DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kültür » Moailer Arasındaki Hilal-Paskalya Adası
Kültür 2013
pascalya11

Moailer Arasındaki Hilal-Paskalya Adası

Haber Tarihi: 14 Ağustos, 2013,Çarşamba | | Kategorisi: Kültür

Büyük Okyanusun güney doğusunda bulunan ve Şili’ye bağlı bir ada olan Paskalya Adası genelde pek çok kişi tarafından sadece başlardan oluşan heykellerden oluşmaktadır. Bu ada ile ilgili bir çok araştırma yapılmasına rağmen yeni bulgular ada ile ilgili gizemi daha da fazlalaştırıyor.

pascalya heykelleri
Tarihte 1722 yılında denizciler tarafından keşfedilerek Hollandalı amiral Jakob Roggeveen tarafından Paskalya adası olarak adlandırılan kara parçasında, sayıları bine yakın dev heykelin sırrının çözülmesinde zorluklar yaşanıyor.

resimler_hilal

Heykellerin büyük bir kısmı sahile yakın olmak üzere adanın hemen her yerine yayılmış yaklaşık(başlangıçta 970 olarak sayılmıştı)heykelin sonraki yıllarda azalarak 630 küsura kadar indiği görülüyor.
Moai denilen heykelleri kimlerin, ne zaman ve neden yaptığı sorusuna henüz bilimsel ve tatmin edici bir yanıt bulunabilmiş değil. Fakat Paskalya Adasında yürütülen arkeolojik kazılar, yeni bulgular ortaya çıkartmayı sürdürüyor.

Paskalya Adası-moailer ve heykeller
** EFSANELER ADASI VE MOAİ GERÇEKLERİ:**

Bilinen uygarlıklardan kilometrelerce uzaklardaki ada ahalisini kayıp kıta Mu’dan uzaylılara kadar götüren söylentilerin yanı sıra, kayıp kızılderililer, kayıp Mısırlılar gibi efsanelerle birleştirenler de var. Bırakın varsayımsal bilgileri, tümü ortada olan heykellerin tonajını 100 tona çıkartandan. boylarını 200 metreye kadar uzatanlara kadar pek çok abartılı bilgiyi gerçek gibi aktaranlara da dikkat etmek gerekiyor.

paskalya1

Adadaki Moai adı verilen dev insan heykellerinin 1886 yılında ABD’den gelen gemi doktoru William Thomson tarafından ilk defa fotoğrafları çekilene kadar sadece çizimleriyle ifade ediliyordu. Abartılı rakamların bu çizimlerden yola çıkarak yapılan tahminlerden oluştuğu söylenebilir.
Heykellerin ağırlığı ortalama 13 ton, heykellerin en büyüğü takribi olarak 50 ton ağırlığa sahip Moailerin boyları 1 metre ile 20 metre arasında değişiyor. Adanın Doğu kısmında yer alan Rano Raraku yanardağının tüf ve taşlarından yontulmuştur. Ahu adı verilen platformlar üzerinde yerleşmiş heykeller, bakışları yerleşim bölgesini görecek şekilde yerleştirilmiş olduğu dikkat çekiyor.

Heykellerin sadece 288’i bulundukları yerde durmaktadır; diğerleri ya taş ocağında ya da taşınma sırasında adaya saçılmış durumdadır.

Adanın iç kısmındaki taş ocaklarında, son derece ilkel, ufak tefek taş baltalar ve benzeri araçlarla yapıldığı tahmin edilen heykellerin bir kısmının bitmemiş olduğu anlaşılıyor. Dev heykellerin taş ocaklarından kıyıya nasıl taşındığı ise çözülmeyi bekleyen başka bir muamma.
Adada bugüne kakar 90’ı aşkın arkeolojik kazı yapıldı ve bir çok heykelin sadece kafa ve omuzdan ibaret olmadığı anlaşıldı.

Arkeoloji kazılarda arkeologlar 7’şer metre boyutunda ve yüzde 95’i toprak altında kalmış iki yeni heykeli gün yüzüne çıkarttılar.Adanın en büyük gizemi olan Moai adı verilen heykellerin toprak üzerinde kalan kafa ve omuz kısımlarına ait fotoğraflarındaki volkanik küllerle karamış görüntülerinin aksine, toprak altından çıkan bölümlerinin açık renkli oluşu dikkat çekiyor.Ayrıca heykellerin yapılında kullanıldığı sanılan volkanik kayalardan oluşturulmuş taştan el aletleri de bulundu.

