DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kişiler » Kore Kahramanı Mehmet GÖNENÇ
Kişiler 2014
kore-askeri

Kore Kahramanı Mehmet GÖNENÇ

Haber Tarihi: 13 Temmuz, 2014,Pazar | | Kategorisi: Kişiler

Topçu Kidemli Üsteğmen Mehmet GÖNENÇ;  1’inci Kore Tugayı Topçu Taburunda Topçu İleri Gözetleme Subayı olarak görev yapmak üzere seçildi.Kore Muharebelerinde; Top. Tb. 1’nci Bt. 3 Numaralı Topçu İleri Gözetleyici Subayı olarak görev yapacaktı.
gonenc-mehmet
(NOT: Mehmet GÖNENÇ aslında kayıtlara yanlış geçmiştir. Asıl ismi Mehmet GÜNENÇ’tir. Fakat Biz de daha çok bilinen ve literatüre geçen Mehmet GÖNENÇ ismini kullanmayı doğru bulduk.)

Üsteğmen Mehmet GÖNENÇ hakkında kısa bilgi:

1924 yılında Balıkesir’in Bandırma ilçesinde doğdu. Babasının adı Süleyman, annesinin adı Makbule’dir.Mehmet GÖNENÇ, ilk tahsilini Bandırma’da Vecihibey İlkokulu’nda okuduktan sonra, Konya Askeri Ortaokulu ve Maltepe Askeri Lisesi’ni bitirdi.1943 yılında, Ankara’da Kara Harp Okulu’ndan Topçu Asteğmen olarak mezun oldu.
mehmet-gonenc-korede
Topçu Okulu’nu bitirdikten sonra, Ankara’da 28 nci Tümen Topçu Alayı’na atandı. Kore’ye gönüllü gidinceye kadar bu görevde kaldı.Kore Savaşı’na Topçu Taburu, 1 nci Batarya, 3. Numaralı Topçu İleri Gözetleyici Subayı olarak katıldı.Ve bu görevindeyken şehit oldu.Şehit Üsteğmen Mehmet GÖNENÇ’in adı, Balıkesir/ Bandırma’da bir okula verildi.

Kore Tugayı:
kore-gazete
1950 yılında alınan karar gereğince Kore’ye gönüllü askerlerden oluşan bir tugay kurulmasına başlanmıştı. Genelkurmay Başkanlığı Kore’ye gönderilmek üzere; bir komutanlık karargâhıyla, üç piyade taburundan ve gerekli yardımcı birliklerden meydana gelen bir tugay ile 241 nci Piyade Alayını görevlendirdi. Yurdun çeşitli yörelerinde bulunan birliklerden oluşturulan tugayın komutanlığına Tuğgeneral Tahsin Yazıcı, kurmay başkanlığına Yarbay Selahattin TOKAY, 241 nci Piyade Alay Komutanlığına Albay Celal DORA atandı.

Kore Savaşındaki binlerce Kahramandan biri:
kore-savasi-turkler
1951 yılında, 22 Nisan’ı 23 Nisan’a bağlayan gece BM Kuvvetleri’nin en ileri noktasında bulunan 9. bölük mevzilerinde askerler Çinliler’e karşı tetikte bekliyorlardı. Bu askerler arasında Topçu Üsteğmen Mehmet Gönenç de vardı.

O gece Komünist Çinliler’in korkunç taarruzu başlamış ve şiddetini gittikçe artırıyordu. 9’uncu bölük mevzileri işgal edilmişti. Tüm gece boyunca topçu ateşini idare eden Mehmet Gönenç’in bulunduğu tepe de Çinliler tarafından kuşatılmıştı. Türk askerinin kahramanca savunmasına rağmen Çinliler kıskacı daraltmışlar ve Türk birliğine ağır kayıplar verdirmişlerdi.
mehmet-gunenc-5
Türk Tugayı Topçu bataryalarının mürettebatı ateş mev­ziinde atış görevlerini yerine getiriyordu.22/23 Nisan 1951 gecesi, Komünist Çinliler, genel taarruza geçmişlerdi. Gecenin zifiri karanlığında, kanlı bir çatışma başlamıştı.İşte, bu gece, ileri hatlarda bulunan 9 ncu Piyade Bölüğü, her taraftan sarıldı. Bölüğün önünde, bir tepe üzerinde bulunmakta olan İleri Gözetleyici Topçu Üsteğmen Mehmet GÖNENÇ, elindeki makineli tabanca ile bir piyade eri gibi çarpışıyordu.

