DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Mu uygarlığı ve Mısır
Genel 2008
Bilinmezliklerle dolu Mu Uygarlığı

Mu uygarlığı ve Mısır

Haber Tarihi: 07 Ağustos, 2008,Perşembe | | Kategorisi: Genel

Kayıp Kıta MU hakkında 1930’lu yıllarda yazdığı kitaplarla gündeme gelen ve bu konuda en ünlü İngiliz yazar olan James Churchward Atlantis’in, Amerika ile Afrika arasında yer aldığını söylemektedir. Diğer araştırmacılar, bu batık kıtayı başka yerlerde arasalar da bu kıtanın battığı değerlendirilen Atlantik okyanusu olduğu savı daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Eski kaynaklarda Eflatun Atlantis’i, Solon ve Kritias’ın ağızından anlatmıştır. Bu iki filozof arasındaki konuşmaya göre (Firavun Amosis döneminde- M.Ö. 570-525) Sais şehrini ziyaret eden Solon burada bir üstad rahip tarafından Atlantis hakkında bilgilendirilmiştir. Bu rahip Solon’a, eskiden Cebelitarık boğazı ötesinde çok büyük bir kıta bulunduğunu, Mısır’dan hareket eden bir kişinin denize ulaştığında, adadan adaya geçerek okyanusu aştığını ve karşı kıyıdaki bir diğer kıtaya geçebildiğini söylemiştir. Rahibin söylediğine göre bu kıta 9 bin yıl önce sulara gömülmüştür.

İngiliz araştırmacı James Churchward Naacal tabletlerini çözdüğünü iddia ederek bu tabletlerden çıkardığı bir takım bilgilerle bir çok kitap yazmıştır. James Churchward’a göre Naacal ismindeki bu uygarlığın nüfusu 64 milyon civarında idi ve çok ileri bir teknolojiye sahiptiler. 50.000 yıl varlığını sürdüren, çok gelişmiş bu uygarlığına ait olduğu iddia edilen sadece gerilemiş bir kalıntısı idiler. 50.000 yıl önceki bu uygarlığa ait olduğu iddia edilen  Naacal tabletlerinde Atlantis’e önemli bir yer verildiğini ve önceleri Mu’nun kolonisi olarak uygarlaşan Atlant’lıların zaman içinde bağımsızlıklarını kazanarak kendi imparatorluklarını kurduklarını belirtmektedir.

Naacal tabletlerinden ikisi, günümüzden 22 bin yıl önce Atlantis’de doğan Osiris’e ayrılmıştır. Tabletlere göre Osiris genç yaşında, doğduğu yeri terk ederek Mu’ya gitti ve burada “Bilgelik Okulları”ndan birisine girdi. Mu kıtasında Naacaller arasında “üstad rahip ve kutsal kardeş” unvanını alana kadar kalan Osiris, dini bir reform başlatma göreviyle ülkesine geri döndü. Yozlaşmış Atlantis dinine ve rahipler sınıfına karşı savaş açan Osiris, güçlü kişiliği ile halkı da yanına aldı ve yozlaşmış rahipleri, itibarını yitiren mabelerden temizledi. Ölene kadar ülkesinin ruhani lideri oldu. Osiris, kendisine teklif edilen imparatorluk unvanım reddetti. Öldükten sonra takipçileri ve rahip kardeşleri onun anısına, yaydığı dine “Osiris Dini” adını verdiler.

Osiris ismi Mısır tanrıları arasında geçmektedir. Bu adın Mısır’a Hermes (Toth) tarafından getirildiğini fakat zaman içerisinde bu saf dinin yozlaşması ile Osiris’in de ilkel tanrılardan birisi haline geldiği sanılmaktadır. 

Mu uygarlığının Atlantis dışındaki en önemli kolonileri Maya ve Uygur kolonileri olduğu iddia edilmektedir. Amerika kıt’asındaki Maya kolonisi, Mu ve Atlantis’in varlıkları hakkındaki pek çok bulgunun kaynağını teşkil etmesi açısından önemlidir. Mu’nun ilk kolonilerinden birisi olduğu sanılan Mayalar’ın ve onların devamı niteliğinde olan Aztek ve İnka imparatorlarına “Güneşin Oğlu” denmesinin tesadüf olmadığı değerlendirilmektedir. Mısır ve Maya piramitlerinin benzerliği, her iki ülkede bunların törenler için kullanılması ve yeniden doğuş inancının bir biçimi olan mumyalama işleminin benzerliği bu iki uygarlığın aynı kökten geldikleri düşünülmektedir.

