DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Mısır Medeniyeti
Araştırma 2015
KADİM MISIR MEDENİYETİ

Mısır Medeniyeti

Haber Tarihi: 12 Eylül, 2015,Cumartesi | | Kategorisi: Araştırma

Mısır Nil nehrinin en şahane armağanlarından birisidir.Mısır Avrupa,Asya ve Afrika kıtalarının ortak denizi olan ve eski uygarlıkların kaynağı Akdeniz`in güneydoğusunda yer alır. Nil nehri Mısır uygarlıklarının ortaya çıkmasını sağlamıştır

Mısır uygarlığı, doğanın iki Mısır yaratığından söz eder Biri “Akdeniz Mısır `ı” diğeri “Afrika Mısır`ı” Eski Mısır kaynağına göre yön kavramının ters olarak tanımlanmasıyla güneyde yer alan bölgeye “Yukarı Mısır” kuzeyde kalan bölgeye “Aşağı Mısır” adı verilir.

Kuzeyde yer alan Aşağı Mısır`a Delta,Güneyde yer alan Yukarı Mısır`a Vadi denilirdi. Bu bölgeler,doğal yapılarıyla birlikte en eski çağlardan günümüze kadar Mısır kültür tarihi ve ekonomisi üzerinde etkili olmuştur. Özellikle Aşağı Mısır`da büyük limanlar ve tarım alanları ile Mısır ekonomisinde önem aşır. Yukarı Mısır`da ise tarım alanları daha az yer kaplamaktadır ve genelde burada büyük çöller ulunmaktadır.

KRALLAR VADİSİ
Krallar Dehir-El-Bahri adı verilen yere gömülüyorlardı.Firavunlar mezarlara çok önem verdiklerinden dolayı tahta çıkar çıkmaz mezarlarını yaptırmaya başlıyorlardı.Krallar mezarlarını altın ve değerli taşlardan yaptırıyorlardı.Mısırlılar ölümden sonraki yaşama inandıklarından dolayı beraberlerinde gereksinim duydukları tüm eşya ve hazineleri beraberlerinde gömdürürlerdi.Krallar vadisi aynı zamanda altınlar vadisidir.

MUMYACILIK
Krallar vadisi ile Deir El-Bahri arasında gizli bir dehlizde bulunan ve mezar soyguncularının elinden kurtarılarak 14 Temmuz 1881’de Luksor’dan gemiye bindirilen 40 firavun mumyasını taşıyan gemi,Kahire’ye doğru ilerlemekteydi. Nil kıyısındaki köylüler,3500 yıl önceleri ülkelerini Tanrısal güçlerle yöneten bu
insanların hala varolan bedenlerine saygı duymuşlar,ilahiler okuyan kadınlar göğüslerini kumlarla ovalayıp,başlarına toprak atmışlar,erkeklerde havaya silah sıkmışlardı. Mumyalama işlemi ölüyü öbür dünyadaki yaşamına hazırlamak için yapılan bir dizi törenden sadece başlangıç olanıdır.Bu işlem insanların yanı sıra boğa,timsah,kedi gibi hayvanlar içinde yapılmaktaydı.Arapça ve Farsça’da “Mumiya” doğada bulunan katran ve bunun karışımlarına denilir,ilaç oalrak da kullanılırdı.Gerçekte ölünün bedenini konserve edercesine korumak için yapılan “Tahnit” işleminde katranın kullanılması,onu mumya ile eş anlamlı yapmıştır.

Mumyalama işlevi şöyle gerçekleştirilirdi:

