DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Kartal Hücumu Harekatı
Genel 2014
kartal-harekati2

Kartal Hücumu Harekatı

Haber Tarihi: 07 Haziran, 2014,Cumartesi | | Kategorisi: Genel

2. dünya savaşında Adolf Hitler 1940 yılında Müttefikleri Batı Avrupa ve İskandinavya’da yendikten sonra tüm dikkatini Büyük Britanya’ya çevirdi ve birliklerinden Deniz Aslanı Harekâtı kod ismi verilen saldırıya hazırlanmalarını istedi. Bu saldırıdan önce, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin yok edilmesi hayati derecede önemli idi.
kartal-harekati
Bu maksatla Unternehmen Adlerangriff (Kartal Taarruzu Harekâtı) olarak adlandırılacak bir harekata karar verildi. Bu harekat muazzam ve bir o kadar da yoğun bir hava saldırısı. Harekâtın amacı sıklet merkezi bombardıman ve avcı uçaklarının komuta edildiği havaalanları gibi İngiliz askeri hedeflerin yanı sıra Britanya’nın güney kıyısı boyunca uzanan ana üretim şehirlerindeki gemi ve uçak fabrikalarına saldırmak ve onları yok etmekti.

Almanya bu maksatla Luftwaffe Komutasında toplam kuvvetleri, yaklaşık bin bombardıman uçağı ile bunlarla eşit sayıdaki tek ve çift motorlu avcı uçaklarından oluşan bir hava gücü oluşturuldu. Adlertag (Kartal Günü) isimli ilk saldırı, ilk başta 10 Ağustos’a planlanmıştı ancak kötü hava şartları nedeniyle iki kez ertelenmek zorunda kalındı.

Harekat 13 Ağustos günü son anda üçüncü kez iptal edildi. Ancak iptal emri, zayıf iletişim koşulları nedeniyle tek başına havalanan bir grup bombardıman uçağına ulaşamadı ve saldırının plana göre başladığını zannettiler. 74 Dornier Do 17 bombardıman uçağı İngiliz Kanalına doğru yol alarak Sheerness ve Eastchurch’teki havaalanlarına saldırmayı planlıyorlardı. Üs ile iletişimi kopan uçaklar, telsizdeki sessizliğin her saldırı anında uygulanan telsiz susturması olduğunu düşünüyorlardı ve geri çağrılamadılar.

Sonuç olarak, doğrudan İngiliz Avcı Uçağı Komutasının saldıran birlikleri durdurması için çağırdığı Spitfire ve Hurricane’lerden oluşan savunma birliğinin içine daldılar.Avcı uçağı koruması bulunmayan Alman bombardıman uçaklarının kendilerinden sayıca fazla olan rakiplerine karşı pek şansları yoktu ve canlarını kurtarmak için kaçarlarken on uçak kaybedildi.

Ana üslerine döndüklerinde hava koşulları, Luftwaffe Komutasının günün geri kalanını kurtarmasına ve sonunda tam kapsamlı bir saldırı gerçekleştirmesine yetecek kadar iyi bir hale gelmişti. 727 adet İngiliz savunma uçağına karşı 1.485 sortilik çetin bir saldırı gerçekleştirdiler ancak nihai amaçlarına ulaşamadılar.

RAF Avcı Uçağı Komutası, Alman saldırıları ile ortaya çıkan tüm o kargaşaya rağmen harekât planına bağlı kalabildiyse de diğer havaalanı ve fabrikaların çoğu saldırı esnasında hasar gördü. Sonuçta Almanlar 20 bombardıman uçağı, 15 Bf 110 ve 9 Bf 109’unu kaybetti ve diğer birkaç uçağı da ağır hasar aldı. İngilizlerde ise, RAF’ın bildirdiğine göre 14 avcı uçağının vurulmasının yanı sıra kara bombardımanı saldırısı esnasında 11 bombardıman uçağı ve yaklaşık 50 uçak imha edilmişti.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>