DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Rumlar doğalgazı buldu
Genel 2011
dgz

Rumlar doğalgazı buldu

Haber Tarihi: 13 Kasım, 2011,Pazar | | Kategorisi: Genel

Doğalgaz uzmanları, Kıbrıs Rum kesiminin sözde ”Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisinde yer alan ve ”Afrodit” ismi verilen 12. Parsel’de arama sondajlarını yürüten Noble Energy Şirketi’nin, araştırmalarını yürüttüğü hidrokarbon yatağının vergiler, taşıma, işletme ve ihracat dahil brüt değerinin 100 milyar dolar olduğunu tahmin etti.

 

Fileleftheros gazetesi, şu ana kadarki verilere göre söz konusu yatağın yüzde 20’sinin İsrail’in ”Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisine dayanması nedeniyle Kıbrıs Rum kesimin payının 80 milyar dolar olduğunu yazdı.

Gazete, ”bu miktarın adanın gereksinimleri için kullanılması durumunda 180 yıl yeterli olacağı” yorumunu yaptı.

Fileleftheros dünkü haberinde, ”12. Parsel”de arama sondajlarını yürüten Noble Energy Şirketi uzmanlarının, bu yatağın (doğalgaz) içeriğini, ön hazırlık göstergelerine göre 10 trilyon ayak küp olarak hesapladığını duyurmuştu.

Yapılan sözleşmeye göre, Noble Energy Şirketi, ilk 25 yıl gelirin yarısını alacak. Sonrasında ise gelirin tamamı Rum tarafına gidecek.

Haberde ayrıca, Noble Şirketi’nin Güney Kıbrıs ve İsrail temsilcilerinin, nihai çalışmaların programlanması amacıyla, dün ”Homeros” adı verilen platformuna gittiği, bu ziyaretin amacının, ”Afrodit” parselinin içeriğinin 10 trilyon ayak küp olduğuna ilişkin teyit ve deneme ile ölçüm çalışmalarının tamamlanmasına ilişkin zamanı belirleme olduğu aktarıldı.

On gün içinde sondaj hızının önemli ölçüde düşeceğini, zira yatağa yakın olunması nedeniyle her şeyin dikkatlice yapıldığını yazan gazete, sondaj matkabının günde 50 metre ilerlediğini, hedefin, sondajın yatağın içerisine 2 metreden fazla olmayacak bir giriş yapılmasıyla tamamlanması olduğunu belirtti.

Rum yönetiminin yaptığı sözleşme gereği Noble Şirketi denemelerini ve resmi sonuçları açıklaması için dört aylık bir süreye sahip. İlk sonuçların sondajın başlamasıyla birlikte 73 gün içerisinde açıklanmasının öngörüldüğünü hatırlatan gazete, sondajın 18 Eylül’de başladığına, buna göre ilk sonuçların ay sonunda açıklanması gerektiğine de dikkati çekti.

Haberde, konuya ilişkin ilk resmi açıklamanın gelecek salı günü ABD’nin Houston kentinde, ekonomi ve borsa uzmanlarıyla yapacağı görüşmede Nobel Energy Başkanı Charles Davidson tarafından yapılmasının muhtemel olduğu kaydedildi.

Markulli: ”15 Aralık tarihine kadar iyi haberler”

Öte yandan Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli de, hidrokarbon çıkarılmasına yönelik arama süreçlerine ilişkin olarak, ”15 Aralık tarihine kadar çok iyi sonuçların elde edileceğine” ilişkin temennisini dile getirdi.

Haravgi gazetesine göre, Londra’da Rum radyosu ”LGR”ye açıklama yapan Markulli, Rum yönetiminin doğalgaz konusunda normal bir şekilde ilerleyeceğini belirterek, ”Münhasır Ekonomik Bölgeler”in belirlenmesi için Mısır (2003), Lübnan (2007) ve İsrail (2010) ile anlaşmalar imzalandığını anımsattı.

Markulli, ”12. Parsel”deki doğalgaz kalitesi ve miktarına ilişkin olarak, ”daha bütünlüklü bir manzaranın olacağı 15 Aralık tarihine kadar çok iyi sonuçların alınacağını” kaydetti.


Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>