Topçu tabur karargahı uzun zamandır Mehmet Üsteğmen’den haber alamamanın verdiği tedirginlikle beklerken, birden alay topçu irtibat subayı Yüzbaşı Refik Soyut telsizde Mehmet Üsteğmen’in sesini duydu:

“Düşman bulunduğumuz tepeyi işgal etti. Çok şehit verdik. Telsizcim şehit oldu. Koordinat veriyorum. Bataryalar ateş etsin.”
mehmet-gunenc-3
İlgililer, gelen bu ateş isteği üzerine, koordinatları haritadan bulunca şaşırdılar. Üsteğmen GÖNENÇ, kendi üzerine ateş istiyordu. Üstelik üstü açıktı ve korunmalı bir siperde değildi. Mehmet Gönenç’in verdiği koordinatları duyan irtibat subayı heyecanla:”Vermiş olduğunuz koordinatlar bulunduğunuz yerdir!” diye bir hatırlatma yaptı. Fakat gelen cevap inanılacak gibi değildi.

“ Evet, öyle…Ama, ben düşmana teslim olmak istemiyorum. Tekrar koordinatları veriyorum. Bütün bataryalar ateş etsin. “

Bu telsiz konuşmalarını Tabur Ateş İdare Merkezi’nde bulunan Tabur Komutanı Yarbay Tahsin KURTAY, Tabur Harekât Subayı Binbaşı Şemsettin ERALP ve Ateş İdare Merkezi’nin tüm önemli işlerini yapan Yatay Plâncı Topçu Çavuş Behçet AKBİN de dinliyordu.Herkes şaşkındı, ne yapacaklarını bilemez bir haldeydi. Telsizdeki ses ise adeta çığlık çığlığa yalvarıyordu:

“ Ateş edin…Çabuk ateş edin…Ne kadar top varsa, hepsi benim bulunduğum yere ateş etsin. Etrafımı yüzlerce düşman askeri çevirdi. Allah aşkına çabuk ateş edin. Ne kadar çok top ateş ederse, o kadar çok düşman ölür.”

mehmet-gunenc
Bu sözler Mehmet Üsteğmen’in son sözleri olmuş ve telsiz bağlantısı kesilmişti. İrtibat subayı ne yapacağını bilemez halde topçu taburu karargahına koştu. Mesajı karargahtakilere iletti. Odada bulunan Tabur Komutanı Yarbay Tahsin Kurtay, muavini Binbaşı Ahsen Kaya, harekat subayı Binaşı Şemsi Eralp ve 25. Tümen’de görevli topçu irtibat subayı Yüzbaşı Alaattin Haydaroğlu sessizce birbirlerine bakıyorlardı. Onlar da ne yapacaklarını şaşırmışlardı. Çünkü tarih böyle birşey kaydetmemişti.
kore-mehmet-gonenc
Kısa sürede kendilerine geldiler ve Üsteğmen Gönenç’in vasiyetini yerine getirmeye karar verdiler. 25. Tümen topçusuna da haber verildi ve Türk Tugayı’nın toplarıyla birlikte tüm tümen topçusu Üsteğmen Mehmet Gönenç’in bulunduğu yere ateş yağdırmaya başladılar.

Kısa süre sonra, gözyaşları içinde, titreyen parmaklarla bütün toplar atışa başladı.O gece, 9 ncu Piyade Bölüğü cephesinde çok sayıda düşman hayatını kaybetti ama, ne yazık ki , Topçu Üsteğmen Mehmet GÖNENÇ de şehit oldu.

