DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Numeroloji-Sayılara yüklenen anlamlar
Genel 2009
say2a

Numeroloji-Sayılara yüklenen anlamlar

Haber Tarihi: 20 Şubat, 2009,Cuma | | Kategorisi: Genel

Numerolojinin temel özelliği, anlam yüklenen rakamların kültürden kültüre, çağdan çağa ve politik olaylara göre şekil değiştirmesi. Örneğin, ABD’de şeytanın sayısı olarak tanınan 666 sansasyon yaratırken, Türkiye’de ise Kuran’da veya Atatürk’ün yaşamında 19 mucizesi ilgi görüyor. Türkiye’de bir zamanlar siyasi cinayetlerin arttığı ve terörün yükseldiği 1990’ların başında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamında 19 sayısının bir gizemi olduğu ve bunun da İslam’ın kutsal kitabı Kuran ile ilişkili olduğu yönünde birçok yayın yapılmıştı.

ŞEYTANIN SAYISI 666 VE KARBON ATOMU
ABD’de kimi insanlar evlerinin kapı numarası 666 olduğu zaman itiraz ederek bunu değiştiriyor,Hıristiyan inancına göre 666 şeytanın sayısı. İncil’de bir bölümde 666 rakamı için şöyle yazar: “Herkese zorladı, küçük büyük, zengin fakir, bağımsız veya köle, herkesin alnına yapıştırdı, aleme kandırdığı ruhları göstermek için, o rakamı koydu, şeytanın rakamı: 666.”

Bu inanışı ciddiye alan ABD eski Başkanı Ronald Reagan, evlerinin kapı numarasını 666’dan 668’e çevirmişti. Heavy Metal grubu Iron Maiden da şeytanın sayısı 666 temalı bir albüm yapmıştı. Şeytanın rakamıyla en ‘bilimsel’ tesadüf olarak, yaşamın kaynağı sayılan karbon atomları gösterilir. Karbon 6 proton, 6 nötron ve 6 elektrondan oluşur ve bunlar kendi aralarında 666 sayısını oluşturur.

11 EYLÜL SALDIRILARI VE NUMEROLOJİ

Politik ve ekonomik çalkantılı zamanlar, insanları numerolojik analizlere yöneltiyor. 11 Eylül saldırıları gibi ‘kıyamet habercisi’ olaylar rakamlarla bir çırpıda açıklanabiliyor. Örneğin, 11 Eylül saldırıları birçok numerolojik teoriye ilham kaynağı olmuştu.

Bunlar arasında internette en çok gezineni şöyle: “9 + 1 + 1 = 11, Dünya Ticaret Merkezi’ne ilk çarpan uçağın uçuşu numarası 11’di, uçağın ait olduğu havayolları American Airlines (AA), alfabedeki sırasıyla 11 ediyor, saldırının yapıldığı New York eyaleti ABD’nin kuruluş sırasıyla 11’inci eyaleti. 11 Eylül 2001 saldırılarının ‘numerolojik analizi’ bunula da bitmiyor. ABD Başkanı George W. Bush’un adının harfleri, New York City ve The Pentagon’un isimleri de 11 harften oluşuyor.

PİSAGOR: MATEMATİK VE NUMEROLOJİNİN ORTAK BABASI MI?

Doğa olaylarını manevi anlamlarla yüklü rakamlarla açıklamaya çalışmak insanoğlunun temel içgüdülerinden, antik çağlardan beri rakamların sayısallığında maddi yöntemlerle bulunamayan gizemler aranıyor. “Evren sayılardan ibarettir” diyen Pisagor’dan bu yana, insanoğlu rakamlar arasındaki şaşırtıcı tesadüflerden rahatlatıcı anlamlar çıkarmayı başardı.
İbranice’de W harfine 6 rakamının denk düşmesi, internetin simgesi www’nun şeytan icadı olduğu şeklinde yorumlara yol açmıştı.

RAKAMLAR KİŞİNİN YAŞAMINI BELİRLER
Numerologlar Pisagor’un yaşamı, kişinin doğum ve ölümünü rakamlara bağlayan paradigmasına bağlılıklarını sürdürüyor. İngiltere’deki numeroloji okulu Connaissance School of Numerology uzmanlarından Sonia Ducie, insanların kişisel olarak bazı rakamlara düşkünlükleri olduğunu, bunun doğum ve ölüm günleri ile bir ilişkisi olduğunu vurguluyor. Ducie, “Bilinçaltı bazı rakamlara karşı çekim hisseder, çekim hissedilen rakam kişiden kişiye değişir. Bu özel rakamlar o kişinin deneyimleri, yaşadıkları ve potansiyelleri ile ilgili ipuçları verir” diyor.

Dan Brown’un ‘Da Vinci’nin Şifresi’ adlı kitabı da basıldığı 2003 yılından bu yana Leonardo da Vinci’nin ‘Altın Oran’ adını verdiği sabiti yeniden gündeme getirmişti. Kitabın başarısı, okur üzerinde güçlü bir etki bırakmış, Da Vinci’nin ‘Altın Oran’ını konu alan diyet kitapları dahi raflarda yerini almıştı.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>