DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Reenkarnasyon Gerçeği
Araştırma 2014
reenkarnasyon-thum

Reenkarnasyon Gerçeği

Haber Tarihi: 10 Haziran, 2014,Salı | | Kategorisi: Araştırma

Ölümden sonra tekrar hayata gelindiğini iddia eden bir terim olan REENKARNASYON bazı kesimler tarafından reddedilse de bazı kesimler arasında varlığı kabul edilmeye devam ediliyor.

Reenkarnasyon veya ruh göçü olarak tabir edilen bu olguya ruhun sürekli olarak tekrar bedenlendiğine inanan spiritüalistlerin bu olaya verdiği addır. Günümüzde ruh göçüne inanan insanların sayısı oldukça fazladır. Bu olguya kendi inanışları gereği Hindular, Jainistler, Vikanlar, Kaodaistler, Ekistler, deneysel Spiritüalistler vs. doğal olarak inanmaktadır. Ayrıca Dürzîlik ve Nusayrîlik gibi Orta Doğu’da yayılmış bazı dinlerde de bu inanış mevcuttur.

Yeniden Hayata Dönüş-Reenkarnasyon

Yeniden Hayata Dönüş-Reenkarnasyon

Amerikada son zamanlarda, kimilerince 20. yüzyılın Galilesi sayılan Kanadalı-ABD’li psikiyatrist Ian Stevenson tarafından sürdürülen bilimsel araştırmalarının sonuçlarının yayımlanmasıyla reenkarnasyona olan ilgi biraz daha popüler hale gelmiştir.

Reenkarnasyonun varlığına yönelik en ayrıntılı kişisel rapor dosyaları Virginia Üniversitesi’nden Prof. Ian Stevenson tarafından “Yirmi Açık Reenkarnasyon Vakası” Twenty Cases Suggestive of Reincarnation, “Reenkarnasyon ve Biyoloji: Doğum İşaretlerinin ve Doğum Kusurlarının Etiyolojisine Bir Katkı, adlı kitaplarda yayımlanmıştır.

Prof. Stevenson 40 yılını, geçmiş yaşamlarını hatırlıyor gibi görünen çocukları incelemeye başladı. Yaklaşık 1000 çocuk üzerinde inceleme yaptı. Prof. Stevenson her vakada çocukların raporlarını metotlu olarak belgeledi. Böylece, çocukların anlattıkları ile ölen kişilere ait olguların paralellik göstermekte olduğunu doğrulamayı başarmı oldu. Aynı zamanda Prof. Stevenson sözkonusu ölen kişilerde ölüm ve yaralanmaya yol açmış yara izlerinin bu çocuklarda doğum işareti ve doğum kusuru olarak belirmiş olduğunu, otopsi fotoğrafları gibi tıbbi kayıtlarla doğruladı.

Reenkarnasyon: Yeniden var oluş inancı

Reenkarnasyon: Yeniden var oluş inancı

Prof.Stevenson’un beraberindeki yardımcılarıyla bilimsel anlamda son derece titiz bir şekilde incelediği bu vakalarda, geçmiş yaşamlarını hatırladıklarını söyleyen bütün çocukların iddiaları araştırmış ve hepsi doğrulamıştır. İncelemelerini genellikle reenkarnasyona inanılan ülkelerde sürdürmüş olan Stevenson, yayımlanan son kitabında ise Batı’da rastladığı 6 vakayı ortaya koymuştur.

Prof.Stevenson tarafından belgelenmiş tipik bir vakada, Beyrut’taki bir çocuğun 25 yaşında bir motor tamircisiyken plaj yolu üzerinde hız sınırını aşmış bir arabanın çarpmasıyla ölmüş olduğunu anlatmaktaydı. Olayın tanıklıklarına göre, çocuk sürücünün adını, kazanın tam olduğu yeri, motor tamircisinin kızkardeşlerinin, anne ve babasının, kuzenlerinin ve birlikte ava gittiği arkadaşlarının adlarını veriyordu. Bu vaka doğrulandı, çocuk sözkonusu motor tamircisinin ölümünden birkaçyıl sonra doğmuştu ve çocuğun ailesinin ölen adamla görünür hiçbir irtibatı yoktu.

Prof.Stevenson’un ilk incelemelerini daha çok, reenkarnasyona inancının yoğun olduğu ülkelerde yapmıştı. Bu bakımdan bir eleştiri aldığında, bu kez incelemelerini Batılı ülkelerde de yaptı. Avrupa’da incelediği bu tür reenkarnasyon vakaları üzerine bir kitap yayımladı.

Başka birçok araştırmacı reenkarnasyon fenomenini sorgulamış ve bunun makul bir iddia olduğu sonucuna varmıştır. Bu kişiler arasında Peter Ramster, Dr. Brian Weiss, Dr. Walter Semkiw ve başkaları sayılabilir. Fakat bu insanların yaptığı çalışmaları bilim çevreleri tarafından genellikle kuşkuyla karşılanmıştır. Dr. Karl Sagan gibi bazı kuşkucular, daha fazla reenkarnasyon araştırmasının yapılması gerektiği düşüncesinde olmuşlardır.

[box type=”warning” align=”alignleft” ]Prof.Stevenson’un Reenkarnasyon Araştırmalarında; Bu vakaların ve verilerin ulaştığı miktarın çokluğundan, reenkarnasyon taraftarları için teorinin doğru olduğu kesin gibidir.[/box]

– – – – – – – – – – – – – – – – o – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 • Bu araştırmaların büyük bölümü üniversiteler tarafından gerçekleştirildi.
 • Araştırmalarda madde ve metodlar açıkça ortaya konulmuştur.
 • Uzman dergilerdee bilimsel tartışmalar yapılmıştır.
 • Dört üniversite tarafından tekrarlanan deneylerin benzer neticeler ortaya koymuşyur.
 • Bu araştırmalar dinlerden bağımsız gerçekleşmiştir.
 • Bu araştırmalarda maddi çıkarlar gözetilmemiştir.
 • Araştırmaların tekniklerindeki titizlik eleştiriciler tarafından da kabul edilmiştir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>