DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kültür » Kurtuba Ulu Cami
Kültür 2014
kurtuba-th

Kurtuba Ulu Cami

Haber Tarihi: 27 Temmuz, 2014,Pazar | | Kategorisi: Kültür

Kurtuba Ulu Cami, Endülüs Devleti’nin merkez camisiydi. Devleti yönetecekler için biat, cihat kararı gibi büyük kararlar burada alınırdı.Kanunlar halka buradan duyurulur, Kâdî’l-kudât denen meclis burada tertip edilirdi. Burası aynı zamanda hem Endülüs’ün hem de bütün Avrupa topraklarının gözde bir okulu ve üniversitesiydi. Dinî ve müsbet ilimlerde en seçkin yüksek tahsil sadece bu yerde yapılırdı.

kurtuba-camisi

İspanya Kurtuba Ulu Cami’nin uzaktan görünüşü.


Endülüs Emevileri’nin başkenti olan ve şimdi Cordoba denilen Kurtuba’da o zamanlar 600 cami bulunmaktaydı. Bunların en görkemlisi Kurtuba Cami idi. Kubbe sisteminde üst üste binen kemerlerde kırmızı beyaz mermer kullanılmıştır. Oymalı mermer mihrabı, bütün camiler içinde en güzelidir. Duvarlarda kûfi yazılar, lacivert zemine altınla işlenmiştir. Minber, pek çok fildişi parçayla, değerli taşlardan altın çivilerle yapılmıştır.
kurtuba-ulu-cami

İspanya Kurtuba Ulu Cami’nin Havadan Görüntüsü.


785 yılında I. Abdurrahman tarafından Vadil-Kebir ırmağı kenarında bulunan arsa üzerinde inşasına başlanan caminin yapımı 1 yılda tamamlanmıştır. İlk zamanlarında büyüklüğü 75 metre eninde ve 100 metre boyundaydı. Daha sonraki hükümdarlar camiyi, çeşitli eklemeler yapmaka suretiyle büyüttüler. Bu eklemelerden sonra mabet 175 metre uzunlukta, 134 metre genişlikte muazzam bir yapıya büründü. Caminin çevresinde 12.20 metre yükseklikte kalın bir duvar bulunmaktadır.
kurtuba-ulu-camisi

İspanya Kurtuba Ulu Cami’nin İçinden Görüntüler.


Dünyada en fazla sütuna sahip olan bu mabette 1419 sütun var. Sütunlardan oluşan 19 paralel yol, bu doğrultuya dik 36 adet yolu dik açıyla kesmektedir. Sütunların çoğu granitten, bazıları da çeşitli taşlardan yapılmıştır. Sütunlar, tuğlalardan ve beyaz taşlardan meydana gelen kemerleri desteklemektedir. Kurtuba Cami’nin en güzel kısmı, mihrabı ve minberidir.
endulus-kurtuba-ulu-camii

Kurtuba Ulu Cami’nin İçinden Görüntüler.


Mihrap at nalı şeklinde inşa edilmiştir. Caminin mihrap kemerinin dayandığı sütunlar eşsiz güzelliktedir. Caminin dış süsleri çok zarar görmüş olmasına rağmen iç süsleri hâlâ göz kamaştırmaktadır. Mabedin bir diğer özelliği de kemerlerin iki katlı olmasıdır.
kurtuba-cami

Kurtuba Ulu Cami Görüntüleri.


Bu özellik yalnız Kurtuba Cami’nde bulunmaktadır. Bu muhteşem caminin ortasına bir kilise yerleştirmek için 63 adet çok güzel sütun yıkılmış ve cami 1523′te katedrale çevrilmiştir. Yüzyıllarca Avrupa topraklarında hüküm süren Endülüs devletinin başkenti olan Kurtuba’da bulunan tarihi Kurtuba Cami’sinde ezan sesleri artık yükselmiyor.
kurtuba-ulu-camii

İspanya Kurtuba Ulu Cami’nin Uzaktan Görünümü.


Ünlü şairlerimizden Yahya Kemal Beyatlı, 1929 yılında İspanya’daki elçilikte görev yaparken Kurtuba Camisini gezmiş ve şunları yazmıştır:
“Kurtuba Camii muazzam bir eserdir, fakat yekpâre değil, mürekkep bir eserdir. Bir kapısından girince birdenbire hudutsuz hissini veren bir sütun ormanı içinde kaldım. Bu sütunlar ikiz ve incedirler. Hemen hemen mermerin her çeşidinden ve her türündendir. Başlıkları Endülüskâri kavisli ve her tarafta eşit inşâ edilmiş başlıklardır. Cami bugünkü haliyle yine caziptir.
endulus-kurtuba-ulu-cami

İspanya Kurtuba Ulu Cami’nden Görüntüler.


