DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Peri Bacaları Nasıl Oluştu?
Araştırma 2015
Peri bacaları

Peri Bacaları Nasıl Oluştu?

Haber Tarihi: 23 Mart, 2015,Pazartesi | | Kategorisi: Araştırma

Peri bacası, vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgârın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkan ve genel olarak biçimi mantarlara benzeyen oluşumdur. Peri bacalarının gövdesi konik biçimindedir ve tepe kısımlarında bir kaya bloğu yer almaktadır. Çapları 1 ila 15 metre arasında değişmektedir ki 1m’den küçük olanlar peri bacası sayılmamaktadır.

Peri bacaları nasıl oluştu?

Peri bacaları nasıl oluştu?

suları dik yamaçlarda ilerlerken sert kayaları çatlatarak aşındırır. Peri bacalarının mantar benzeri şekli de alt kısımların üst bölüme göre daha kolay aşınması ve oyulması nedeniyle oluşmaktadır. Şapkalı peri bacaları denilen bu oluşumların gövdesi tüf, tüffit ve volkan külünden oluşan kayaçlardan, şapkaları ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan meydana gelmektedir.

Peri bacalarının oluşumu

Peri bacalarının oluşumu

Kapadokya’daki peri bacaları Erciyes, Hasandağı ve Göllü Dağ’ın henüz aktif birer volkanken püskürttükleri lav ve küllerden oluşmuştur. Bundan 60 milyon yıl önce kuzeydeki Anadolu Platosu’nun sıkışmasıyla bu yanardağlar faaliyete geçti ve bölgeye lavlar püskürttü. Biriken küller yumuşak bir küf tabakası oluşturdu ama bu tabakanın üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakası ile örtüldü. Bu bazalt tabakası çatlayıp parçalara ayrılınca yağmur suları çatlaklardan sızdı ve alttaki yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları olan koniler meydana geldi.
peri-bacaları-resmi
Kapadokya’daki peri bacaları doğal güzelliklerinin yanında tarihi ile de dikkat çekmektedir. İnsanlar çok eski çağlarda kayalara evler oyarak buraya yerleşmiş ve özellikle Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hıristiyanlar için önemli bir merkez olmuştur.

Günümüzde peri bacaları Türkiye’nin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Peri bacalarına gelen turistler kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evlerini, yeraltı şehirlerini, mağaraları, şarap mahzenlerini, tarihi kiliseleri, taş atölyelerini gezebilir ve sıcak hava balonuna binerek Kapadokya’nın eşsiz manzarasını görebilirler. Avanos, Ürgüp, Göreme, Ihlara Vadisi, Derinkuyu bölgenin belli başlı görülmesi gereken yerleridir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>