DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Gündem » Irak El Kaidesi IŞİD
Gündem 2014
isid-teror

Irak El Kaidesi IŞİD

Haber Tarihi: 12 Haziran, 2014,Perşembe | | Kategorisi: Gündem

Son zamanların en gündemde örgütü olan IŞİD; Irak ve Şam İslam Devleti olarak bilinmektedir. Dünyada daha çok”Irak el Kaide’si” olarak bilinir. Irak Savaşı’nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında El Kaide’ye bağlılığını ilan etmiştir.

IŞİD terör örgütü etkinliğini gün geçtikçe arttırıyor.

IŞİD terör örgütü etkinliğini gün geçtikçe arttırıyor.

Söz konusu örgüt 2004 yılında “Tevhid ve Cihat” adıyla Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak’ta kuruldu. Sonrasında Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide’ye katıldı. El Kaide’ye katıldıktan sonra adını “Mezopotamya’da El Kaide” olarak değiştirmiştir.2010 yılından sonra Ebu Bekir El Bağdadi örgütün yeni lideri olmuştur.

IŞİD Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat’a dayalı bir devlet kurmak istemektedir. IŞİD ve lideri Ebu Bekir Bağdadi, ABD, AB ve Türkiye’nin “terörist örgütler listesi”nde yer alıyor. Örgütün sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi vardır. Bu nedenle Sünni bölgelerde saldırılar düzenlemektedir.

Irak El Kaidesi’nin kurucu ve üst düzey üye sayısının 1000’den fazla olduğu tahmin edilmektedir.Grubunun intihar saldırıları ile bir çok üyesini kaybetmiştir. ABD’nin Irak’tan çekilmesiyle örgütün üye sayısı ikiye-üçe katlanarak 2000-3000’e çıktığı değerlendirilmektedir.

IŞİD’in Suriye’deki askeri gücünün 6-7 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Savaşçılarının çoğunluğu yabancılar. Irak’taki silahlı üyelerinin sayısının ise 10 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol zengini Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili. Son olarak Musul kentini de ele geçirmiştir. Hedefleri arasında Bağdat vardır.

Bir takım kesimler tarafından IŞİD’in Suriye’de devrimin sabote edilmesi için Şam yönetimince desteklendiğini iddia ediyor. Şam rejimi Suriye’de muhaliflerin elindeki bölgelere düzenli olarak varil bombası atarken, IŞİD’in kontrolündeki bölgelere saldırmıyor. IŞİD, Rakka’da çıkardığı petrolü de Suriye rejimine satıyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>