DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Gizem&Sır » Piramitler Nasıl Yapıldı
Gizem&Sır 2013
piramit-yapim

Piramitler Nasıl Yapıldı

Haber Tarihi: 23 Temmuz, 2013,Salı | | Kategorisi: Gizem&Sır

Piramitler Nasıl Yapıldı; Mısır firavunları teknolojinin olmadığı bir zamanda kendilerine muazzam mezarlar(piramitler) yaptırmışlardır. Bu muazzam eserlerin, mısır piramitlerinin  nasıl yapıldığı hakkında tartışmalar şimdiye kadar sürdü ve sürmeye devam ediyor. Zamanımızın imkanlarıyla en iyi mimar ve mühendislerden oluşan bir ekip bile bu olağanüstü eserlerin aynısını yapmayı garanti edemiyor. Bu olağanüstü piramitlerin açıklanamayan sırları ve esrarı günümüzdede devam ediyor.

mısır piramitleri nasıl yapıldı

mısır piramitleri nasıl yapıldı

Mühendislerin tahminince  piramitlerin inşaatında ; Piramit işçileri önce büyük taşlarla temeli kuruyorlar, sonra birinci kata çıkan bir yol yapıyorlardı. Bu yoldan çekerek götürdükleri büyük taşlarla ikinci katı yapıyorlardı. Hafif meyilli yol ikinci kattan, üçüncüye doğru yükseltiliyor, taşlar bu yoldan çekilerek geliyor ve üçüncü kat kuruluyordu. Yapı bitince,toprak ve kumdan yapılan yolu tamamen kaldırıyorlardı. Mısırlıların taşları bir yerden diğerine taşımak için ellerindeki tek araç kasları ve uzun sopalarıydı. Taş ve odun yüklerini kalın iplere bağlayarak çöller ve yüksek tepelerden çekip sürükleyerek taşıdılar. 4500 yıl önce yapılan en büyük piramidin yüksekliği 150m.dir ve yapımında 100.000 insan kullanılmıştır. Bu muazzam yapılarla, firavun mezarları ile  ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.(Piramitler Hakkında ilginç Bilgiler) Daha önce yapılmaya başlanıp yarım kalan piramitlerden piramitlerin yapımına dair ipuçları öğrenilmeye çalışılmaktadır.

Kullanılan rampa tiplerinin sorunu dışında tartışmalar, taş blokların yerlerine kaldırılma yöntemleri Üzerinde de yoğunlaşmıştır. Mısırlılar vinç ya da palanga yöntemleri kullanmadıkları için, blokları yerlerine yerleştirmede ahşap ve bakır kaldıraçlar kullanıldığı kabul edilmektedir.

Mısırda tamamlanmamış piramitlerden anlaşıldığına göre, taş blokları piramitler üzerindeki nihai yerlerine kaldırmak için en az beş farklı rampa sisteminin kullanıldığını değerlendirilmektedir.Yapımında kullanılan en iyi yöntem ve kolay doğrusal rampa yöntemidir.Mısır piramitleri hakkında bilinmeyen bilgiler  ve  mısır firavunları günümüzdede devam edecek gibi görünüyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>