Bulunan heykelerin arasında ortaya çıkartılan bir kayada bulunan Hilali andıran şekil ise başlı başına dikkat çekici. Kaya üzerindeki şeklin tam olarak ne olduğu anlaşılamazken, arkelogolar bunun bir kano işareti olabileceğine dair tahmin yürüyorlar.

**ADAYA BEYAZLAR ÖLÜM VE KÖLELİK GETİRDİ**

1687 yılında adayı ilk fark eden denizcilerin, korsan Edward Davis ve adamları olduğu rivayet olunsa da onların karaya çıkmadığı kesin olarak biliniyor.1722 yılında ticari maksatlı bir gezi esnasında adaya çıkan Hollandalı amiral Jakob Roggeveen’in paskalya mevsiminde adaya ayak bastığı için bu adı verdiği tahmin ediliyor. Adaya 15 Kasım 1770 yılında ayak basan İspanyol kaşif Don Felipe Gonzales, bu toprakları İspanya’nın sömürge toprakları arasına almış ama İspanya bu toprakların hakimiyetini fazla önemsememiştir.

Ünlü kaşif James Cook’un da İkinci güney seyahati sırasında, 13-17 Mart 1774 tarihleri arasında adayı ziyaret ettiği bilinmektedir. Onun kayıklarında da ada ehemiyetsiz kara parçası olarak yer almıştır.
Fransız kontu Jean-François de la Perouse, yelkenle dünyayı dolaşırken, 1786 yılında 16. Ludwig’in emriyle adanın haritasını çıkarmıştır.
Adaya 1859-1861 yılları arasında seferler düzenleyen köle tüccarları, yaklaşık 1500 adalıyı satmak için götürmüşlerdir. Onlarla birlikte adaya geldiği sanılan çiçek mikrobunun oluşturduğu salgın 1877 yılında ada nüfusununu 111 kişiye kadar düşürmüşlerdir.
1882 yılından itibaren etnolojik araştırmalar yapmak bahanesi ile Almanlar da adayı görmeye gelmiş ve incelemelerde bulunmuşlardır.
Adanın 1888 yılında Şili toprağı ilan edildi ve nüfusu bugün yaklaşık 3800 rakamına ulaştı. Adanın en büyük geliri turizm ve çok az sayıda binek ve büyükbaş hayvan bulunmakta.
80’lerde tamamı tarihi park ilan edilen Paskalya Adasının Rapa Nui Ulusal Parkı 1995’te UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alındı.

**ADA SAKİNLERİNİN KÖKENİ VE DİLİ HÂLÂ BİLİNMİYOR**
Yukarıda da belirtildiği gibi bilinen uygarlıklardan çok uzaklardaki ada ahalisini kayıp kıta Mu’dan uzaylılara kadar götüren söylentilerin yanı sıra, kayıp Kızılderililer, kayıp Mısırlılar gibi efsanelerle birleştirenler var.

Adada yaşayan insanların günümüze dek deşifre edilemeyen bir dili konuştuğu sanılıyor. Bu dilde yazılmış metin olmaması da araştırmacıların işini zorlaştırıyor. Ada sakinlerinin kökenlerine dair eldeki en güçlü ipuçları, kayalar üzerinde petroglifler (taş üzerine oyma resimler) ve heykellerin üzerindeki işaretler…

Arkeologların tahminlerine göre Polinezyalılar adayı M.S. 400 yılında keşfettiler. Elde sağlam kanıtlar olduğu söylenmesine rağmen kimi arkeloglar adaya ilk yerleşenlerin Güney Amerika halkı olduğunu düşünüyor. 1951 yılında Oscak ödülüne layık görülen Kon-Tiki adlı eseriyle tanınan Norveçli kaşif ve arkeolog Thor Heyerdahl adadaki heykellerin Peru’daki taş işçiliği ile olan benzerlik taşıdığını savunarak, adanın ilk sakinlerinin Perulu olduğunu ileri sürüyor.

Ada sakinlerinin Güney Amerikalılar olup olmadığı bilinmiyor ama bir çözüm varsa o çözüm şu an gizemlerini koruyan heykellerin bedenlerinde ve kayalardaki resimlerde bulunuyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>