DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » İran’a En Çok Silah Satan Ülke
Araştırma 2014
abdgun

İran’a En Çok Silah Satan Ülke

Haber Tarihi: 28 Haziran, 2014,Cumartesi | | Kategorisi: Araştırma

BUSH DÖNEMİNDE İRAN’A SİLAH SATIŞI

ABD hükümeti, nakliye kayıtlarını inceleyerek İran’a ne tür mal ihraç edildiğinin izini sürerken, bu ülkeye yapılan ihraç kalemleri arasında askeri malzeme bulunması dikkat çekiyor.Yaptırımlar, İran’ın askeri bakımdan ilerlemesi çabalarını engellemenin bir parçası olsa bile ABD hükümetinin kendi verileri, Bush döneminde ABD’nin İran’a en az 148 bin dolarlık açıkça menşei belirtilmemiş silah ve askeri malzeme ihraç ettiğini gösteriyor. Bu verilere göre, 2004 yılında İran’a, 106 bin 635 dolar değerinde tüfek ve 8 bin 760 dolar değerinde tüfek yedek parçası ihraç edildi.

İran’ın uçak gemisi olmamasına rağmen, ABD kayıtlarına göre, İran’a, 13 bin dolarlık uçak gemilerinde kullanılan “uçak fırlatma aygıtı ve güverte durdurma aygıtı” satıldı. ABD’nin İran’a askeri teçhizat ihraç etmesinin mümkün olmadığını, ancak bu konuyu inceleyeceklerini belirten Adam Szubin, ihraç malının gideceği yere ilişkin kayıtlarda “Irak” yerine “Iran” yazarak, insandan kaynaklı bir hata yapılmış olabileceğini ifade etti. Bu yıl Bush, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) F-14 savaş uçaklarının yedek parçalarının satışını yasaklayan bir yasayı onayladı. Bu yasayla İran, Çin ve diğer ülkelerin “F-14 Tomcats”, diğer savaş uçakları ve füze parçalarını ele geçirmesinin engellenmesi amaçlanıyor.

Florida’da geçen hafta iki kişi hakkında, F-14 Tomcats ve saldırı helikopteri parçaları dahil İran’a, ABD ordusuna ait savaş uçakları teçhizatı sattığı suçlamasıyla dava açıldı. Bush yönetiminde, İran en az 640 bin dolarlık uçak yedek parçası satın aldı. İran, ticari ve savaş uçaklarının uçması için diğer ülkelerden aldığı yedek parçalara güveniyor. Bazı durumlarda, ABD yaptırımları İran’ın ticari yolcu uçaklarının güvenlik koşullarını iyileştirmek için uçak yedek parçası sevkıyatına izin verdi.

ABD’DEN İRAN’A 546 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

ABD hükümetinin verilerine göre, ABD, 2001 yılından geçen yıla kadar geçen sürede İran’a 546 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. Bush’un iktidara geldiği 2001 yılında 8.3 milyon dolar olan ABD’nin İran’a ihracatı, geçen yıl 146 milyon dolara ulaştı.

Enflasyona uyarlandığında Bush yönetiminde ABD’nin İran’a ihracatı 10 kattan fazla artış gösterdi. Bushlu yıllarda ABD İran’a 68 milyon dolarlık mısır, 64 milyon dolar tutarında kimyasal ağaç hamuru, 43 milyon dolar tutarında soya fasulyesi, 27 milyon dolar tutarında tıbbi cihaz, 18 milyon dolar tutarında vitamin, 12.6 milyon dolar tutarında boğa spermi ve 12 milyon dolar tutarında bitki tohumu ihraç etti.

İran’a en fazla 154 milyon dolar tutarında sigara ihracatı yapılırken, sigarayı 73 milyon dolar tutarla aşı, serum ve kan ürünleri ihracatı takip etti.

Bush döneminde ayrıca İran’a 101 bin dolar tutarında sütyen, 175 bin dolar tutarında heykel, 96 bin dolar tutarında kozmetik, 8 bin 900 dolar tutarında parfüm, 30 bin dolar tutarında müzik aletleri, 21 bin dolar tutarında golf arabası ya da kar arabası, 4 bin dolar tutarında sinema filmi ve 3 bin 300 dolar tutarında kürk ihracı yapıldı.

Bush yönetiminde, Hazine Bakanlığı’nın verilerine göre, İran’a ihracat için en az 4 bin 523 yetki belgesi başvurusunda bulunulurken, 2 bin 821 yetki belgesi verildi, 213 yetki belgesi yenilendi ve 178 başvuru reddedildi.

İHRACAT YAPANLARA ‘TERÖRİZM DESTEKÇİSİ’ DAMGASI

İran ile bazı ticari faaliyetler yasal olmasına rağmen, İran’a ihracat yapan bazı işadamları bu durumun bilinmesinden hoşnut değil.

ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) geçen yıl, Dışişleri Bakanlığı’nın terörü destekleyen ülkeler olarak gördüğü İran ya da diğer 4 ülke ile iş yapan şirketlerin listesini yayımlaması, işadamlarının tepkisini çekti.

Tepki üzerine listeyi kaldıran SEC, listeyi tekrar yayımlamayı düşünüyor. Bu tür listelerin yayımlanmasına karşı çıkan işadamları, “bu durumda, yasal faaliyet gösteren şirketlerin terörizm destekçisi damgası yiyebileceğini” savunuyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>