DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Kobane ve Kobane olayları
Araştırma 2015
Kobane hakkında bir takım gerçekler

Kobane ve Kobane olayları

Haber Tarihi: 07 Şubat, 2015,Cumartesi | | Kategorisi: Araştırma

PKK terör örgütü ile koalisyon yapan PYD militanlarının Suriye’nin Kobane bölgesindeki olaylar sonrası hedef ülke Türkiye oldu. Kobane Türkiye sınırları içindeymiş veya saldırı Türkiye’den gelmişçesine, PKK taraftarlarından hükümete yönelik eylemler yapıldı. Gerçekleşen sokak çatışmalarında 20’den fazla kişi maalesef öldü.

PKK bölücü bir örgüt olup şimdiye kadar Türkiye topraklarında bir çok katliamlar gerçekleştirmiştir. Bu örgüt kominist-Leninist bir çizgiye sahip bir terör örgütüdür. Halıkın yaptığı demokratik protestoları dahil kendi şiddet eylemlerine araç olarak kullanmıştır. Bunun bir çok örneğini televizyon ve basın kuruluşları vasıtasıyla yakından takip ediyoruz. Kargaşa ve kaos PKK’nın her daim Türkiye içinde başvurduğu bir yöntemdir.

1980 darbesinden sonra asker ilk defa asker sokağa inmiştir. PKK, Kobane’deki gerilemenin acısını Türkiye’den çıkarmaya çalışmıştır.Yabancı yayınlar, hatta bazı Türk basınından kişiler bile gerçekleşen bu olayları Türkiye’nin savaşmak isteyen Kürtlere Türkiye’den geçiş izni vermemesine bağlamıştır.

Bu olaylarda malesef PKK ile Kürtleri aynı çizgide gösterilmiş fakat asıl zararı bölgede yaşayan kürt ve türk kesim görmüştür. Nitekim gerçekleşen gösterilerde PKK tarafından tezgahları yıkılan, dükkanları yağmalanan, sokağa çıkması için PKK’dan tehditler alan da yine Kürtler olmuştur.

Türkiye’nin Kobane’deki Kürtlere yardım etmediği iddia edilmiştir. Aslında olaylardan önce Kobane bölgesinde hiç sivil kalmamıştır. Suriyeli Kürt kardeşlerimizi türkiye bölgesine geçmiş Kobane sivillerden tamamen boşaltılmıştır. Bölggeye Suruç Mürşitpınar sınır kapısından bugüne kadar 1000 tırdan fazla yardım gönderilmiş, elektrik ve su alt yapısı için gerekli destekler verilmiştir.

Suriye sınırları içindeki Kobane için bütün okların Türkiye’ye çevrilmiş fakat bu konuda neden BM’nin devrede girmediği üzerine kimse durmamıştır. Sınırımız dışındaki bir bölgenin mazlum halkına elden geldiğince kolaylık gösterilmiş şimdiye kadar resmi 3 milyon gayri resmi olarak da 5 milyondan fazla suriyeli Türkiye topraklarına kabul edilmiştir. Bu miktar şimdiki süper güçler sayılan ABD, Almanya, Fransa gibi devletlerin cesaret edemeyeceği bir yüktür. Fakat Türkiye bu devasa külfetin altına girmiş ve girmeye devam etmektedir. Yapılan eleştirilerin haksızlığı bu hususu göz önüne alındığında ne kadar yersiz olduğu ortaya çıkmaktadır.

Koalisyon güçleri, eğer IŞİD’e karşı bir çözüm isteniyorsa bunun için Türkiye’nin ısrarla üzerinde durduğu güvenli bölge projesini kaale almasının gerekliliği üzerinde durmalıdır. Her zaman Türki’nin üzerinde durduğu gibi asıl sorunların kaynağı esaddır. Bu soruna köklü olarak çözüm bulabilmek ancak Esad rejimine çözüm bulabilmekle mümkün olabilecektir. Aksi takdirde IŞİD benzeri bir çok terör örgütü bu çoğrafyadan çıkmaya devam edecektir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>