DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Bilişim » Kaçak Cep Telefonu Gerçeği
Bilişim 2015
KAÇAK TELEFON GERÇEĞİ

Kaçak Cep Telefonu Gerçeği

Haber Tarihi: 04 Şubat, 2015,Çarşamba | | Kategorisi: Bilişim

Türkiye’de ortalama olarak iki yılda bir cep telefonu değiştiriliyor. Bu durum Türkiye’nin en büyük problemi olan cari açığını olumsuz etkiliyor ve her yıl bu açık gittikçe büyüyor. Türkiye yılda 10-15 milyon adet cep telefonu ithal ediyor. Bu miktarın cari açığa yansıması 5-6 milyar dolar civarlarında. Bu istatistik aslında kayıtlı olarak yapılan telefon ithalatı için geçerli bu durumun birde diğer boyutu var: Kaçak telefonlar

Kaçak telefonların kayıt dışı ekonomiye bir girdi olan fakat ekonomimize eksi olarak ne kadar zararı olduğu kimse tarafından kestirilemiyor. Bu telefonları kullanan bir çok insan var ve bu konuda mağduriyet yaşamakta olsalar da, sebebi kendileri olduğundan kimseye bu konuda şikayette bulunamıyorlar.

Bu yazımızda bu klon olarak tabir edilen kaçak telefonların zararlarını masaya yatırmaya çalıştık işte bu telefonların zararlı tarafları:

Aslında kaçak olan fakat satım esnasında kore malı, çin malı veya klon olarak satılmaya çalışılan bu telefonları almadan önce daha fazla düşünmeniz gerekecek.

Bu kaçak telefonlar kaçak olduğundan piyasaya klonlanmış imei ile sürülür ve bu imei’ler belli bir süre sonra telefon şebekesi tarafından tespit edilerek şebeke dışı bırakılır daha doğrusu şebeke dışı bırakılma olasılığı yüksektir. Çünkü telefonun imeisi yasal yoldan alınmış bir telefonun imei’si olması gerektiğinden başka bir telefondan bu telefona bir şekilde işlenmiştir/çakılmıştır.

*Bu imei sizin telefonunuzu veya yasal yoldan alınmış fakat klonlanmış telefonla birlikte iki telefonda gözükebileceği için iki telefonda belli bir süre sonra şebeke şirketi tarafından kapsama dışı bırakılabilir. Bu durum hem kaçak telefon hem yasal telefon iki kişiyi de mağdur edebilir.

* Kaçak telefonların hiç bir şekilde garantisi yoktur. Bu telefonlar bozulduğu takdirde tamir ettirmek neredeyse imkansız gibidir. Bir şekilde parça bulunsa bile bu parçalar çok pahalıdır.Tamir ettirdiğinizde neredeyse telefonu aldığınız paraya malolabilir. Bu durumda genellikle tamir ettirmekten vaz geçersiniz. Bir şekilde yaptırdığınızda telefon eski randımanını vermeyecek veya kısa zamanda tekrar arıza verecektir.

*Bu kaçak telefonlar markalı telefonlardan daha çok radyasyon yayar bu sağlık sorunlarına neden olur.

*Bu kaçak telefonlar ekonomiye kaçak yollarla sokulduğundan devlete verilmesi gereken miktarı kaçakçı kesimlere vermiş olursunuz bu durum hukuki olarak sizi zor duruma sokacağı gibi devleti de zarara sokmuş olursunuz.

*Bu telefonları kullanmaya başladıktan sonra bir çok acı surprizlerle karşılaşma olasılığınız çok yüksektir.

*Bu telefonlar satıcının size iddia ettiği hiç bir donanımı taşımayacaktır.Büyük bir ihtimalle satıcı da kaçak olarak alırken bu donanımlar konusunda aldatılmıştır.İşlemci, ram,ekran,pil en adi malzemeden üretilmiştir. Bu durum telefonu kullandıkça sizi sinir edecek çileden çıkartacaktır.

*Kaçak telefonun yazılımı da kaçak olduğundan iddia edilen versiyonda olmayacak bu durum telefon uygulamalarını çalıştırırken problemler yaşamanıza neden olacaktır.

*Telefonun üreticisi bilinmediğinden yazılımla ilgili hiç bir destek alamayacağınız gibi güncelleme vb. yeniliklerden faydalanamayacaksınız. Bu durum güvenlik açıklarına sebep olacak, internetten alışveriş, internet bankacılığı vb. hususlarda sizi riske sokacaktır.

*Belli bir süre sonra telefonun ortaya çıkardığı sorunlardan dolayı çileden çıkacak ve bu telefona verdiğiniz paradan dolayı kendinizi enayi gibi hissedeceksiniz.

Sonuç olarak biz klon veya kaçak telefonları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz fakat yine de kullanmak isteyenleri de bu telefonlarla baş başa bırakıyoruz.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>