Önce ölü yıkanır. Burnundan sokulan aletlerle beyin boşaltılır.
Göz ve ağız boşçukları,yağlı keten tamponlarla doldurulup göz kapakları kapatılırdı.
Rahip habeş denilen keskin bir opsidyenle vücudun sol tarafını açarak,içindekileri tamamen boşaltır ve bunları “Kanopik” denilen çömlek ve vazoların içine koyardı.Boşalan karın kısmı ve kadınların göğüs içleri,hurma şarabı ve kokulu bitkilerle temizlendikten sonra, reçine, tarçın,soğan ve kokulu mir ile karıştırılmış ağaç talaşı,yerleştirilirdi.
Acılan yerler dikildikten sonra Mısırlılar’ın “Net-jeryt” denilen ve kahire yakınlarındaki bir vadide bulunan “Natron” tozu sodyum karbonat ve ya Sodyum Klorit (tuz) ile karıştırılan madde içinde 40 ve ya 70 22 gün(soylular için 272gün) bekletilirdi.Böylece vücuttaki nem absorbe edilir,organik yapı antiseptik korumaya alınırdı. Bir çeşit insan salamurası olan bu işlemin sonunda eller göğüste veya karın üzerinde birleştirilerek vücut yatar durumuna getirilir ve kurutulurdu. Tören soylular için sabahın erken saatlerinde başlar.Gri mavi yas elbiseleri giyinmiş,yüzlerini boya ve tozlarla kirletmiş “kites” denilen kiralık yas tutucu kadınlar ilahiler söylerlerdi.Kurban edilecek hayvanları taşıyan “Saptis” denilen hizmetkarlar bulunurdu.Ardından geleneksel keten robu üzerine panter ve leopar postu sarmış “Sem” denilen rahip,diğer “Ka” rahipleri ve ölü ailesinin yakınları olmak üzere hep birlikte Nil’in karşı kıyısındaki kaya mezarlarına gitmek üzere gemiye binerlerdi.Tüm ölü eşyaları ve adaklar mezara bırakılır,bölmeler ve giriş örülür,mühürlenir ve mezar girişi belli olmayacak bir şekilde kapatılırdı.Kral ve soylu mezarlarına bırakılan sunaklar için 114 bölümden oluşan törenler yapılmaktaydı.

ESKİ MISIR TAPINAKLARI
Bir Mısır tapınağı genel ibadetin bir yeri değildir. Onlar tanrılar için türbedir ve bir tanrının bazı özel hallerini temsil eder. Sadece papazlar mabetlerin içerisin girebilirler, kutsal ayin ve törenler gerçekleştirirler. Bazı durumlarda sadece Kral kendi kendine veya yetkilendirdiği vekilinin içeriye girmesine izin verilirdi.
Eski Mısır Tapınağı doğaüstü, metafiziksel ve insan gücü gibi özel bir güç arasında inşa edildi. Bu da evren, toprak ve insanin yararı içindi.Akademisyenler ve turistler için bir sanat galerisi olarak planlanmadı. Yıllık festivalde Eski Mısır halkına sadece bir kısmi açıldı. Bu yüzden her Eski Mısır tapınağı özel bir yerdir. Diğerlerinden daha ilginç ve daha önemli tapınak yoktur. hepsi eşit önemdedir.
Tapınakların duvarlarındaki yazıtlarda amaç ve anlamları bilmiyoruz. Bu gibi tapınaklar yıllar sonra halka açıldı. Mısır hakkındaki bilgimizin çoğunu, Mısır’ın Ptolemic’in hükümdarlığı esnasında inşa edilen tapınaklardan alırız. Ptolemic tapınaklar, genellikle orijinal Mısır stilinden farklı bir stile sahiptirler. Ptolemic tapınakların bazı özellikleri şunlardır: Bu tip tapınaklarda güzel yontulmuş
heykeller vardır fakat fazla ilham vermez. Kadın çok güzel görünür ama kaba bir yolda zarif Mısır kadın stilinden farklıdır.
ESKİ MISIR’DA DİN
Eski çağlarda oluşan bütün dinlerin çoğunda şu dört madde prensip olarak bulunmuştur:
I-Tanrı Kavramı
II-Mitoloji ve Efsaneler
III-Dini İnanışlar
IV-Dini Ayinler
Bu temel prensiplere göre, eski çağda Mısır’ın dini hayatını incelemek için iki çeşit belgeye sahibiz.
I-Hiyerogliflerle olan her türlü dini metinler, mabet ve mezar duvarlarındaki dini inanışlar ve ayinlerin tasviri…
II-Mabetlerde, mezarlarda her çeşit ilahların heykelleri, heykelcikleri veya çizilmiş,
boyanmış resimleri…
Mısır’ın din hayatının eksik yönü,iman ve inanma kısmıdır. Bir de kitabın burada bulunmayışıdır.
Mısırlılar bir çok ilahlara sahiptiler. Onların heykellerini, resimlerini yaparak şekillendirmişlerdir. Ancak 4. Amenofis devrinde tek ilahlı bir düşünce reformu, devamsız bir hareket olarak kaydedilmiştir.
Mısır ilahları konularını gökten, topraktan, sudan, bitkilerden, hayvanlardan ve insanlardan alırlar. Mısırlılara göre her şeyin başı gök tanrısındadır ve bütün eski tarih boyunca, Gök ve Nil ilahları daima en önemli Tanrılar olarak kalmışlardır.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>