Fakat İspanyollar fethettikten sonra katedrale çevirmişler ve XVI. asır iptidasında bir mîmâri şuursuzluğu ederek ortasına Rönesankârî bir kilise yapmışlar, camiin etrafını da çepçevre Hıristiyan mihraplarıyla doldurmuşlardır. Bu tahribat yapılmasa idi bugün bile gözleri kamaştıran genişlik daha muazaam görünecekti.
ispanya-kurtuba-ulu-cami

İspanya Kurtuba Ulu Cami girişi.


Caminin dış süsleri çok zarar görmüş olmasına rağmen iç süsleri hala göz kamaştırmaktadır. Caminin bir diğer özelliği de kemerlerin iki katlı olmasıdır ve bu özellik yalnız bu camide bulunmaktadır.Harika hesaplamalarla ve sadelikle sıralanan sütünlar 19 paralel yol, bu doğrultya dik 36 adet yolu dik açıyla kesmektedir.
ispanya-kurtuba-ulu-camisi

İspanya Kurtuba Ulu Cami’nin İçinden bazı görüntüler.


Sütunların çoğu granitten, bazıları da çeşitli taşlardan yapılmıştır. Tuğlalardan ve beyaz taşlardan meydana gelen kemerleri bu sütunlar desteklemektedir. Bu kemerler bakıldığında hurma ağaçlarına benzememektedir.
kurtuba-endulus-ulu-camisi

İspanya Kurtuba Ulu Cami İçinden Görüntüler.


Câminin minaresi 1593 yılında yıkılmış ve enkazı üzerine çan kulesi dikilmiştir. Kurtuba Ulu câmi, Endülüs bulunduğu il devletin başşehrinde olması sebebiyle devletin merkez camisiydi. Büyük olaylar onun minberinde ilan edilir, kanunlar halka oradan duyurulurdu.
ispanya-kurtuba-ulu-camii

İspanya Kurtuba Ulu Cami Tavanından Görüntüler.


Kurtuba şehri 1236 yılında Hıristiyanların eline geçmesinden sonra camide pek çok değişiklik yapılmıştır. Bu ulucami içine önce küçük bir kilise, daha sonra da devasa bir katedral inşa edilmiştir. Bu arada cami bölümünde hem önemli hasarlar oluşmuş, hem de nem ve bakımsızlık yüzünden süslemelerde dökülmeler başlamıştır. Ulucami 21 Kasım 1882 tarihinde tarihi değere sahip önemli anıt eserlerinden biri kabul edilmiştir. Bu karardan sonra ciddi anlamda bir restorasyona başlanmıştır. Restorasyon işlemi halen devam edilmektedir.
kurtuba-endulus-ulu-camii

İspanya Kurtuba Ulu Cami


Bu çalışmalar sırasında, cami içinde sökülüp yeri değiştirilmiş pek çok kitabe ve süsleme tekrar eski yerine yerleştirilmiştir. Ancak gerek kilise yapımı sırasında verilen zarar, gerekse daha sonraki dönemde kırılan, sökülen ve çalınıp götürülen sayısız demirbaş ve parça sebebiyle cami hiç bir zaman eski ihtişamını yansıtmayacak hale dönüşmüştür.
kurtuba-endulus-ulu-cami

İspanya Kurtuba Cami’nin İçinden Görüntüler.


İspanyol kralı V. Carlos’un: “Dünyada bir benzeri bulunmayan bu güzel eseri böylesine tahrip edeceğinizi bilseydim, size izin vermezdim. Yaptığınız kilisenin benzeri her yerde bulunabilir. Ama bu caminin bir benzerini yeniden yapma imkanı yoktur” dediği söylenmektedir.
ispanya-kurtuba-cami

Kurtuba Ulu Cami İçi-İSPANYA

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. Guy diyor ki:

  Birgi Ulucami anlatrılırken mnbeir ve mihrabını yada bfctfcn pencere ahşap kanatlarını tek tek anlatmalıydınız.Ustasının mnbeiri 7 yılda kfcndekari sistemle yaptığını,boya olarak altın varak ve zfcmrfctfc toz haline getirip kullandığını ve ayrıca her yıl f6zel olarak taşbaskı zeytinyağı ile bir kez yağlandığınıda anlatmalıydınız. Kaldıki minaresindeki e7inilerden de bahsetmeliydiniz.Sevgiler

Yorum Durumu: 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>