DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Sağlık » İnsan Beyni Hakkında Bilinmeyenler
Sağlık 2014
beyin-hakkinda-bilgiler

İnsan Beyni Hakkında Bilinmeyenler

Haber Tarihi: 03 Temmuz, 2014,Perşembe | | Kategorisi: Sağlık

İnsan beyni dünyadaki en karmaşık ve kompleks oluşumlardan biridir. Beynimizdeki nöron sayısının Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldız sayısına hemen hemen eşit olduğunu söyleyebiliriz. Son yıllarda beyin araştırmalarında, öncesine göre çok büyük yol alınmış gibi görünmesine karşın,beynin işlevleri hakkında daha bilinmeyen pek çok şey ulunmaktadır.

Beyin ile ilgili soru ve cevaplar:

* Bilgi sinir hücrelerine nasıl kodlanır?
Vücutta gelişen her yaşamsal işlem gibi kimyasal olarak bu kodlama yapılmaktadır. Ama bunun çok ince ayrıntıları bu gün için bilinemiyor.

* Beyin de anılar nasıl kaydediliyor ve anımsanıyor?

Bu konuda tam olarak ortaya konmuş değil. Fakat yapılan bazı ciddi araştırmalar bulunmaktadır
Harvard Üniversitesi Tıp Okulu psikiatri öğretim görevlilerinden Dr. Subimal Datta’nın araştırmalarında “uyanık olduğumuz sırada elde edilen bilgiler, bir kitaplık kataloğu düzeniyle, kısa süreli belleğimize yerleştirilir.” 

“Bunların asıl yerleri olan kalıcı belleğe, aynı düzenle geçirilmeleri REM uykusu sırasında olmaktadır. Bunların bir bölümü, bu sırada amygdalia’ daki duygusal belleğe, bir bölümü de hippocampus’ taki uzamsal belleğe, bir kitaplığın raflarına konulan kitapların düzeninde yerleştirilir”. 

“İşte, REM uykusu, bu bilgi işleminin yapıldığı bir uyku dönemi olduğu için önemlidir”. 

“Filozofça düşünülürse, yaşamımız öğrenmemize bağlıdır. Öğrenmeyi durdurduğumuzda ölürüz”. ( burada REM uykuları 10 gün süreyle önlenen fareler ölmüşlerdir)

Subimal Datta ile arkadaşları, çalıştıkları uyku laboratuvarında, REM uykusundaki bellek işlemlerinde önemli işlevi olan hücreler saptamışlardır. Şimdilerde bu düzeneğin anlaşılabilmesi için moleküler kaynaklara ulaşabilmek için çalışmalar yapmaktadırlar.

* Beynin dinlenme halindeki eylemi nasıldır?

Beyin bizim anladığımız anlamda dinlenme dönemine girmez. Çünkü uykuda bile istem dışı özdevinimli (otomatik) çalışan organların çalışmayı sürdürmeleri ile böyle olmayan, örnekse çizgili kasların belirli tonusta kalmaları beyince sürekli olarak oluşturulup, denetlenir. Dinlenme ile anlatılmak istenen uyku hali ise, bu durumda da beynin dinleniyor olması söz konusu değildir. Çünkü bu dönemde de yukarda anlatılan olağan işlemleri yanında, uykuda görülen düşleri de beyin oluşturmaktadır.

* Beyin geleceği nasıl kurguluyor?

Beyin geleceği kurgulamaz. İçinde bulunan an için çalışmasını sürdürür. Ancak insanın gelecek için bazı imgelemleri (hayalleri) varsa, bu imgelemlerin oluşumunu sağlar. Beynin bunu hangi bölümüyle, ne yolla yaptığı bilinemiyor.

* Zekâ nedir?

Zekanın tanımı pek çok düşünür tarafından yapılmıştır. Ama zeka hangi düzenekle beyinde oluşturuluyor? Beynin hangi bölümü ya da bölümlerinde? sorularına bu güne dek yanıt bulunamamıştır. Bu konuda genel tanım şöyle : “Olaylar arasındaki neden-sonuç bağlantısının hızlı bir biçimde doğru olarak bulunmasıdır.”

* Beyin niçin uyur, neden düş görürüz?

Aslında beyin uyumaz, uyuyan vücuttur, vücudu oluşturan organların dinlenmesidir. Düş görülmesi ile ilgili özellikle Freudian yaklaşımın yanıtları ilginçtir. Ama bu konuda tıp literatürünün saptaması şöyledir :

Bu güne değin elde edilen bilgilerin kesinlikle gösterdiği gerçek, uykunun yaşamda olmazsa olmazı, yaşamsal olarak bir gerekliliktir. Uykuda görülen düşlerde bu gerekliliğin devamıdır. Vucudun diğer organları fiziksel olarak dinlenirken beyinde bu şekilde rahatlama ve gevşeme yaşamaktadır.

* Beynin bir konuda uzmanlaşmış sistemleri, bir diğeri ile nasıl bütünleşiyor?

Hiç kuşkusuz ak maddedeki akson ile dentritler, sinaptik bağlantılar aracılığıyla, ayrıca sinirsel-aktarıcılar yardımıyla bu bütünleşme sağlanıyor. Ama hangi seçici düzenekler aracılığıyla diye sorulursa bunun yanıtına şu an ulaşılmış değildir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>