DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kültür » Olimpiyat Madalyası Gerçekleri
Kültür 2013
Olimpiyat madalyalarının gerçek değerleri nedir?

Olimpiyat Madalyası Gerçekleri

Haber Tarihi: 19 Mayıs, 2013,Pazar | | Kategorisi: Kültür

Uluslararası Olimpiyat Oyunları Komitesi aldığı bir kararla olimpiyatlarda dağıtılan altın madalya içinde en az 6 gram altın bulunmasını şart olarak ortaya koydu. Altın ve gümüş madalyalar 412 gram iken bronz madalya 357 gram ağırlığındadır.Olimpiyat madalyaları 85 mm çapında ve 8-10 mm kalınlığındadır.

olimpiyat madalyası gerçekleri

olimpiyat madalyası gerçekleri

Yukarıda belirtilen bilgiler ışığında bu madalyalar çok değerli oldukları zannedilse de değerinin çok fazla olmadığı anlaşışılıyor. Örneğin altın madalya; altın madalya 412 gram ağırlığında. Bunun sadece yüzde 1.34’ü bir başka deyişle 6 gramının altın olduğu söylenebilir. Yüzde 93’ü gümüş diğer yüzde 6’ya yakın kısmı ise bakır. CNN Money’nin hesabına göre altın madalyanın madenlerinin değeri ise 650 dolar olduğu ifade ediliyor.

* Gümüşte madalyada ise yüzde 92.5 gümüş kalanı bakır. Bu madalyayı eritseniz elde edeceğiniz değer 335 dolar olduğunu söyleyebiliriz.

* Bronz madalyayanın yüzde 97’si bakırdan. Bu bronz madalyanın değerinin ise 5 dolar düzeyinde olduğu ifade ediliyor. 1912 yılında dağıtılan altın madalyaların som altından olduğu söylenmektedir. Anlayacağınız en değerli birincilikler 1912 olimpiyatlarında elde edilenler dersek yanlış olmaz bir bakıma.

Şu anda dağıtılan oimpiyat madalyalarını bozdurmaya kalksanız altın madalya yaklaşık 900 – 1000 tl civarı, gümüş onun da yarısı 500 civarı, bronz madalya ise yaklaşık 10 tl(2012 değerleri) olduğunu söyleyebiliriz. Yani bronze madalyanıza karşılık bir paket sigara alabilirseniz belki.Manevi değerleri ne kadar yüksek olsa da maddi anlamda pek değerleri çok yüksek olmadığını söyleyebiliriz.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. sercan diyor ki:

  Olimpiyat Madalyası Gerçekleri hakkında yazı eylül 2014 tarihinde tekrar düzenlenmiştir.

Yorum Durumu: 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>