Churchward’ın yaptığı araştırmalara göre Maya rahiplik örgütünde inisiye töreni yedi aşamalıdır. Kutsal sırların, inisiye adayları birinci aşamada, birisi çamur, diğeri kandan oluşan iki ırmağı geçmek zorunda kalmaktadır. Fakat büyük tehlikelerle dolu bu ırmakları geçmeleri halinde kendilerini bekleyen rehber rahiplere ulaşabilmektedirler. Adaylar bu noktadan itibaren rehberlerinin yardımı ile kırmızı, yeşil, siyah ve beyaz olan dört değişik yolda yolculuk etmekte ve kendilerini bekleyen 12 üstad rahipten oluşan konsey önüne gelmekteydiler. Burada adaylara oturmaları söylenirdi. Ancak yanılıp da oturan aday, oturduğuna hemen pişman olurdu. Çünkü oturduğu taş daha önce ateşte iyice ısıtılmıştı. Aday ayrıca, konseye gereken saygıyı göstermediği gerekçesiyle törenden de atılırdı.

Oturmayı reddeden adaylar ise karanlık bir eve götürülürlerdi. Işığın hiç girmediği bu evde adaylar bir gece boyunca kalırdı. Adaylar burada, kendilerine daha önce verilmiş olan meşaleyi, diğer bir deyişle kutsal nurun kaynağını sabaha kadar söndürmeden muhafaza etmek zorundaydılar. Meşaleyi söndürenler bu törenden çıkarılırdı.

Bir sonraki sınavda ise adaya çok değerli bir bitki verilir ve bu nadide bitkiyi mızraklı savaşçılardan korunması istenirdi. Dördüncü aşamada aday, buz evi denilen çok soğuk bir ortamda bir gece kalmak zorundaydı. Bir sonraki aşamada vahşi hayvanlarla karşı karşıya kalan adaylar, buradan sağ kurtulurlarsa, ateş evi denilen fırın sıcaklığındaki bir ortamda bir gece daha geçirmek zorundalardı.

Tüm bu sınavları geçebilenler, son olarak yarasa tanrısının evinde gecelerlerdi. Çeşitli öldürücü silahlara dolu olan bu evde adaylar sürekli tetikte olmazlarsa, bu silahlardan birisi tarafından kafaları uçurulmaktaydı.

Churchward’ın iddiasına göre “Mu’dan sonraki, insanoğlunun en büyük uygarlığı”, Uygur İmparatorluğuydu. Uygur imparatorluğu hemen hemen tüm Asya’yı ve Avrupa’yı kaplıyordu. Doğuda Pasifik’ten batı’da Atlantik okyanusuna kadar uzanmaktaydı. Churchward, tüm Ari ırklarının köklerinin Uygurlara dayandığını iddia etmektedir. Başka bir Fransız araştırmacı ve yazar Edouard Schure de, günümüzden 5 bin yıl önce Avrupa kıtasının kadim İskit ülkesi olduğunu yazmaktadır.

Bu kadar geniş bir alana yayılmış Uygur İmparatorluğu’nun merkezi Orta Asya idi. Anlatılan efsanelere, büyük tufan felaketinden önce Orta Asya’nın bugün çöller ve bozkırlarla kaplı alanlarının son derece bereketli topraklar ve ormanlar ile örtülü olduğunu iddia edilmektedir. O günlerde güçlü bir imparatorluğa merkez olabilecek nitelikte bulunan bu topraklar, büyük tufan ile denizden gelen dev dalgaların altında kalmış ve çöl haline gelmiştir. Gobi çölünün altında bol miktarda tatlı su kaynağının var olması, bir zamanlar buraların  bereketli topraklar olduğunun göstermektedir.

Churchward, Uygurlar’ın beyaz tenli, renkli gözlü ve sarı veya siyah saçlı olduklarını yazmaktadır. Naacal arşivlerine göre Uygur kolonisi, 70 bin yıl önce Mu’luların kurdukları ilk kolonidir. İngiliz araştırmacı, Mu ve Atlantis’i batıran tufan sırasında Uygur ülkesinin büyük bölümünün sular altında kaldığını ve imparatorluğun da son bulduğunu iddia etmektedir. Churchward, tufandan ancak Tibet yaylalarında yaşayan Naacal kardeşleri ile, her iki okyanusa da oldukça uzakta bulunan ve bu nedenle su baskınım en az zararla atlatan Babil kardeşlerinin kurtulabildiklerini söylemektedir. Babil kardeşliği, her ne kadar orijinal öğretiyi bir ölçüde yozlaştırmışsa da, Mısır “Hermes” kardeşliği ile birlikte Ezoterik öğretinin tüm dünyaya yeniden yayılmasında ve günümüz uygarlığım etkilemesinde rol oynamıştır.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. seda diyor ki:

  Yazı Eylül 2014 tarihinde tekrar düzenlenmiş ve güncellenmiştir. Yazı hakkında fikirlerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

 2. sercan diyor ki:

  Mu uygarlığı hakkında fikirlerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Yorum Durumu: 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>