DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Sağlık » Koşnil nedir?
Sağlık 2014
kosnil

Koşnil nedir?

Haber Tarihi: 01 Eylül, 2014,Pazartesi | | Kategorisi: Sağlık

Koşnil genelde bir bitki çeşidi olarak bilinir fakat yapılan araştırmalar onun bir bitki değil bitkiler üzerinde yaşayan ve hızlıca çoğalan bir asalak türü olduğunu ortaya koymaktadır.

(Koşnil konusunda hazırlanan sunuyu oklarla ilerletebilir, sunu araç çubuğundan tam ekran yapabilirsiniz)
Bu asalak kırmızı rengi veren bir böcek türüdür,daha çok bitkiler üzerinde yerleşerek çoğalırlar. Tarihte ilk olarak Aztekler tarafından yetiştirilmiş ve renk vermek amacı ile kullanılmıştır. 16’ıncı yy’da Avrupa’ya getirilmiş ve tekstil,sanayi sektöründe renk verici madde olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu böcek türünün yumurtalarından elde edilen bir renk maddesi ise karmindir. Bu böcek türü her bölgede yaşam alanı bulamamaktadır.Kendilerine has yaşam alanları ve beslenme tarzları vardır. Meksika, Bolivya ve Şili’de yaşam alanları daha geniş ve üreme bakımından bu alanlarda sıkıntı yaşamamaktadırlar. Son zamanlarda kolaya renk vermesi için kullanıldığı da gündeme gelmiştir.

Renk veren bu asalak böcek nasıl elde edilir? bu nokta aslında işin ilginç tarafı, yalnızca 1 kilogram boya elde etmek adına milyonlarca böcek kullanılıyor. Yumurtlama dönemlerinde bu böcek türü kırmızı ve parlak bir renge bürünmektedir, bu dişi böceklerin kabukları kurutulur ve bir süzgeçten elenerek geçirilir. Su ile reaksiyonlarından sonra gerçek rengi ortaya çıkar ve istenilen sonuca ulaşılır.

Kullanım Alanları olarak; kozmetik ürünler,bakım ürünleri,gıda sektörü,sanayi ve tekstil sektöründe Karmin kullanılmaktadır,renk vermek adına birçok alanda kullanılabilir ancak en büyük tartışma bu maddenin yan etkileri ve kozmetik ürünlerinde ve gıda ürünlerinde ne kadar tehlikeli olabileceğidir. Doğal ürün olduğu için çok fazla zararı yoktur.Kanserojen ya da toksik etkisi yoktur.

Fakat böceklerden elde edilen bu maddeden üretilen gıdaların yenmesinin ve içilmesinin uygun olup olmadığına dair tatmin edici bilgi verilmemiş olmakla birlikte müslümanlar tarafından bu olaya sıcak bakılmayacağı su götürmez bir gerçek olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>