DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kişiler » Moğollar ve Cengiz Han Türk mü?
Kişiler 2014
Cengiz han turkmudur

Moğollar ve Cengiz Han Türk mü?

Haber Tarihi: 07 Eylül, 2014,Pazar | | Kategorisi: Kişiler, Tarih

Cengiz Han genel olarak türk olduğu kabul edilir. Cengiz Han Moğolca ayrıca Türkçe konuşurdu. En önemlisi Cengiz Han konuşmalarında kendini Türk olarak tanıtmıştır. Cegiz Han’ın soyu Çinliler’ce Türklere dayandırılır.Bu Türkler isebir bakıma Kök-Türkler’in devamıdır. Cengiz Han dış görünüş olarak Kök-Türk kağanları gibi kumral ve açık renk gözlüdür. Cengiz Han, bugünkü Afganistan’da kendisini ziyeret eden Kadı Vahideddin Fuşanci’ye ”Peygamber efendimiz Hz.Muhammed her şeyi önceden bilmiş diyorsunuz; acaba benim ortaya çıkışım için bir şey demişmidir ?” diye sormuş; kadı da “Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız” demiş olduğunu söylemiş ve Cengiz Han da bu sözü beğenerek kendisinin Türk olduğunu belirtmiştir.

Bir Arap, Cengiz Han’ın oğlu Ögedey Kağan’a, babasını düşünde gördüğünü ve kendisine bir söz söylediğini iletmiş Ögedey Kağan ona ”Babam bunu sana hangi dille anlattı” diye sormuş. O da Arapça anlattı dediğinde Ögedey, babasının Türkçe ve Moğolca’dan başka bir dil bilmediğini söylemiştir. Bu nakledilen olayları derlediğimizde Cengiz Han, Türk soyundan geldiğini açıkça söyleyebiliriz.

Moğol tabirini tarihe tanıtan Çengiz Han olmuştur. Kendisinden önce Moğollar’a ne dendiği tam olarak belli değildir. Çengiz Hanın’in “Moğol” topluluğu etnik değil, bir bakıma “Osmanlı” tabiri gibi siyasî bir tabirdir. aralarında Türkçe konuşan veya Türk olan boylar ve uruklar da vardır. Kaşgarlı Mahmud, Tatarlar’ı, ayrı lehçeleri olan bir Türk kavmi olarak göstermiştir. On Üçüncü Yüzyılda ise büyük Çengiz İmparatorluğunu gezen Marko Polo, “Tatar” kelimesini Türkler’le Moğollar’ın ikisini birden kapsayan bir deyim olarak kullanmıştır. Türkler “Tatar”ı Türkler’in bir parçası ve doğu Türkçe’siyle konuşan Türkler olarak kabul etmişlerdir. Âşıkpaşaoğlu, tanınmış tarihinde Süleymanşah’la birlikte Anadolu’ya gelen Türkleri “elli bin miktarı göçer Türkmen ve Tatar evi” olarak kaydetmiştir.

Türkler’le Moğollar aynı kökten aynı boydan gelen iki kardeş millet olduğunu söyleyebileceğimiz gibi Çengiz Han, Moğol olmaktan daha fazla Türk’tü. Çengiz’in Türklüğü tarihî geleneklerin dışında tarafsız çağdaş Çinlilerin tanıklığı ile de sabit olduğunu söyleyebilmek mümkün. Profesör Zeki Velidi Togan, 1941’de yayınladığı “Moğollar, Çengiz ve Türklük” adlı küçük eserinde ve 1946’da yayınladığı “Umumî Türk Tarihine Giriş” adlı eserinde Çengiz Kağan’ı 1221’de ziyaret eden Çao-hong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmektedir. Bu elçi, Çengiz’in eski Şato Türklerinden geldiğini gayet açık olarak belirtmiştir. Çengiz’in tipi hakkındaki tarihî bilgiler de (uzun boylu, kumral saçlı, beyaz tenli, yeşil gözlü) eski Gök Türk kağanlara uymaktadır. Çengiz’in aile adı olan “Börçegin”, “Börü Tegin’in Moğolca söylenişinden ibaret olduğu gibi “Çengiz” kelimesi de “Tengiz” yani “Deniz” kelimesinin Moğolca söylenişidir. Türkçe’de “t” ile başlayan kelimelerin Moğolca’da “ç” ile başladığını Altay dilleri uzmanları ifade etmektedir.

