DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Sağlık » Jelatin Helal mi
Sağlık 2014
jelatin-thm

Jelatin Helal mi

Haber Tarihi: 11 Haziran, 2014,Çarşamba | | Kategorisi: Sağlık

Jelatin pek bilmediğimiz fakat dinimiz gereği bizi çok ilgilendiren bir husustur. Bu madde helal hayvanlardan üretildiği gibi haram hayvanlardan da üretilmektedir. Jelatin hayvanların deri ve kemiklerinden elde edilen bir protein maddesidir.

Jelatin  çoğunlukla sığır ve domuzlardan elde edilir. Bu hayvanların deri, kemik ve bağ dokularının kaynatılması ile üretilir.  Jelatin maddesinin güçlü şekil alma kabiliyeti, şeffaf jell oluşturması, esnek filim haline gelmesi, hazmının kolay olması, sıcak suda eriyebilmesi ve şekil alma hassası gıda işlemede, ilaç ve kozmetik ürünlerinde, fotoğrafçılıkta ve kağıt ürünlerinde kullanılan çok kıymetli bir madde olmasını sağlar.

Jelatin Kullanılan Gıdalar

Jelatin Kullanılan Gıdalar

Gıda maddesi olarak jelatin, jellenmiş tatlı ve diğer gıda ürünleri için ana kaynaktır. Meyve ve etlerin korunmasında yüzey kaplama maddesi olarak, süt tozu yapımında, pasta beze ve kremalarında, marşmellov, haribo ve diğer şekerleme türlerinde, meyve sularında, dondurmada, yoğurtta, eritme peynirlerinde, diş macunu, şampuan, parfüm gibi kozmetik ürünlerinde ve ilaç sanayiinde kapsül ve tabletlerin filim tabakalanması olmak üzere bir çok alanda kullanılır.

Jelatin elde edilen hayvanlar

Jelatin elde edilen hayvanlar

Gıda sektöründe; şekerli ürünlerden, yoğurt, peynir, puding, krem şanti, margarine; dondurmadan, meşrubatlara; ilaçlardan, şampuan, parfüm, saç jölesi gibi kozmetik ürünlere kadar jelatin çok yaygın bir kullanım alanı bulmaktadır.

Bugünlerde dünya üzerinde yılda 320 000 ton jelatin tüketilmektedir. Türkiye’nin yıllık tüketimi ise 3000 ton cıvarındadır. Türkiye ne yazık ki jelatin üretmemektedir. Bu tüketimin tamamı ithal yolu ile karşılanmaktadır.Bu bilgilerin dikkatle incelediğimizde bir Müslüman olarak ne kadar zor durumda olduğumuz daha iyi anlaşılabilecektir.

Durumun bu kadar önemli olmasına rağmen Türkiye’de bütün ürünlerin kaynağını belirten ve dinî hükümlere uygun üretiminin yapıldığını gösteren ‘etiketleme’ yeni yeni başlamıştır. İslâmî kurallara göre kesilmiş hayvanlardan elde edilen jelâtin, Müslümanlar tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Jelâtin, gıda ambalajları üzerinde E441 tarzında kodlanmaktadır. Eğe ürünün etiketinde kaynağı hakkında hiçbir açıklama yoksa, jelâtin büyük ihtimalle, domuz veya sığır derisi ve onun kemiklerinden üretilmiştir. Bilinçli bir tüketici olarak satın aldığımız gıdaların içeriklerine bakmamız bazı olumsuz durumların önüne geçmemizi sağlayacaktır.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>