bu dünyaya kötülük nasıl geldi, biz nasıl geldik!
Hz. İbrahim ise süre istemiştir. Bunu sormak için Tanrı’yla konuştuğunda Tanrı ona:
– Cennetten geldi Ya İbrahim!
Demiştir ve anlatmıştır. Hz. İbrahim ise halkının yanına döndüğünde tüm bunları anlatmıştır:
– Orada, Tanrı hep vardı. Melekleri yarattı, şeytanı yarattı ve Tanrı erkeği yarattı. Adı Âdem’di. Gözleri vardı ama göremiyordu. Çünkü çıplaktı, tamamen çıplaktı ve Tanrı bunu görmesini istemiyordu. Konuşamıyordu. Sonra Âdem, yalnızlıktan sıkılmıştı. Şeytan onu sevmiyordu. Ve Tanrı kadını yarattı, Âdem’in bel kemiğinden. Adı Havva’ydı. Doğurgandı. O da çıplaktı. Gözleri vardı, göremiyordu. Şeytan onu da sevmedi. “Biz varken onlara ne gerek var ki?” diyordu. Sonra şeytan, onlara karşı olmak için her şeyi yapacaktı.
Yasak Bahçede yaşayan yaratıkların içinden bir tanesi, yılan, sinsiydi. Şeytan yılanı kandırdı, yılan da Havva’yı. Yılan, Havva’ya dedi ki ”Bu meyve niye yasak Havva? Biliyor musun? Tanrı güçsüzdür, Tanrı zayıftır. Tanrı bunu yemenizi istemiyor, çünkü yemenizden korkuyor. Bunu yersen Tanrı’ya denk olacaksın. Onunla gücün aynı olacak. Onun gibi konuşabileceksin. Onun gibi yarata bileceksin. Onu öldüre bileceksin. Ye onu! Ye hadi!” dedi. Sonra Havva bu sözlere kanıp yasak elmadan bir parçasını yedi.

Havva anamızın gözleri birden açılıverdi. Çıplak olduğu için utandı. Sonra Âdem, onun yanına geldi. Havva, Âdem’e elmayı uzattı, Âdem de Havva’nın aşkından elmayı aldı. Yerken elma, Âdem’in boğazına takıldı. Ama gene de çıkarmadı yuttu. Böylece onun da gözü açıldı. Çıplak olduğundan utandı. Ama o an Havva tüm olanları anladı. Çünkü konuşamıyordu. Ama gene de Tanrı’ya gidip çıplak oldukları için ona kızdılar. ”Bizi niye böyle yarattın?” diye düşündüler. Sonra, Âdem ile Havva’nın tuvaleti geldi. Tanrı, onları dünyaya yolladı. Böylece de kötülük dünyaya geldi.
adem peygamber
Sonradan bir başkası demiş ki:
– Peki, Âdem ile Havva kötü müydü de kötülük dünyaya geldi?
– Hayır! Âdem ile Havva’nın pek çok çocuğu oldu. Hepsi ikiz olarak doğuyorlardı. Bir ikizi, ikizi olmayan başka biriyle evlendiriyorlardı. Her ikizin biri kız biri erkekti. Sonra Kabil ile ikizi doğdu. Habil ile ikizi de doğdu. Kabil’in ikizi çok güzeldi ve Kabil ona âşık oldu. Ama Âdem, Kabil’in ikizi ile Habil’i uygun gördü ve onları evlendirdi. Kabil buna karşı çıktı, ama engel olamadı.

Âdem’in tevhit dini gereğince Tanrı’ya kurban veriyorlardı. Kabil çiftçi, Habil çobandı. Habil, en iyi besili koyunlarından Tanrı’ya kurban olsunlar diye uçuruma bıraktı. Kabil ise çürük meyvelerinden. Geri gelip aşağı baktıklarında, meyveler orada duruyordu. Ama koyunlar yoktu. Kabil’in kurbanı, kabul edilmemişti. Bunun üzerine Kabil, kızarak ormana girdi. Sonra kızgınlık içinde Habil’i bulup ona saldırdı. Habil, Kabil’i yere serdi ama canını bağışladı. Çünkü ağabeyini her şeye rağmen seviyordu. Hem de Habil, Tanrı’dan korkuyordu. Ama sonra Kabil, kardeşine onu öldüreceğini söyledi. Bir taşı eline aldı ve Habil’i ormana götürdü. Orada Habil, Kabil’e karşı koymadı. Habil, şiddete karşıydı ve Tanrı’dan korkuyordu. Bu yüzden Kabil’in onu öldürmesine izin verdi.

Sonra Âdem ve Havva, Habil’in cesedini bulup mezarını yaptı. Bu mezar Şam’dadır. Ancak bulunmamıştır. Böylece de dünyaya kötülük gelmiş oldu.
Şimdi Tanrı, bize nimetler veriyor, Vadedilmiş Topraklar’a yolculuk etmemiz gerekiyor. Yolculuk için hazır olun.

Yolculuğa çıkmışlardı ve İbrahim, Tanrı’yla konuştuğunda tek bir şey istedi. Çocuğu olmasını. Karısı ise kısırdı. Bu yüzden çocukları olmuyordu. Tanrı ise ona ”Oğlun evinde olacak!” diye buyurdu. Karısına geri döndüğünde karısı kendinin doğuramayacağını söyleyip bir köle kızdan çocuk yapmasını istemiştir. Böylece İsmail doğmuştur. Ama karısı, köle kızı sevmediğinden ve Tanrı’nın lütfü ile İshak’ı doğurduğundan, köle kız ve İsmail, yalnız başlarına terk edilip bırakıldı. Sonra İshak, olgunluğa eriştiğinde Tanrı, İbrahim’e İshak getirip kurban etmesini istemiştir. İshak ile İbrahim, tek başlarına oraya gitmiştir. İshak ise ölümünden haberlidir ve Tanrı için kurban olmaya hazırdır. İbrahim, gözünden yaş gele gele bıçağını kaldırdı. Ama tam İshak’a saplayacak iken Cebrail oraya geldi ve buyurdu:

– Ey İbrahim! Sen Allaha bağlılığını bize gösterdin. Oğlunu öldürme! gel benim yanımda getirdiğim bu koyunları kurban et.
İbrahim de defalarca teşekkür ederek koyunları kurban etti. İshak ile birlikte oradan ayrıldılar.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>