DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Patent nedir?
Genel 2011
patent nedir

Patent nedir?

Haber Tarihi: 24 Aralık, 2011,Cumartesi | | Kategorisi: Genel

. Bu hakki gösteren belgeye de patent denir. Geleneksel terminoloji ile sinai mülkiyet haklarinin içinde önemli bir yer tutan “patent hakki”, özellikle teknoloji transferinin araci olmasi bakimindan gelismekte olan ülkeleri daha çok ilgilendiren maddi olmayan bir mala iliskin haktir.

Makineler, araçlar, aygitlar, kimyasal bilesikler ve islemleri ile her türlü üretim yöntemleri, patent korumasinin kapsamindadir.

Patent alinma prosedürü

Patent basvurusu yapilmadan önce, basvuru sahibinin bulus konusu teknigi ile ilgili olarak, Türk Patent Enstitüsü’ne basvurup patent arastirmasi yapmasi gerekiyor. Teknigin bilinen durumunun arastirilmasi, bulus sahibine, kendi bulusunu mevcut patentlerle karsilastirma, benzerlikleri ve farkliliklari görme imkanini saglar. Basvuru sahibi bulusunun yeni olup olmadigi konusunda genel bir fikre sahip olur. Böylece mevcut teknoloji bilinerek yapilan bir patent basvurusunun reddedilme olasiligi azaltilmis olur.

Patent/faydali model belgesi basvurusunda bulunmak isteyenler, Ankara’daki Türk Patent Enstitüsü’ne sahsen ya da posta yoluyla basvurabilir. Patent/faydali model basvurusunun geçerli olabilmesi için;

Basvuru dilekçesi (1 nüsha), Bulus konusunu açiklayan tarifname (3 nüsha), Patentle korunmasi istenilen bulusun unsur veya unsurlarini kapsayan istem veya istemler (3 nüsha), Tarifnamede, istem veya istemlerde atif yapilan resimler (3 nüsha), Özet (3 nüsha), Basvuru ücretinin ödendigini gösterir belge gerekli. 

Bulusun açiklama metni yazilirken dikkate alinacak ana kriter, patent korumasinin açiklanan bilgilerle sinirli olmali. Tarifnamede açiklanmayan ve dolayisiyla sistemlerde belirtilmeyen bulus iddialari, açiklanmadigi için korunmaz. 

Patentle Korunacak Buluşlarda Aranan Kriterler Nelerdir?

Yenilik: başvuru yapılmadan önce başkaları tarafından yazılı, sözlü ya da uygulanarak açıklanmamış olmak anlamında mutlak yeniliktir

Tekniğin bilinen durumunun aşılması: “Konuda uzman bir kişinin kolayca düşünüp uygulamaya koyamayacağı” nitelik anlamındadır.

Sanayiye uygulanabilirlik: tümüyle kuramsal olmak yerine pratiğe uygulanabilir özellik taşıması kriterleri aranır.

Buluşunuz, başvuruda bulunmadan önce gizli tutulmalıdır. Başvuruda bulunmadan önce buluşunuz herhangi bir şekilde yazılı, sözlü ya da uygulanarak açıklanırsa yeni olmadığı için patentlenemez. Patentler ulusaldır, dünya patenti yoktur. Patent İşbirliği Anlaşması Patent Co-operation Treaty (PCT) çerçevesinde tek bir başvuru ile birden fazla ülkede başvuruda bulunabilirsiniz veya Avrupa Patent Sözleşmesi The European Patent Convention (EPC) kapsamında Avrupa ülkelerinde başvuruda bulunabilirsiniz.

Patent Verilemeyecek Konular Nelerdir?

Keşifler, bilimsel teoriler, matematik yöntemleri, zihni faaliyet ile ilgili ticari, mali ve ekonomik konular, şans oyunları, edebiyat ve sanat eserleri, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı buluşlar gibi konular Patent koruması dışında kalmaktadır.

* Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları;

* Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar;

* Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları;

* Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller.

* İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri.

Buluş Niteliğinde Olmasına Rağmen, Patent Verilemeyecek Buluşlar

* Konusu kamu veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar.

* Bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilmesi usulleri.

Buluşların Patent İle Korunmasının Amaçı

* Zihni yaratmanın tanınması,

* Buluş faaliyetinin özendirilmesi,

* Buluş sahibinin ödüllendirilmesi,

* Araştırma geliştirme sonuçlarının açıklanarak, teknik bilginin yaygınlaştırılması.

* Keşifler, bilimsel teoriler, matematik yöntemleri, zihni faaliyet ile ilgili ticari, mali ve ekonomik konular, şans oyunları, edebiyat ve sanat eserleri, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı buluşlar gibi konular Patent koruması dışında kalmaktadır.

Patent Yasalarının amacı;

buluş yapmayı, yenilikleri ve yaratıcı fikri faaliyetleri teşvik etmek için gerekli olan korumayı ve buluşlarla elde edilen teknik çözümlerin sanayide uygulanmasını sağlamaktır. Verilen patentler ve bunların sanayide uygulanması ile teknik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleşmesi sağlanır. Sanayi alanında gelişmiş ülkelerde verilen Patent sayılarının yüksekliği bu düşüncenin doğruluğunu kanıtlamaktadır.

 


Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>