DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Limon niçin ekşidir
Genel 2014
eksi_limon

Limon niçin ekşidir

Haber Tarihi: 01 Haziran, 2014,Pazar | | Kategorisi: Genel

Limonun tadının niçin ekşi olduğu  tabiat kurallarına göre pek normal değil. Genelde limon haricinde meyveler hayvanların ilgisini çeksin, tohumları dağılabilsin diye tatlı ve hoş kokuludur. Limon parlak renkli, fakat tadı itibariyle itici bir meyvedir. Limon meyvesinin etli içi o kadar ekşidir ki, insanlar tarafından doğrudan yenmez, daha çok sıkılarak yemeklere, salatalara, içkilere katılır.

limon niçin, neden ekşidir

limon niçin, neden ekşidir

Biyolojik olarak limonun neden ekşi olduğu araştırdığımızda, ekşiliğinin limonların içinde bulundurdukları asitlerden kaynaklandığı ve yanında bazı kimyasal içeriğinin ekşi tadını güçlü bir şekilde artırdığı tespit edilmiştir. Limon içinde bulundurduğu sitrik asit sayesinde büyük bir ölçüde ekşilik kazanmaktadır. Limonlar diğer turunçgillerin yapısında bulunan sitrit asit miktarı, diğer turunçgillere nazaran daha fazladır.  Ayrıca diğer bir ekşilik kaynağı olarak içinde asetik asit ve tartarik asidide bulundurmaktadır. Bu asitler genellikle daha çok olarak sirke ve şarap içinde bulunmaktadır. Bu maddelere ekşiliği veren asitler yukarıda sıraladığımı asitlerin kendisidir.

Tadından dolayı pek ilgi çekmeyeceği düşünülse de limonun ekşi tadından hoşlanan başta maymunlar olmak üzere birçok hayvan olduğunu söyleyebiliriz. Aslında bu hayvanların gerçekten ekşi tattan hoşlandıkları için mi limon yedikleri yoksa vücutlarındaki C vitamini dengesini sağlamak için içgüdüsel olarak mı böyle davrandıkları tam bilinmemektedir.

Limonun anayurdunun Hindistan’ın kuzeybatı kesimlerinde yetişen limon ağaçlarıdır. Bu ağaçlar  yüzyıllardır Güney Asya’da ve Anadolu’da yetiştirilmektedir. 12. yüzyılda Araplar tarafından İspanya’ya götürülmüş ve oradan tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. Remzi diyor ki:

  Okurken bile elçilikten yüzüm buruşturmak güzel yazı

Yorum Durumu: 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>