Çengiz’in ailesi eski Türk devlet geleneğine uygun olarak Moğollardan bir kısmı üzerinde beylik eden bir Hanedanı kolu idi. Bu hanedanda Türk geleneklerinin devam etmekte olduğu Çengiz’in oğullarından Çağatay ve Ögedey’in adlarından anlaşılmaktadır. “Çağa” ve “Öge” bilindiği üzere, Türkçe kelimelerdir.

Yukarıda söylenenler ışığında Türk tarihinin iki büyük şahsiyeti olan Çengiz Han ile Temir Bek’i Türk’ten gayrı ve daha acısı Türk düşmanı olarak görmek, göstermek ve düşünmek tarihi tahrip etmekten öteye gidemez.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 83 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. & diyor ki:

  Diriliş ertuğrul izleyerek tarih ogrenemezsiniz. Diriliş deki yalan yanlis bilgilerle atip tutmayin. O dizideki karakterlerden cogu gercekten yok bile. Suleyman sahin olumu vs hepsi yanlis birde bunlari izleyerek gaza geliyorsunuz.

  • nuhİsminiz... diyor ki:

   üstte yorum yapan cahil kardeşim ertugrul ve güntekin kimin ogludur cahil kardeşim milleti burda zehirleme salak saçma konuşarak mal herif.. tabibi süleyman şahın oglu vardır aç tarihi oku dingil..

 2. umut diyor ki:

  valla haklısın ama diriliş güzel bir dizi

 3. Cihangir diyor ki:

  Türkçe nezamndir vardı türkler eskiden arapcami fascami konuşurdu bilmek istediğim cengizhan atatürkün gördü mu ki türkçe konuşsunlar yanlış mi dusunuyorum

  • ismet diyor ki:

   Kardeşim saçmalama istersen Türkçe asırlardır var olan bir dildir.Osmanlı çok uluslu bir yapısının da olması nedeniyle arapça ve farsçanın etkisi altında kalmış ve arapça-farsça karışımı dil olan osmanlıcayı benimsemiş Türkçeden uzaklaşarak ve harflerin zorluğundan dolayı milliyetçilik akımının verdiği etkiylede Başbuğ Atatürk dil inkılabı yapmıştır eski Türkçeye yakın olan latin alfabeleriyle kurulmuş günümüz Türkçesi yani Türkçe yeni türemedi

  • ahmetİsminiz... diyor ki:

   Canim kardesim benim Türkçe Atatürkle ortaya çikmadi Atatürk sadece harfleri degistirdi benim guzel kaedesim. Anlatabildimmi.

 4. ahmetİsminiz... diyor ki:

  Bebem bak simdi dirilişte turk deyil demiyor mogollar diyor nasil orda tatar kayi boyu falan fistan var orda da mogol ayni sekilde bir kol olarak Gorunuyor selcuklu devleti de bu kollari topluyor. Mogollarda ayni sekilde diger turk boylarinin toplanmasi ile olusuyor. Selcuklu islami secmis mogolar ise o sirada goktanri dinini benimsiyor. Diziyi izlemeye devam edin ilerde daha net anliyacaksiniz.

  • Umut diyor ki:

   Zaten hepsi Türk asıl olan ama ayrılıyorlar isim olarak gazneniler karahanlılar harzemşahlar göktürkler diye zaten Müslümanlığı kabul etmeleri hep gök Tanrıya inanmalırından geliyor yani hiç puta tapmamışlar

  • Ayhanİsminiz... diyor ki:

   Bişey sorabilirmiyim,diriliste Moğollar neden Ertuğrul’un çadırına saldırdılar ? Moğollar Türk degilmi .Hatta Cengizhan Türk degilmi ben onu hep ecdadımız dan bilirrdim.burdaki çelişkiyi çözemedim yani.

 5. Emirhan diyor ki:

  Güzel Kandaşım Cengiz Han ve Moğollar TÜRK DeğiLdir. Türklerle aynı coğrafyada ve Bozkurt kültürüne göre yaşadılar. Latin kaynaklara göre zaten moğollar TÜRKlerden ayrı tutulmuştur. BU latin kaynaklar Cengiz Han zamanındandır. TÜrkler beyaz tenli moğollar ise esmere yatkın insanlardı

Yorum Durumu: 83 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>