Türklerin kahramanlığına Amerikalılar tanıklık ediyor:

Emekli Yarbay Anthony Herbert, Amerika’nın en tanınmış savaş kahRamanlarından birisidir. Kore Savaşı patlak verdiğinde, orduya katılmılştır. Kunuri’de ilk büyük Çin taarruzu sırasında geri çekilen kendi birliği tarafından, Türk Tugayı’na irtibat görevlisi olarak verilmiştir. Kuşatılan ve yokolma tehlikesiyle karşılaşan Türk birliğiyle beraber kuşatmayı yarmak için mücadele etmiştir.
gunenc-mehmet
Kunuri’de Türk askeriyle birlikte verdiği mücadeleden ötürü, sonradan Türk Ordusu tarafından madalya ile ödüllendirilmiştir. Kore Savaşı’nı, savaşın en çok madalya kazanan askeri olarak tamamlamıştır. Vietnam Savaşı’nda da görev almış ve Yarbay rütbesine yükselerek tabur komutanı olmuştur.

Vietnam Savaşı sırasında gösterdiği başarılarla adı Amerikan halkı tarafından daha fazla duyulmuş ve bir savaş kahramanı haline gelmiştir. 1973 yılında Soldier isimli kitabında anılarını anlatmış ve anılarında Amerikan Ordusu’nun Vietnam’da işlediği insanlık suçlarından bahsetmiştir. Anılarıyla birçok Amerikalı’nın tepkisini çekmiş olsa da, o bugün hala bir kahraman olarak anılır.

İşte, parlak bir askeri kariyere sahip olan Herbert, henüz genç bir askerken, 1950 yılının soğuk bir Kasım günü, Kunuri bölgesinde etrafı kuşatılmış bir Türk bölüğüyle birlikte yaşadıklarını anılarında anlatmıştır. Aşağıda anlatılanlar, “Türk askeri nasıl savaşır?” sorusuna, bir Amerikalı’nın verdiği cevaptır.

Türkler bir bölük kadardılar. Bulunduğumuz tepe üzerine mevzilerimizi hazırladık ve gelecek emirleri beklemeye koyulduk. Ben Türkçe bilmiyordum ve onlardan da İngilizce konuşan kimse yoktu. Böylece sessiz ve soğuk bir gece geçirdik. Ertesi sabah kendimizi Çinliler tarafından kuşatılmış halde bulduk. Gergindim. Hiç savaş tecrübesi olmayan bir birlikle beraberdim ve onlarla konuşamıyordum. Onlar ise daha mutlu olamazlardı. Oturup piknik yaptılar. Ne tarafa baksalar, düşman vardı. Hangi tarafa ateş etseler Çinlileri öldürebilirlerdi. Onlar da, tüm sabahı Çinlileri öldürerek geçirdiler.

Ben ise, bir kenarda oturmuş, buradan nasıl çıkacağımızın planlarını yapıyordum. Güneş yükseldiğinde herkesin cephanesi iyice azalmıştı ama Türkler yine de inanılmaz derecede sakindiler. Bir avcı zinciri oluşturdular, süngülerini taktılar ve sırıtarak yüzlerini kuzeye döndüler. Döndükleri yönü gördüm ve anında anladım ki, gitmek istediğim yön orası değildi. Ayağa fırladım ve yumruğumu güneye doğru savurmaya başladım.

Türklerin oluşturduğu muharebe hattı güneye doğru çark etti ve birden kendimi tüm Kore Savaşı içerisinde gördüğüm en mükemmel eski usül süngü hücumunun içinde buldum. Buradan şu dersi çıkardım: Türkler asla tuzağa düşürülemez. Başı belada olan kişiler, onları kuşatanlardır. O gün, onları süngülerini kullanırken görmek ilham vericiydi.

Onlar birer dervişti. Sıradışı bir teknikleri vardı ve bize Fort Benning’de(Amerikan Piyade Okulu) öğrettikleri gibi değildi. Düşmanın üzerine atlıyorlar, süngüyü düşmanın karnına sokuyorlar, etraflarında dönüyor ve tüfeğin kabzasına sol elleriyle bastırarak düşmanın bağırsaklarını deşiyorlardı. O güne dair, en canlı şekilde hatırladığım şey ise, o hücumu izlerken Tanrı’ya veya Birleşmiş Milletler’e veya Türkler’in bizim yanımızda savaşmasına sebep olan her kimse, o kişiye karşı duyduğum minnet duygusudur.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. When I originally commented I clicked the -Notify me
  when new feedback are added- checkbox and now each time a remark
  is added I get 4 emails with the same comment. Is there any
  method you can take away me from that service? Thanks!

Yorum Durumu: 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>