DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Bilişim » Oculus Rift Sanal Gerçeklik Cihazı
Bilişim 2015
Oculus Rift, sanal gerçeklik cihazıdır

Oculus Rift Sanal Gerçeklik Cihazı

Haber Tarihi: 05 Şubat, 2015,Perşembe | | Kategorisi: Bilişim

Oculus Rift nedir; Oculus Rift sanal bir gerçeklik cihazıdır. Kullanıcılarına sanal dünyayı 360 derece olarak sunacak Oculus Rift, sanal olarak yaratılan ortamları “gerçek” gibi göstermeyi amaçlamaktadır. Oculus Rift bulunduğu sanal dünyayı 360 derece olarak gösterebilecektir.Oculus Rift Amerikalı girişimci Palmer Luckey önderliğindeki bir ekip tarafından ve bilgisayar oyunu piyasasının önderlerinden John Carmack desteğiyle geliştirilmektedir.

2014’ün Mart ayında Facebook cihazın yapımcısı olan Oculus VR şirketini 2 milyar dolar ödeme yaparak satın almıştır. Oculus Rift’in daha önceden var olan VR (Sanal Gerçeklik) teknolojilerini bir adım öteye taşıyıp, ucuzlamış donanım fiyatları sayesinde bu teknolojileri son kullanıcının hizmetine sunabilecek olmasıdır. Daha önceden yaygın kullanım için düşünülemeyecek bu tür cihazlar, akıllı telefonlar ve benzeri cihazların oldukça yaygınlaşmasıyla doğru orantılı olarak düşen donanım fiyatları ile birlikte, erişilebilir bir fiyata son kullanıcıya sunulacaktır.

Oculus Rift için henüz resmi bir çıkış tarihi verilmiyor fakat 2015 yılı sonlarında amerika da satışa çıkabileceği tahmin ediliyor. Oculus Rift fiyatının ne kadar olacağı hakkında bir bilgi olmasa da, yeni nesil bir oyun konsolundan daha ucuz olmasını bekliyoruz. Bu da 700-800 TL civarında bir fiyata Oculus Rift’in ülkemizde satılabileceğini gösteriyor.

Oculus Rift 1080p’den büyük bir çözünürlükte OLED ekranlara sahip olacak. Henüz kesin olmasa da, beklenenin aksine ilk Oculus Rift’in kablosuz bağlantı desteklemeyeceği söyleniyor. Bunların dışında cihazda 24 bit renk derinliğine sahip 7 inç ekranlar yer alacak. Bu ekranlar, normal insan görüşünü yansıtmak adına stereoskopik 3 boyut teknolojisini kullanacak. Yani sol göz, sol tarafta daha fazla, sağ göz de sağ tarafta daha fazla alan görebilecek. Bu da Oculus Rift’e, daha önceki sanal gerçeklik cihazlarına nazaran çok daha iyi bir görüş açısı kazandıracak.

Oculus Rift’in geliştirici kiti ilk prototipleri birçok insan tarafından kullanılıyor ve çok sayıda kişi de deneyimlerini paylaşıyor. İlk kullanımın ardından birçok kullanıcı, 3 boyuttan soğuyup, ciddi şekilde Oculus Rift’ten etkilenirken, cihazın geliştirilmesi gereken çok özelliğinin bulunduğu da vurgulanıyor.

Oculus Rift’in kullanım alanı konusunda sınır tanımadığını belirtmekte fayda var. Oyunları çok daha gerçekçi yapacak olmasının dışında sanal gerçekliğin önünde inanılmaz fırsatlar bulunuyor. Örneğin dünya kupası finalini, on binlerce insanın doldurduğu bir stadın en iyi yerinden izlemek ve dünyanın diğer köşelerindeki müzeleri gezmek Oculus Rift ile mümkün olabilir. Ya da normal maçlar için yayıncı kuruluşlar, stadların belirli bölgelerinden Oculus Rift biletleri satabilir. Belki de evimizde oturduğumuz yerden, sanki staddaymış gibi tüm maçları izleyebileceğiz.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>